Facebook'ta İndigo Dergisi  Twitter'da İndigo Dergisi  İndigo Dergisi Arama Motoru

 
 

 

Zeka mı Akıl mı? Zeki ve Akıllı Olmak İçin Ne Gerekir?

Tarih: 28 Temmuz 2012 | Yazar: Murat Tali | Kategori: EğitimSayı: 82Yaşam

Aptal bir insan akıllı görünebilir, oysa zeki bir insanın aptal görünmesi çok zordur. Akıllı olabilmek için bazı şeyleri bilmek yeterli olabiliyor. Bir futbol fanatiği için futbola dair çok şey bilmesi onu kendi sınıfı içinde çok akıllı yapar, ya da bir eğitmenin kendi alanında çok şey bilmesi onu akıllı yapabilir lakin yaşam standartlarından gerçeğine döndüğünüz zaman karşınıza koskoca bir aptal çıkabiliyor.

Ben zeki olmayı bilimsellik ile örtüştürürüm her zaman, akıllı olmak için ezberci olmak bile yeterli olabiliyorken benzer bir durum zeki olmak konusunda yeterli olmayabiliyor değil, olmuyor.

Zeka ise akıl gibi tek bir kişiye ve onun bilgilerine bağlı kalmaksızın tanımlanabilir bir içeriğe sahiptir, Bedenin bir zekası vardır, aklın olduğu gibi, duygusal zekamızda son dönemlerde popüler olmuş bir kavram aslında ve evrensel zeka tabi.

Zeka, bildiğini hatırlamak için kendine dönmekle bulunabilir, onu fark etmek için bilgiyi kullanabilirsiniz, kullanmak için yüreğiniz gerekir ve biraz da akıl. Aklı bu bilme sürecinde fazlalaştırırsanız ona yüklemiş olduğunuz gerekli gereksiz tüm bilgiler ile hemen bedeni, zekayı ve yüreği ele geçirir. Akıllı olduğunu düşünen aynı meslek grubundan insanların bir araya geldiği bir ortamda benzer bir akıl seviyesine sahip farklı meslekten birini koyduğunuzda bir aptal yığını görmesi kaçınılmazdır. Bildikleri ve gördükleri karşısında şaşkınlık geçirir; ‘bunlar mı akıllı?’ der! Çünkü kendisine yüklediği bilgi onu kendi dalında akıllı yapmakta ve o pencereden değerlendirmekte, durumları böyle olunca karşısında bir akılsız yığını görmekte -ki buna hepimizin şahit olduğu dönemler olmuştur.

Kendisi gibi düşünmeyen akılsızlardan örülü bir dünyada yaşadığını düşünen ve kendisi gibi akıllı hareket eden insanların çoğalırsa dünyanın güzelleşeceğini düşünen ne çok insan var değil mi?

Zekanın kaynağı bellidir, aslında onu yontmanız değil, akıl ile ayrıştırarak kullanmanız gerekir ya da kullanırken akla baskın bir vaziyette kullanırsanız sonuca ulaşırsınız. DNA kaynaklı soy geçişlerini katarsak olaya, zeka bu geçişlerde en olumsuz bir takım durumlarda karşımıza çıkabiliyor, algıları zayıf zeka yoksunu çok sayıda insan bu nedenden ötürü eksik sayılmaktalar.

Sanatçılar zekidir, onlar zekalarıyla ortaya ürün çıkartırlar, içlerinde olanı görüyor ve biliyorlar ve onu kullanıyorlar. Akıl ile öğrenilmiş sanatlarda bir Picasso olamıyorsunuz ya da bir Mozart. O zaman sadece kendi dünyanıza seslenebileceğiniz bir ressam olabilirsiniz yada müzisyen, sadece o kadar. Zeka ile yoğrulmuş ve sanat için doğmuş insanlar akıl almaya ihtiyaç duymadan en akıllı geçinen insanlardan daha fazla akıl gerektiren eserler ortaya koymaktalar üstelik öğrenmelerine gerek kalmadan çünkü zaten biliyorlar.

Hoş, her insan kendi dünyasında değerlendirildiğinde bütün bu tanımlar gereksiz kalıyor, her insan kendi bildiği, yaşadığı, tecrübe ettiği, devam ettirdiği, kabul ettiği, içselleştirdiği tüm duygu, düşünce ve bilgisiyle akıllı, zeki ve olağanüstü bir canlıdır. Ben dünyayı akıllı değil zeki insanların yönetmesi tarafında olan biriyim, işin içine aklını karıştırmadan zekası ile ve uzman olduğu alanda “insan ilişkileri, bilim, sanat vb.” çalışarak insanlara hizmet etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Akıl sonradan öğrenilmiş ve taraf olan bir insan davranışı olduğundan ve göreceli durduğundan özellikle siyasete akıllı değil zeki insanların girmesini istemişimdir her zaman. Akıl ben için kullanılan zeka ise toplum için kullanılan bir eylemdir benim için.

“Tabi tüm bu tanımlamalar Murat Tali’nin penceresinden gördüğüdür, doğru bunların hepsi de olabilir hiç biri de. Gerçek bunların çok ötesinde başka bir şey de olabilir. Bildiğimi söyledim, bilmediğimi ise bilenlere bırakmaktayım.”

Bir sürç-i lisan ettiysek affola…
Yazar hakkında

Murat Tali

1971 yılında İstanbul’da doğdum. Doğduğum günden beri AŞK’ın ve sözcüklerin peşinde koşturmakta ve hayatın anlamını kendime anlatmaya çalışmaktayım. Okul yıllarında kopartılan sayfalara kazınan şiirler ve denemeler ile kendimi en iyi, yazarak ifade edebildiğimi ve anlatabildiğimi fark ettim...

Tüm Yazarlar | Yazar: Murat Tali 

 

 1.  

  Kaleminize, aklınıza ve zekânıza sağlık.Dolu dolu bir yazı olmuş.
 2.  
  Murat Koç

  Güzel düşündüren bir yazı öncelikle bunun için teşekkür ederim.Akıllıların zeki insanları yönettiği bir toplumda yaşadığımızı düşündür dü bana..umarım bir gün akıllıların değil de zeki insanların seçildiği bir ülke haline geliriz…
 3.  
  Senay

  Zeka hayatta güzellikten zenginlikten vs herseyden önemli ;)) çünkü ona sahipseniz herseye sahip olabilirsiniz yalnız akil da asla hafife alınacak birşey değil çünkü aklı olanın vicdanı da olur ikiz kardes gibi beraberlerdir sadece Zeki insan sistem ne gerektirirse onu yapabilir ama akil bazen içindeki sesi dinler… Elbet o ses vicdan yoksa sadece akil ile doğru bir yere gitmez ama zekada öyle vicdan varsa akil ve zeka adalet getirir ve en iyisi icin var olurlar … Hayat çözülmesi zor bir çok soru ile dolu ben onceden çok soru sorardım hala soruyorum ana artık hepsinin cevabını tek basıma bulamayacağımı anladım…. Onceden insanlık icin büyük seyler yapmalıyım derdim hayat satlari beni öyle bir yere sürüklediği 😉 sadece kendim icin bir şey yapabilmeye çalışıyorum belki ozaman ailem ve yakınlarıma birşeylerde kalabilirim çünkü basit bir atasözü sakalın yoksa sözün para etmez ;)) resim var müzik var hafızamı iyi vicdanım mı var ;)) sırasını fikirler yaratıcı cesur düşünceler 😉 mizah pratik zeka spor ve henüz paylasmadiklarim ;)) ama kariyerim yok param yok ve yalakaligim yok şimdi söyleyin bana hangi zekadan bahsediyoruz güzellikler bir saksıda mevsimi kadar yasayacak tarlaya ekmeli 😉 arıyorum iste yinede benim icin farkında olmak herseyin farkında ;)) bu herseye deger…. Bazen acı verse bile gördüklerim karşısında hoscakalin…..
 4.  

  Yazınıza, yüreğinize, aklınıza, emeğinize sağlık. Yazınız bu ülke için (belki tüm dünya içinde) sorunlu bir duruma işaret ediyor. Bize Nasrettin Hoca fıkra üretendir ya; bence değil! Gerçek mantık, akıl, zeka süzgecini mizah ile birleştirmiş ve yüzyıllar ötesinden bize (facebookta zaman tüneli benzeri) notlar aktarmış. Ne ilginçtir ki, akıl ve zekanın en üst olduğu şu zamanlarda hala “Bindiği dalı kesenler”, savaşı çözüm görenler, kavga ve hakareti yaşam yolu seçenler var. Acı, sıkıntı, kahır verici… Yine düşündürücü bir başka konu ise; Akıl, zeka vb. tüm güzelliklerin kaynağı olan Yaradan bu akıl eksikliği, sorunlara müdahale etmemenin mucizesini göstermekte… İstese müdahale eder… Etmiyor. Varken yokluk bir başka mücize gibi geliyor bana… Kısaca bu ülkede en büyük sorun, kazara akıl ve zekaya sahip olup bunları bilgi ile süslemekte. Hani “Bastığı yerde ot bırakmayan cahili, vicdanımızın demir parmaklıkları arkasından seyrederim.” sözü gibi… Şimdiki aklım olsa ve hala bu ülkede yaşamak gibi bir inadım olsa; “okumaz, araştırmaz, doğruyu bilmez, eğri eğri doğrulurdum. Ve neden mutlu olamadığını bilmeyen, farkına varmayan pek çok akıllı gibi MUTLU olurdum”. Geç kaldım. Neyse… Sağlıkla, mutlulukla, huzurla…
 5.  
  ünzile

  Yazınızı su içer gibi okudum … İnsan bildiği alana hükmedebilir. Bilgi kazanılması en kolay kazanım günümüzde.. Merak etmek öğrenmek ve kendi yorumlarınızla sindirerek hayat görüşünüzü oluşturabilmek… Zeka da gerektirir.. Akıl da…. Fakat bu kazanımlarınızın sizin dar çerçevesinde resim olmasından ziyade herkesin görebildiği engin duvarlara asılabilen bir tablo olup başka yorumcuların sindirebilmesi için imkan yaratır hale gelmesini sağlamıyorsa neye yararki… :Toplum bilinci böyle oluşmalı.. Tabi zeka ve aklın varlığından bahsedip kazanımlarınızı inanç ve ruh ve duygu geçişleriyle bezemezseniz yaptığınız yemeğin ne tadı olur ne tuzu doyurur belki ama tadı damağınızda kalmaz… Bence zeka oluşu algılamak ve yorumlamak için gerekli.. akılsa algıladıklarını yaşama geçirebilmek için… Duygusal zemine oturtulmayan ve ruhu içine salınmamış her fikir ve eylem sıradanlaşır ve aidiyet duygusu yaratmadıkça yokolmaya mahkumdur.
 6.  
  Hawa Kuloğlu

  Selam..

  Şeytan ( İblis ) akıllımıydı? yoksa zekimiydi?
 7.  
  coşkun

  …. senay okadar dogru yorumlamışsın ki tebrikler … evet tamda öyle sakalın yoksa sözünde para etmez aklında zekanda kısaca apolet kılıç ve iktidar.
 8.  
  enes

  zeka düşünebilme akıl ise düşünerek doğruyu bulma eylemidir. Yani her zeki insan zamanla akıllı olabilir. Akıllı insanda zaten yeterince zekası olduğu için akıllıdır. Çünkü zeka olmasaydı zekası ile düşünemicek bu yüzden aklı hiç bir işe yaramıcaktır. Yani ikisi birbirine tamamen örtüşüktür. İkisini birbirinden ayırmak çok yanlış bir daranıştır.. Bilginize …
 9.  
  Burak

  Bunu araştırmak isteyende zaten bir akıllı olma azmi vardır kardeşlerim ve sizdede bu var.Allah sizin zihninizi açsın inşallah.Amin
 10.  
  zeynep

  Bence bu konuda biraz daha duşunmelisiniz.Yazı gayet iyi ancak eksikleride yok değil öncelikle zeka bir işi yapabilme kabiliyeti iken akıl iyiyi kötüden ayırır doğru yolu buldurur.bizi hayvanlardan ayıran sey nedir? Onlardada zeka var ancak akıl yok irade yok bizi hayvan ayıran akıldır.Şeytan zekidir akıllı değildir oyle olsaydı bu duruma düşmezdi.Herkes zeki olamayacagi gibi akıllıda olamaz.misal shakira iq 140 ancak doğruyu bulduğunu söyleyemeyiz bu örneyi genisletebiliriz einstein da cok zekiydi peki musluman oldumu? Ve dikkat edin kuranda akıldan daha cok bahsedilir ve son olarak biz ulke olarak ne zekamizi akilimizla nede aklimizi zekamizla yonetiyoruz eyer dediginiz gibi zekamizi akilimizla yonetebilseydik inanin cok farkli olurduk basta eğitim sistemimizi degistirmeliyiz eyer zeki bir toplum isteniyorsa ezbere dayali bir sistem olmamali egitim
 11.  
  Elif Serra

  Ben Elif Serra benim annemde gördüğüm insanların içinde en zeki en akıllı süper insan, fakat böyle insanların normal zekalı insanlarla yaşaması çok zor o pratik zeka hemen her şeyi saniyede hallediyor . Sizinle ve Milletle uğraşmaktan hem ruhum hem bedenim çok yoruldu ne olur bi saniye düşünseler her şey yoluna girecek diyor. Annem bu konuda Zeka ve Akıldan çok insanların düşünmediğini söylüyor.Çünkü KURAN-I KERİM’de insanlar için Akl’etmez ve Düşünüp İbret almazlar mı diyor. Bu konuda bende ona katılıyorum.Çünkü bir Atasözü bir iş yapacağın zaman 9 kere düşün 1 kere yap. Burada sanırım mesaj anlaşılıyor.Yani önemli işlerimize hemen acele karar vermiyelim sonra üzülmeyelim.Birde büyüklerin sözleride çok önemli .Muhakkak onlarada bir iş yapacağımız zaman danışmalıyız.Çünkü onların da hayat Tecrübesi var.Fakat bazen küçük yaştaki insanlar da çok akıllı olabiliyor . Oku ve Danış sonunda kendi bildiğini yap.Bir de fark ettiğim bir şey daha var akıllı insanlar mesela annem öğlen de her gün Türk kahvesi içiyor. Aklıma gelen Atasözlerinden bazıları . Akıl yaşta değil,baştadır. Aklın yolu birdir. Akılsız başın cezasını,ayaklar çeker.Akıllı düşman ,akılsız dosttan hayırlıdır.Akıl akıldan üstündür.Vs… SELAMETLE KALIN HAYIRLI VE AKILLI GÜNLER. 😀
  •  
   Elif Serra

   Süper İnsan Çünkü Annem Hafız KURAN-I KERİMİ baştan sona ezberlemiş Ne Büyük SAADET.Belkide Hafız olduğu için böyle Akıllı ve Zeki olmuş. Çünkü KURAN- KERİM okumak hafızayı güçlendiriyor ve beyin hücrelerini yeniliyor. HAFIZLAR özel insanlar öyle olmasa ALLAH- TELA cennetteki en yüksek makamlardan ADEN cennetine layık görmezdi. Ve akrabalarından 70 kişiden fazlasını şefaat hakkı tanıyacak İnşaallah.Bizlerede Hafız olmak Hafız yaşamak ve Hafız ölmek nasip etsin ALLAH ım İnşaallah. AMİN.

Yorum Bırakın

(required)