14 Aralık Operasyonu Nasıl Ortaya Çıktı?

17 Aralık ve 25 Aralık 2013’teki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarının yıldönümüne, Türkiye yeni bir operasyon haberiyle uyandı. İstanbul başta olmak üzere birçok ilde yapılan operasyonda Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile Terörle Mücadele Şubesi’nin eski yetkililerinin de aralarında bulunduğu 31 kişi hakkındaki gözaltı kararları uygulamaya konuldu.

Nashville patlama

Türkiye son yıllarda iki güçlü örgütün veya yapının gizli ama bir o kadar da açık savaşına tanık oluyor. Bir yanda Türkiye’deki cemaat örgütlerinin en önde gelen grubu Nur Cemaati, diğer bir yanda ise siyasal örgütlenmenin güçlü tarafı AKP Hükümeti bulunuyor… 14 Aralık Operasyonu neden yapıldı? 17 Aralık ile bağlantısı nedir? Bu gizli savaşta geçmiş süreç bize ne anlatıyor? gibi soruları inceleyeceğiz.

AKP İle Gülen İlişkisinin Siyasal Süreci Nedir?

AKP ve Cemaat kavgası güçlenerek devam ediyor. Erdoğan’ın severek söylediği şarkıdaki gibi, beraber yürüdükleri yolda çeşitli engebeler büyüyerek yeni boyutlar kazanıyordu. Halbuki AKP 2002 yılında ‘demokrasi treni’ne bindiğinde yol arkadaşlarından belki de en önemlisi Nur cemaatinin Said (Okur) Nursi’den sonraki önderi Fethullah Gülen’di (1).

Gülen, AKP’nin seçim zaferinden sonra AKP’yi ilk tebrik eden kişilerden biri oldu. AKP’nin bu zaferi aynı zamanda, Gülen ile siyasi iktidarın paylaşımının da filizlendiği ilk adımlarıydı. Bu adımlar güçlendikçe Pensilvanya’ya olan sevgi ve hürmet de giderek arttı. Hatta Erdoğan, Siirt seçiminden sonra emaneti (Başbakanlığı) Abdullah Gül’den aldıktan sonra yaptığı Amerika ziyaretlerinde de Gülen ile ilişkisini perçinledi. Bu şekilde bir taşla iki kuş vuruluyordu. Hem “büyük abi” ABD mutlu ediliyor; hem de “Emrinize amadeyiz” denilerek Gülen ve cemaatiyle olan ilişkiye anlam kazandırılıyordu (2). Böylece bu ilişkiler ‘Bermuda şeytan üçgeni’nin de başladığını gösteriyordu.

“Ilımlı İslam”

İslam aleminde din en kuvvetli olgudur. Bu olguyu da kullanmak, emperyalist kuvvetlerinin hiç de çekinmeyeceği toplum üzerindeki temel direktir. Bu yüzden Türkiye gibi Müslüman ve çoğunluğunun muhafazakarlardan oluştuğu bir ülke, ancak din üzerinden yürütülürse işte o zaman güdülebilir. Bunun için de toplum içinde saygı gören ve belli bir kesimin dini cemaat örgütlerle dizayn etmek için Gülen, ABD için biçilmiş bir kaftandı (3). O yüzden Türkiye ancak Gülen gibi toplum üzerinde güçlü bir nüfuzu olan dini bir önderle dizayn edilebilirdi. Bunların ışığında yalnızca bunlar da yeterli değildi. Ortaya bir kavram atılması gerekiyordu. Bu da “Ilımlı İslam” düşüncesi ile ortaya çıktı (4). Bu kavram böylece iki güçlü dinamizmi ortaya çıkardı. Biri dinin güçlü karakteri Fethullah Gülen, diğeri siyasi geçmişi olan ve örgütlü kültürden gelen, “Milli Görüş” kimliğini çıkaran siyasetin din üzerinden evrilmesini sağlayacak Recep Tayyip Erdoğan’dı (5).

Politize edilmiş dini örgüt Gülen cemaatiyle AKP işbirliği süreçte verimli çalışmış ve istenen sonuçlar elde edilmiş oldu. AKP, güçlü siyasal yapılanmasıyla Gülen örgütüne fiziksel (arsa, bina vb.) imtiyazlar sağlayarak (6) ülkenin yeniden inşasında “Yeni Türkiye” için eşgüdümsel hareket etmeyi amaçlıyordu. AKP, Gülen cemaatinin yaptığı toplantılara, törenlere aktif katılarak Nur cemaatinin nüfuzunu güçlendiriyor; Nur cemaati de yurt, okul, esnaf toplantılarında AKP’ye manevi destek sağlayarak AKP’yi güçlendiriyordu . Amaç öncelikle ülkenin yönetici kadrolarını kontrol altına almak ve kadroları iki koldan yönetmekti. Bunun için öncelik, anketlerde Türkiye’nin en güvenilir kurumu olan TSK’nın gücünü kırmaktı (7).

TSK’nın gücü nasıl kırıldı?

Oluşturulduğu iddia edilen sahte belgelerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sivil yapılanması olarak gösterilen sözde ETÖ – Ergenekon Terör Örgütü yaratıldı. Askerler sahte ETÖ yapılanmasıyla yıpratıldı (8). Bunun toplum üzerinde yankı uyandırması ve inandırılması gerekiyordu. Bu örgüte bir de entelektüel bir grup daha gerekiyordu. Medya ve üniversite temsilcilerinden seçilen etkin isimlerle bu düşünce yerine oturtuldu (9). Bugüne kadar olan durumu kısaca özetledik.

Peki sonra ne oldu da 14 Aralık operasyonu ortaya çıktı?

Mavi Marmara saldırısı sonrası Gülen’in olaya tepkisi AKP ile Gülen cemaati arasında olan iplerin gerildiği ilk adım oldu (10). Bu arada yaşanan AKP’nin yayın organları olan Kanal 7, Habertürk gibi kuruluşlar ile Gülen cemaatinin STV, Zaman gazetesi gibi yayın organlarının destekledikleri örgütlere destek yarışları bu savaşı daha da hareketlendirdi. Geçen yıllarda ısınan “dershane” olayı bu savaşı doruk noktasına taşıdı (12). Medya ve yayın organları ile yazarlar arasındaki restleşmeler, süreci içinden çıkılmaz hale getirdi.  Bunların sonucunda yaşanan 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonları kılıçların çekildiği, taraflar arasındaki güç gösterisinin başladığı sürece girilmesine neden oldu. Bakanların yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına karıştığını ortaya çıkaran Ergenekon’daki “Kahraman Türk polisi” bir anda bir kesimin gözünde “hain” ve ‘Paralel Yapı’nın maşası haline geldi.

14 Aralık 2014’te yapılan operasyonun 17 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonu ile bağlantısı

Peki ne değişti? “Kahraman Türk polisi” neden “hain” oldu? Çünkü Gülen cemaati, hükümete ait olan kolluk kuvveti ile Erdoğan’ı vurdu. Erdoğan bir anlamda kendi silahı ile vuruldu. Gülen’in medya üzerinden yaptığı toplantı görüntüleri ile verdiği sert tepkiler bugün 14 Aralık operasyonlarını getirdi. Bu operasyonla hükümet, önce yayın yasağı koyduğu 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarını unutturup cemaatin “kötü polis” rolünü üstlenmesini amaçlıyor. Son çıkarılan yasa içerisinde yer alan “makul şüphe” yasası da delili olmayan 14 Aralık operasyonu öncesi “operasyon provası” olarak nitelendirilebilir (15).

Özellikle cemaat kanadının medya alanındaki en önemli isimleri olan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, STV Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca gibi iki önemli ismin gözaltına alınması, sürecin ne kadar sert geçtiğini gösterdi. Ergenekon davası sürecinde bu yayın gruplarında asker, gazeteci, öğretim üyeleri darbeci olarak nitelendiriliyordu (16). Bugün ise onlar devletin egemenliğini yıkmak için örgüt suçlaması ile gözaltındalar (17). Bu da gösteriyor ki tarih çok manidar bir şekilde ilerliyor.

Dün Nedim Şener, Soner Yalçın, Tuncay Özkan gibi önemli gazeteciler içeri girerken, bugün STV gibi önemli bir kanalın grup başkanı tutuklandı. Dün askerler kurbanken bugün kolluk kuvvetleri nöbeti devraldı! Unutmamak gerekiyor ki dünya beşten büyük değil ise, tarih de bir o kadar bugünden daha güçlüdür ve bir o kadar acımasızdır.

Kaynaklar:

1. http://www.sabah.com.tr/gundem/2014/05/12/fethullah-gulen-her-zaman-said-nursiyi-kiskandi
2. http://www.ulusalkanal.com.tr/f-tipine-yardim-ve-yataklik-sucu-makale,3621.html
3. http://www.sabah.com.tr/yazarlar/yukselir/2014/03/09/fethullah-gulen-bir-cia-projesi-midir
4. http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/28069/ABD_ve__Ilimli_islam___Coken_Model.html
5. http://www.samanyoluhaber.com/web-tv/dilipak-akp-abd-ingiltere-ve-israilin-projesidir-demis-11244-video-haberi/
6. http://sozcu.com.tr/2013/gundem/akpden-is-adamlarina-cemaate-yardimi-kesin-223727/
7. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27684501.asp
8. http://www.ulusalkanal.com.tr/m/?id=7761
9. http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=508807
10. http://www.sabah.com.tr/yazarlar/perspektif/ete/2013/11/30/dershane-tartismasi-ve-cemaat
12. http://www.sabah.com.tr/yazarlar/barlas/2013/07/13/gulen-cemaatinden-muhalefet-uretilebilir-mi
14. http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video_haber/46279/Erdogan__Bunlarin_inine_girecegiz__inine.html
15. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27783257.asp
16. http://www.zaman.com.tr/gundem_ergenekon-silahli-bir-teror-orgutudur_2209027.html
17. http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/12/141219_14_aralik_karar

AKP ve Cemaatin Gizli Savaşı: Paralel Yapı Nedir?

Kişioğlu, zıt düşüncelere sahip kişilerle tartışmayı seven ve her olaya bilimsel olarak yaklaşıp, olaylara septik yaklaşmaktan kaçınmayan biridir. Olayları derinlemesine incelemeyi ve yanlışın ortaya çıkarılıp doğruya nasıl ulaşılacağı konusunda fikir üretilip bunun üzerinden felsefe yapılmasını arzulayan biridir. Etik, ahlaki ve hukuki sınırları aşmadan herkesin, her ortamda eleştirilmesi taraftarıdır. Dogmatik düşüncelerden uzak; sormayı, sorgulamayı kendisine görev edinmiş ve bunun çabası içerisindedir… Her türlü bilgi alışverişine açık; farklı görüşlerin çarpıştıkça büyüyebileceğine ve kolektif düşünsel ürünlerin ikamesinin de olabileceğine inanmakta; halk için, halk yararına olan her şeyin de yanındadır…