AKP ve Cemaatin Gizli Savaşı: Paralel Yapı Nedir?

Bu yazımızda 14 Aralık operasyonunun ‘temel nedeni’ olan AKP-Cemaat savaşının devlet içinde nasıl anlam kazandığını, ne anlam ifade ettiğini ve sonuçlarını inceleyip; AKP ve Cemaat arasındaki savaşın nasıl meydana geldiğini inceleyeceğiz.

akpde-erdogan--gulen-cemaat-savasi

Devlet içinde devlet var mıdır?

Medyada iddia edilen (1) haberlere göre bu operasyonun tarafları siyasi otorite sahibi hükümet, diğer bir ifade ile AKP, diğer tarafta ise açıkça ifade edilmese de dini örgüt, adı gizli ifade edilen Nur Cemaati, ve onun lideri Fethullah Gülen, diğer bir deyişle gizli devlet. Hangisi doğru peki? Devlet, hükümet kimdi? AKP mi yoksa belki de siyasi muhalefet olamayan partilerin (CHP, MHP vb.) muhalefet olarak yerine geçen (dershane olaylarından sonra) Gülen’e bağlı Nur Cemaati mi?  Yani devlet içinde devlet olan cemaat mi?

Evet, bir yanda ABD’nin Türkiye stratejisi olan ‘Ilımlı İslam’ın (2) bir anlamda siyasi parçası olan AKP, diğer yanda ise bu stratejinin dinsel kimlik kazanmasını sağlayan Pensilvenya’daki misafiri Gülen ve ona bağlı Nur cemaati. Devletin sahibi hangisiydi? Devleti kim yönetti? Hükümet kimdi? AKP parlamentosu içinde cemaatin üyeleri var mıydı? “14 Aralık Operasyonu Nasıl Ortaya Çıktı?” yazımda konunun başında analiz etmiştik. O yüzden birçok şeyi geri sarmadan konuyu bu sorulara cevap vererek incelemeye çalışacağız. Öncelikle şu soruya cevap bulmaya çalışalım. Devlet Kimdir? Devlet; yasama, yürütme, yargı erklerinin bir bütünüdür. Milletvekilleri, yasamayı; yasama, yürütmeyi oluşturur ve bundan bağımsız (tartışılabilir) yargı organı devleti oluşturur. Yargının uygulayıcıları ise kentte İçişlerine bağlı kolluk kuvvetleri; kırsal kesimlerde jandarma diyebiliriz.

“Paralel Devlet” mi “Gizli Devlet” mi?

‘Dershane Olayları’na kadar cemaat rica ediyor, AKP bu kararları uyguluyordu (3).  Bu olaydan sonra çatırdamalar başladı ve olaylar birbirini izledi. ‘Dersane Olayı’ndan sonra gerçekleşen 17 ve 25 Aralık operasyonları fitili ateşlemiş oldu. AKP süreçte izleyeceği yolu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlunun başında bulunduğu Beyaz TV; bunun yanında Atv, Habertürk gibi kanallarda çeşitli tartışma programlarında, gazetelerde çeşitli (Rasim Ozan Kütahyalı, Elif Çakır, vb.) yazarlarla ipucu gibi halka anlattı ve anlattıkları da zamanla gerçekleşti (4). Bir anlamda bu kanallar ve yazarlar AKP’nin basın sözcülüğünü gerçekleştirdiler.

Medyadaki iddialara göre (5) Türkiye’de devlet ‘Dershane Olayları’na kadar çift başlı olarak yönetiliyordu. Bir yanda hükümet, diğer yanda ise Gülen cemaati vardı. Genel anlamda hükümet AKP’den, AKP parlamentosu ise AKP – Gülen ikilisinin teşkilatlarından oluşuyordu (6). Bunun adına ister paralel devlet, ister paralel yapı, isterse gizli devlet diyelim. Ben buna paralel devlet diyemiyorum. Görünen ama görünenin içinde var olan ‘gizli devlet’ diyorum. Çünkü bu örgüte ‘paralel devlet’ dersek zamanında iktidarın verdiği desteği masumlaştırmış oluruz. Hükümet isteyerek veya istemeyerek, zamanında çok güvendiği Gülen ve Nur cemaatini devletin en yetkili makamlarına oturtarak bu yapılanmaya büyük kapı açmışlar, yasal zemine oturtmuşlardı (7).

page_abdulkadir-selvi-cemaat-hukumeti-devirme-ihalesini-neye-karsilik-aldi_411821629

Devlet, operasyonlara kadar “Al gülüm, ver gülüm” denilerek birlikte yönetilmişti. (8)  Cemaat, süreçte zaman zaman devletin önemli mevkilerine ‘abi”leri, ‘abla’ları yerleştirerek AKP’nin belini kıracak ciddi çalımlar attı (10). Bir dönemin gizli adamları ‘reis’lerin yerini artık cemaate bağlı ‘abi’ ve ‘abla’lar aldı. Cemaat böylece ‘devlet içinde devlet’ oldu. 2002’den itibaren kardeş olan iki teşkilat, son yaşanan olaylarla artık itilafa düşmüş bir anlamda hasım olmuşlardı (11).

Erdoğan: Onların inine gireceğiz!

Erdoğan, cemaat için “Bunlar o kadar sinsi ki her yere girmiş, her yere pusmuşlar. O yüzden onların inine gireceğiz.” diyor (12). Bir ülkenin güvenliği önce iç güvenliğidir. İç güvenliği sağlayan kimdir? İçişleri Bakanlığı. İçişleri Bakanlığı’nı ayakta tutan merci nedir? Kolluk kuvvetleri. Kolluk kuvvetleri kime bağlıdır? Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın ifadesi ile emniyet güçlerinin dışında olan, emniyetten olmayan, ne iş yaptığı belli olmayan Nur cemaatine biat eden bir ‘ABİ’ye bağlıdır (13). Her şeyin farkında olarak cemaatin devletin içinde örgütlenmesine izin verdikten sonra, itilaf çıkınca “Top benim; ver topumu ben oynamıyorum” demek ne kadar manalıdır? O yüzden şimdi Gülen cemaati gerçekten devlete ait olan organları, gerçek sahibine vermemeyi veya teslim etmeden kervanını yürütmeye çalışıyor.

akp-ye-basbakan-adayi-onerileri-rasiozanAKP – Cemaat Savaşında Basının Etkisi Nedir?

Sabah gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, AKP-Cemaat savaşının ilk kıvılcımlarında  “Herkes safını, konumunu  belirlesin” diyerek bir anlamda bugüne ışık tutmuştu (14). O günden sonra daima AKP-Cemaat ilişkisinin olumlu yönde gitmesi için çaba sarf eden, cemaate nağmeler yazan Kütahyalı, kendi safını belirleyerek siyasi otoritenin yani AKP ve Erdoğan’ın yanında yer almıştır (15). AKP-Gülen ilişkisine serenat yapıp, iki gruptan oluşan takımın bir anlamda amigoluğuna soyunan Kütahyalı, cemaati soyutlamış, saha dışında bırakmıştı. Kütahyalı bir örnek sadece, Kütahyalı gibi birçok gazeteci bu söylemlerini değiştirdiler.

[divider]

Kaynak: 

1. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/164011/ittifaktan_dusmanliga__AKP_-_Cemaat.html

2. http://www.hurriyet.com.tr/yasarnuriozturk/10602049.asp

3. http://www.haberartiturk.com/t-c-k-madde-302-8209h.htm

4. http://sozcu.com.tr/2013/gundem/akp-cemaat-kavgasi-var-safinizi-secin-364697/

5. http://www.posta.com.tr/turkiye/YazarHaberDetay/Ne-dondugunu-anlayan-var-mi-.htm?ArticleID=45208

6. http://www.odatv.com/n.php?n=mecliste-fethullah-gulenin-kac-milletvekili-var-2911101200

7. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/164011/ittifaktan_dusmanliga__AKP_-_Cemaat.html

8. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/164011/ittifaktan_dusmanliga__AKP_-_Cemaat.html

9. http://www.odatv.com/n.php?n=cemaat-ve-akp-kurumlari-nasil-paylasti-3107141200

10. http://www.milligazete.com.tr/haber/Cemaatin_7_buyuk_abisi/304381#.VJdHjsgA

11. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/164011/ittifaktan_dusmanliga__AKP_-_Cemaat.html

12. http://www.sabah.com.tr/gundem/2013/12/22/bu-oyunu-bozup-inlerine-girecegiz

13. http://sozcu.com.tr/2014/gundem/emniyet-mudurunden-sok-iddialar-451133/

14. http://sozcu.com.tr/2013/gundem/akp-cemaat-kavgasi-var-safinizi-secin-364697/

15. http://www.youtube.com/watch?v=owW8e6daF1M

Kişioğlu, zıt düşüncelere sahip kişilerle tartışmayı seven ve her olaya bilimsel olarak yaklaşıp, olaylara septik yaklaşmaktan kaçınmayan biridir. Olayları derinlemesine incelemeyi ve yanlışın ortaya çıkarılıp doğruya nasıl ulaşılacağı konusunda fikir üretilip bunun üzerinden felsefe yapılmasını arzulayan biridir. Etik, ahlaki ve hukuki sınırları aşmadan herkesin, her ortamda eleştirilmesi taraftarıdır. Dogmatik düşüncelerden uzak; sormayı, sorgulamayı kendisine görev edinmiş ve bunun çabası içerisindedir… Her türlü bilgi alışverişine açık; farklı görüşlerin çarpıştıkça büyüyebileceğine ve kolektif düşünsel ürünlerin ikamesinin de olabileceğine inanmakta; halk için, halk yararına olan her şeyin de yanındadır…