Kapak: Mart 2015 – Sayı: 114

Genel seçimler yaklaşırken Türkiye’deki muhalefetin durumunu masaya yatırdık. Yüzde 10 seçim barajı, ülke seçmenini temsil etmede ne kadar demokratik? Meclisteki muhalefet partileri, muhalif olma konusunda ne derece başarılı? Muhalif olmak gerçekten ne demektir? Vatandaş neden kararsız ve alternatif bulmakta zorlanıyor? Muhalif seçmen nasıl ötekileştirilip asimile ediliyor? Gezi ruhu nasıl yeni bir siyasi anlayış yarattı? Sinema ve sporda muhalefet… Keyifli okumalar.

[divider]

MART 2015 KAPAK gezi muhalefet

Seçim Barajını Aşamayan Muhalefet Gezi’yi Hatırlasın

Deniz Alan Held

Gezi Ruhu ile ortaya çıkan yeni muhalefet anlayışının zeminini gençler hazırladı. Gelecek gençlerin ise eğer, bu geleceği şekillendirmek de yine gençlerin hakkı olmalı.

[divider]

muhalefet meselesi umur çalıkoğlu

Muhalefet Meselesi

Umur Çalıkoğlu

Bir muhalefet kültürümüz, iktidar olma hevesi olan bir siyasi partimiz yok. O heyecan yok! Halk, aynı siyasi oluşumu görmekten bıkmış. Yine mi başarısızlık? Yine mi kayıp? Seçimi kaybettiysen eğer, ülkeni seviyorsan çek git!

[divider]

tbmm muhalefet iktidar dengesizliğiÜlkemizde İktidar Muhalefet Dengesizliği

Özgül Süsler

Ülkeyi yöneten iktidardır yargısı yanlıştır. Muhalefet de halk tarafından seçilir ve kendi seçmen kitlesini temsil eder.  Muhalefet de ülkeyi yöneten bir unsurdur. Hatta bazen iktidardan çok daha etkili olabilir.

[divider]

siyasi-partiler-muhalefet-hermafroditSiyasi Hermafroditizm

Taner Erim

Bünyesinde hem erkek hem dişi tenasül organı bulunduran canlıya tıpta hermafrodit denir. Türkiye’de hangi parti neyi savunuyor, kim kime muhalif, kim kiminle koalisyon halinde anlamak mümkün değil. Hepsi birer hermafrodit!

[divider]

atatürk muhalif Beyaz TürklerMuhalif Beyaz Türkler’in Ötekileştirilme Tarihi

Bayram Sarı

Beyaz Türklük konusunda kitleler üstünde bir algı operasyonu yapılarak, “sosyetik, dini duyarlılığı zayıf, refah seviyesi yüksek, çocuklarını kolejde okutan; batı taklitçisi, laik ve askeri darbe sevdalısı” bir imaj yaratıldı.

[divider]

nasıl-bir-muhalefet-300x170Nasıl Bir Muhalefet?

Nihal Çalışkan

Muhalefet dediğim; mevcut iktidarın ensesinde ve gözü üzerinde, adımlarını takip etmeli, rüyalarından, geleceğe dair hayal ve eylemlerinden haberdar olmalı. Başı boş zihniyet karşısında isyancı, ısrarcı, tespit edici, düzeltici…

[divider]

mustafa-sarıgül-300x170Ve Mustafa Sarıgül Rüzgarı

Erdal Kişioğlu

Mustafa Sarıgül, 2015 yılı Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde İstanbul 2. Bölgeden CHP milletvekili aday adayı… Sarıgül, gelecekte CHP Genel Başkanı olabilir mi?

[divider]

270 türk-sinemasında-muhalefet-kapakTürk Sinemasında Muhalefet

Çağrı Gırlangıç

Türk sinemasında muhalefet, aslında 1930’lu yılların sonundan itibaren varlığını göstermeye başlamış ve günümüze değin ulaşmayı başarmıştır. Eleştiri dozajı bazen yetersiz, bazen şiddetli, bazen dokunaklı, bazense trajikomiktir.

[divider]

270 spor futbol türkiye muhalefet muhalif siyasetSpor Daima İktidardadır

Koray Erdivanlı

Spor, kitlelerin ortak aşkıdır. Milyonlarca kalbi heyecana sürükler, coşturur, ağlatır. Toplum üzerinde o derece etkilidir ki iktidar ve muhalefete birlikte hareket etmekten başka bir seçenek bırakmaz.

[divider]