Kapak: Nisan 2015 – Sayı: 115

Eğitim kalitesinin, toplumda tüm sorunların başlıca kaynağı olduğu gerçeğinden hareketle Nisan ayı kapak temamızı “Türkiye’de Eğitim Sistemi” olarak belirledik. Keyifli okumalar…

[divider]

değerler eğitimi kapakDeğerler Eğitimi: Dersimiz Ölüm!

Nihal Çalışkan

Son zamanların gündemini oluşturan ve her bir aileyi, her bireyi tek tek, yakından ve endişe ile ilgilendiren bir konu: Değerler Eğitimi! Çocuklarımızın hem eğitim hayatını, hem ruhsal dünyasını ve bu iki temel taşla oluşacak olan kişisel gelişimini etkileyecek olan bir durum.

[divider]

yeni-türkiye-eğitim-sistemi-2Yüz Yıl Sonrası İse Düşündüğün Halkı Eğit!

Bayram Sarı

Eğitimin Amacı Ara Eleman mı Yetiştirmek? Yeni Türkiye vizyonu ile iktidarını sürdüren Hükümet kendi resmi görüşünü kamuoyuna duyurduktan sonra, eğitimin rotası da belirlendi.

[divider]

hayal gücü sistemi eğitimTürk Öğütüm Sistemi

Bahattin Yavuz

Milyonlarca insana, niteliksizlik damgası vurularak bu ülkede doğmanın bedeli ödetiliyor. Oysa niteliksizlik, bireylerde değil sistemdedir. Çocuklara, önce insanca yaşamayı öğretmeli. Ancak ondan da önce bu sistemi kuracak siyasal irade ve bunun önemini kavramış toplumsal bilinç gerekir.

[divider]

Eğitim Sistemimiz ve 4+4+44+4+4 = ?

Ahmet Özaysın

Hiçbir eğitim sistemi, o sistemi yürütmekle yükümlü personelden bağımsız olarak planlanır, geliştirilir veya değiştirilirse istenilen başarıyı ve verimi asla sağlayamaz. Sistemin lokomotifi olan öğretmenler göz ardı edilerek çağın değişimlerine ayak uydurulamaz.

[divider]

norveç eğitim sistemiEğitimde Örnek Ülke: Norveç

Deniz Alan Held

Norveç’te çocuğa, devlet tarafından tüm ihtiyaçlar sağlanır. Çocuk yuvalarının en çok olduğu ülke olan Norveç’te çocuğa dayak büyük suçtur. Sınav ve karne yok, oyun ise sınırsız! Avrupa’da eğitime örnek gösterilen Norveç’te eğitim sistemi…

[divider]

türkiye eğitim sistemi fiyasko üniversite sınavTürkiye’de Eğitim Sistemi Bir Fiyasko!

Nurhayat Giriş

Göstermelik laboratuvarlar, ezberci sınav sistemi… Teorik bilgilerin pratikte uygulanırlığı yok. Ülkemizde öğrenci sayısı, çoğu Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan daha fazla. Ama ne yazık ki; Türkiye’de eğitim sistemi, neresinden tutarsanız tutun elinizde kalır.

[divider]

Özgür Eğitimözgür eğitim robot nesil

Sibel İlgör

Eğitim sistemini ne kadar renksizleştirirseniz, o ölçüde depresif bir toplum yetiştirirsiniz. Ülkemiz eğitim sisteminde yetişen gençlerimiz, ne yazık ki bir gecede çıkartılan değişikliklerle, beklenen kaliteli eğitimden uzak kalmaktalar.

[divider]

beyin göçüGökten Üç Ülke Düşmüş – Beyin Göçü

Ayşe Gökay

Kaç kişi istediği işi yapıyor? Kaç kişi hayatından memnun? Görüyoruz iş bulamayan üniversiteliler pazarda tezgah açıyor. Kimse bunun için okumaz.  Beyin göçü, ülkemizin eğitimli gençleri için bir zorunluluk haline geliyor ne yazık ki…

[divider]

özel okullar özel okul eğitimÖzel Okul Seçiminde Neye Dikkat Etmeli?

Funda Pakkal

Eğitim sistemi yeni kuşakların bilgilenmesi, yeteneklerini geliştirmesi, farkındalıklar yaratması, öğrencinin ilgi ve becerilerine uygun öğrenim görmesi için uygulanan sistemdir. Bu sistemin önemli bir ayağını …

[divider]

maymun insan eğitimÇıkar İçin Dönen Kişilikler

Sibel İlgör

Eğer insanlara kaliteli ve özgür eğitim sunmazsanız; kendi doğruları olan ve bu doğruları sonuna kadar savunan bireyler yetiştiremezsiniz. Yıllardır haykırarak söylediğim ve insanları robotlaştıran bir gerçek; Düşük Kalitede Eğitim!

[divider]