Kapak: Mayıs 2015 – Sayı: 116

Medya hayatımızı ve seçimlerimizi ne kadar etkiliyor? Mayıs ayı kapak konumuzu bu soru üstüne odaklayarak ‘Türkiye’de Medya’yı masaya yatırdık.

Basın ve haber alma özgürlüğü, sansür, medyanın kutuplaşması, haber kuşakları, tartışma programları, Türk dizileri ve sineması, izdivaç programları, futbol etkisi ve tabi ki sosyal medya… Keyifli okumalar…

medya dördüncü kuvvet haber televizyon sinema mayıs kapak

[divider]

medya basın özgürlüğü sansür dördüncü kuvvet medyaŞehir Efsanesi: Dördüncü Kuvvet Medya

Deniz Alan Held

Medya ve toplum arasındaki ilişki karşılıklıdır, ama daha güçlü olan medya halk üzerinde karar vericidir. Bulunduğumuz şartlara bakarsak medyanın yasama, yürütme ve yargıyı denetlemesi gerekirken onları yönetme ve kullanma yönünde çalıştığını görürüz ki; bu demokrasinin önündeki en güçlü tehlikelidir.

[divider]

İndigo-medya- bayram sarıYazıyor Yazıyor Medya’nın Dönüşümünü Yazıyor

Bayram Sarı

Okumakta olduğunuz bu makaleyi kaleme alırken, yanlış anlamalara, soruşturmalara neden olabileceğini düşündüğüm cümleleri, üzerimde bir baskı hissettiğimden sakınıp korkularımı otosansürle yendiğim yanılsamasını yaşarsam; Anayasal hakkımı kullandığım söylenebilir mi?

[divider]

page_balyoz-ve-ergenekon-davasinda-kilit-anayasa-mahkemesi_845528918Medya ve Kumpas

Taner Erim

Türk Ordusu’na tarihinde ilk büyük travmayı Arabistanlı Lawrence, ikincisini de Pensilvanyalı Fethullah yaşattı. Nam-ı diğer “paralel”.

[divider]

türk dizileriDiziler: Toplum Kodlama

Fer İnsanoğlu

Televizyon salonumuzun ortasından sözde dışarıdaki dünyaya açılan bir pencere. Bu pencereden bize kendi bildiğimizden öte hayatta neler olup bittiğini gösteriyor, hatta birebir bizi o başka hayatlara konuk ediyor…

[divider]

yetmiş milyonun önündeYetmiş Milyonun İzlediği Adam

İsmail Pişer

Çok heyecanlıyım. Birazdan paravan açılacak ve eş adayımla yüzleşeceğim. Zehra Hanım’ı televizyonda görüp beğendim ve stüdyoda aldım soluğu. O henüz görmedi beni. Dakikalar sonra yetmiş milyonun önünde değerlendirecek sevişme ihtimalimizi. Korkuyorum.

[divider]

20140307_154231Kara Komedi: Türkiye’de Televizyon Sektörü

Özgür Uysal

80 bölüm Fatmagül’ün suçu nedir bulamadık. İki ileri bir geri 5 sezon Viyana’yı alamadık. Ezel bir kere tuttu ya. Osmanlı’daki devşirme usulü aldık, Karadayı yaptık.

[divider]

haber kuşağı haber bülteni haberNasıl Bir Haber Kuşağı?

Nihal Çalışkan

Gündemini; ülkesinden ve dünya gerçeklerinden uzak tutmak için taklalar atanları görmek, sündüre sündüre verilen yanlı haberlerin dalkavuklarını izlemek, olmayanı olmuş gibi anlatarak izleyicilerini aptal yerine koyan bir sisteme tahammül sınırı yürek ister.

[divider]

Suni Yaşam: Televizyon Esaretisuni yaşam-uyanış

Sibel İlgör

Artık robotlaşmış bedenlerin içinde kıvranan ruhlarımızı uyandırma vaktidir… Artık; kocaman bir silgi ile bize sunulan yapay yaşamları zihnimizden silme vaktidir! Artık; ne olduğumuzu, neden var olduğumuzu ve evrende küçücük bir zerre iken nelere gebe olduğumuzu idrak etme vaktidir!..

[divider]

32gun20012011Geçmişten Günümüze Tartışma Programları

Ayşe Gökay

Yakın tarihimizde sayısız tartışma ve haber programları yapıldı. Uğur Dündar’dan Mehmet Ali Birand’a, Ali Kırca’dan Reha Muhtar’a kadar ismini sayamadığım pek çok haberci yetişti. Kimileri başarılı programlarıyla öne çıkarken kimisinin programı tutulmadı.

[divider]

medyaaaa twitterYeni Nesil Medya ve Propaganda

Mürsel Ferhat Sağlam

Dijital medya bugün büyük oranda klasik medyanın gündemini belirliyor. Klasik medya bunu görmezden gelemiyor. Bugün halk, göz göre göre uydurma haber hazırlayan ve istediği kişi veya kuruma kara propaganda yaparak itibarsızlaştıran medyadan intikamını alıyor.

[divider]

Evlilik Öncesi “Mazot” Salınımıizdivac-evlilik-evlilik programlari

Murat Tutgin

Kurnazlığı yeterdi ona, sibop beyinli birine denk gelmezse işi kolaydı. 5 TL’ye boya alıp saç rengini değiştirdi. Kuaför’ünden gelmiş gibi görünmeliydi, Evlendirme Programı‘na çıkacaktı. Neyi eksikti ki?

 

[divider]

Türk Dizileri ve Türkiye Gerçeğidiziler

Arzu Emeksiz

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama Türk dizilerinde illa ki bir zengin aile vardır. Öyle böyle zenginlik değildir bu; yalıda otururlar, son model arabalara binerler, evde sayısını bilmediğimiz kadar hizmetlileri vardır.

[divider]

mesaj veremeyen türk sinemasıMesaj Veremeyen Türk Sineması

Çağrı Gırlangıç

Bir ülke sinemasında mevcut iktidara ve hüküm sürdüğü döneme dair eleştiri yapılamıyorsa, o ülkenin sinemasına mesaj veremeyen sinema denir.

[divider]

imagesocietySosyal Etkileşimin Doğası

Türker Ercan

“Birey” oluşu ve birey olmaya çalışanlarında bireysel varoluş çabalarını görmezden gelerek ve birey adaylarını bu çabalarından vazgeçirme adına onlara karşı her türlü etkin ve etkili yöntemleri kullanarak caydırmaya çalışan ve onları doğrudan sosyal varlıklar haline getirmek isteyen bir toplumsal paradokstaki sorun şu nedenle hala çözülemiyor.

[divider]

Televizyon ve Futbolgallery_a gal

Koray Erdivanlı

Geçen sezonun başından itibaren televizyondaki spor programlarında ciddi bir iyileşme gözlemleniyor. Televizyon kanalları futbol programlarının çoğunda eğitim seviyesi yüksek, üslubu ve diksiyonu düzgün spor adamlarına yer vererek futbol izleyicilerini geri kazanmaya çalışıyor.

[divider]

fft81_mf2795271Geçmişte Ve Günümüzde Siyaset

Sibel İlgör

Eski günlerden kalan bir alışkanlığım var. Babam akşam eve döndüğünde, zaten sınırlı olan kanallardan, mutlaka bir siyaset programı açılır ve ailece izlenirdi. O zamanlar bana çok anlamsız gelse de şimdi babama sonsuz teşekkürler ediyorum. Bana iyi bir alışkanlık kazandırdı.

[divider]