Kapak: Temmuz 2015 – Sayı: 118

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye, başta Ortadoğu ve Avrupa’da olmak üzere uluslararası alanda stratejik öneme sahip. Temmuz ayında Türkiye’nin dış politikasını masaya yatırdık.

türk bayrağı dış politika birleşmiş milletler dış politika turkish flag dış politika

[divider]

Türkiye’nin IŞİD’e Destek İddiaları
IŞİD ya da diğer adıyla DEAŞ… Türkiye ve dünya gündeminin en önemli konulardan biri haline gelen örgütün hikayesini ve Türkiye’nin destek iddialarını mercek altına alıyoruz.
Yazar: Merve Gülçin Güleç

 

Akdeniz’in Öfkeli Halkları: İspanya Yunanistan Türkiye
İspanya, Yunanistan ve Türkiye. Onlar Akdeniz’in öfkeli halkları. Halka rağmen siyaset yapıldığında, demokrasin dışına çıkıldığında değişmeyen tek kural vardır: ‘Öfkeliler’ kibire ve zalimliğe haddini bildirmekten kaçınmaz!
Yazar: Bayram Sarı

 

AKP’nin Suriye Politikasındaki Zikzakları
AKP hükümeti, iktidarı dönemi boyunca izlediği dış politikadan dolayı başta Suriye olmak üzere birçok komşu ülke ile “sıfır sorun”dan “sıfır komşu”ya gelmiştir.
Yazar: Erdal Kişioğlu

 

Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?
Son günlerde özellikle sosyal medyada Çin yönetiminin Doğu Türkistan olarak da bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’deki Müslümanlara yönelik zulüm, baskı ve katliam yapıldığına dair haberler çıkıyor. Peki ama bu haberler ne kadar doğru?
Yazar: Sadık Çalışkan

 

IŞİD: Terörün Evrimi
El Kaide’yle beraber Terör ve İslam kelimelerini bir araya getirip Ortadoğu’yu “özgürleştirenler”, şimdi daha korkunç bir silaha mı sahipler? IŞİD…
Yazar: Çağrı Gırlangıç

 

Seçimler Dış Politikamızı Nasıl Etkileyecek?
Yıllardır Türkiye dış politikasına iktidarda olan AKP hükümeti yön veriyordu. 7 Haziran seçimlerinden sonra ise dış politika çizelgesini kurulacak olan koalisyon hükümeti belirleyecek.
Yazar: Arzu Emeksiz