Kapak: Ekim 2015 – Sayı: 121

Sanatçısından yazarına, esnafından memuruna ve emeklisine, şehirlerden köylere, muhtarından hükümetine, sokağından hanesine; her alanda her yerde… “Beni ilgilendirmez” deme lüksümüzün olmadığı yeni bir kapak konusuyla karşınızdayız. Türkiye’de Adalet ve Yargı Sistemi. Keyifli okumalar…

türkiye adalet yargı sistemi kapak konusu adalet

Adalet Genelevdeki Bakirenin Adı mı Olmalı?
“Türkiye’de adalet aramak, genelevde bakire aramaya benzer.” Nazım Hikmet’e ait olduğu söylenen bu söz, adalet sisteminin çürümüşlüğünü, yargının tarafsızlığını yitirdiğini ve inkar edilmesi olanaksız bir gerçeği ortaya koymaktadır. Bağımlı bir yargının ‘erk’ adına hareket edeceğini/ yönlendirileceğini söylemek yanlış bir tespit değildir!
Yazar: Bayram Sarı

 

İçimizdeki Themis
Önce terazisini yok ettik Themis’in! Doğru yanlış, haklı haksız karıştı birbirine. Ardından alıp kılıcını yerine ayarsız bir silah verdik; kimi zaman ateşlemediği için vuruldu Themis, kimi zaman vurup yok etti! Sonra gözünü açtık!, O vakit kadın olduğu aklımıza geldi, gücümüzü kanıtladık; üstünde. Vurdukça vurduk bağlı gözlerine. O kadar çok vurduk ki anlasın istedik; eğer açılacaksa o göz bize açılsın!
Yazar: Elif Aver

 

Adaletin Kanadındaki Özgürlük
İnsan yaşamı ilginç bir paradoksla başlar. Adaletsizlik olmasaydı, insanlar adaletin ne olduğunu bilmeyeceklerdi. Haksızlığa karşı mücadele uyandırılmasıyla da hakkaniyet ortaya çıktı.
Yazar: Aylin İçsel Kaleli

 

Adaletin Ölümü
Bir nefes vardı evrende adına insan denilen; ve bu varlık aslında adaletin kendisiydi! Sahi; suçlu kimdi? Adil olmayı beceremeyen iri cüsseli kokuşmuş bedenler mi, yoksa adaletin ölümüne ses çıkaramayan biz zavallı acınası dilsizler mi?
Yazar: Sibel İlgör

 

Nefs’in Adaleti
Bugünün Türkiye’sinde öç alma mekanizması gibi işleyen adalet sistemimiz; nefsin esiri olmuş, ideolojilere kurban edilmiş, yetim bırakılmıştır. Adalet sistemini ve anayasayı hiçe sayan, gerektiğinde özgürce değişiklik yapabilen siyasi iradeler, kendi çıkarları uğruna, her türlü nefsi emareleri işletmektedirler.
Yazar: Halit Kaya

 

Bana Dokunmayan Yargı Bin Yaşasın
Sahi yargı halk içindi değil mi? O zaman yargı, suçluya dokunmalı ve masumu korumalı. O zaman neden bana dokunmayan yargı bin yaşasın? Cevaplar benzer. Menfaat için, rant için, kendisini aklamak ya da başkasını karalamak için…
Yazar: Çağrı Gırlangıç

 

Halk mı Yoksa Hak mı Olmak?
Herkes kendi yerini kendi değerleriyle doldurur, o değerler yoksa etiketlerin de bir anlamı yoktur. Kendi kendini seçilmiş sınıfına koyan insanlara baktığınızda hayat içinde bir değer yaratamadıklarını görürsünüz.
Yazar: Gizem Serra Sözen