Kapak: Kasım 2015 – Sayı: 122

Cumhuriyet’in kuruluşunun üstünden 92 yıl geçti. Kasım 2015 kapak konumuzda “Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’si nasıl bu hale geldi?” sorgusu üstünden geçmişi ve bugünü irdeliyoruz.

türk bayrağı Kasım 2015 kapak konusu indigo dergisi

BAŞYAZI

Çıktık Açık Alınla ama Neden Bu Hale Geldik?
Köy Enstitüleri, Türkiye’nin çağdaş ve modern bir toplum haline gelmesinde baş aktördü. Eğitim sorununun çözümünü, yeni bir Kurtuluş Savaşı başlaması şeklinde ele almış ve yeni bir plan yapılması gerektiğini vurgulamıştı. Cumhuriyet sonrası döneme ve Köy Enstitüleri’nin tarihine tanıklık eden Eğitim Çınarı Pakize Türkoğlu, o dönemde neler yaşandığını, enstitülerin nasıl çalıştığını ve nasıl kapatıldığını İndigo Dergisi’ne anlattı.
Yazar: Atilla Ay

 

Gardrop Atatürkçüsü Vatandaşlar
Atatürk’ün ölümünün üzerinden 77 yıl geçti. Bu 77 yılın sonunda çağdaş Türkiye’nin geldiği noktanın aydınlık olduğunu söylemek olası mıdır?
Yazar: Bayram Sarı

 

Türkiye’nin Anayasa Sorunsalı
Cumhuriyetin ilanı ve sonrasında yapılan anayasalar ile neler yaşandı? Bugün, hak ve özgürlükleri güvence altına alacak, cumhuriyeti ve hukuk devletini koruyacak, demokrasiyi kuvvetlendiren bir anayasa nasıl olmalıdır?
Yazar: Ayşe Macuncu

 

Türkiye’de Kutuplaşma Politikası
Bugünün Türkiye’sinde insanlar arasındaki makas giderek açıldı. Sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel dengeler ciddi şekilde yara aldı. Artık insanlar her olaya ‘bizden’ veya ‘onlardan’ şeklinde bakmaya başladı. Zıt kutupların ülkesi haline nasıl geldik?
Yazar: Cem Berberci

 

Bir Ülke Nasıl Yok Olur?
Sağ Sol, Alevi Sünni, Türk Kürt, Ayyaş Türbanlı… Senin ötekin hangisi? Ya da sen hangi uçtasın? Yok mu diyorsun? Peki ya bu sistemde mümkün mü?
Yazar: Elif Aver

 

Gelecek Kaygısı ve Altın Varaklı Koltuk
20 senelik yırtık pırtık kanepesinde oturarak saraydaki altın varaklı koltuğun gerekliliğini savunan vatandaş, huzurlu ve mutluydu. Çünkü artık Cumhurbaşkanının Brunei Sultanı’nın altın varaklı koltuğuna eş değer bir koltukta oturduğunu biliyordu. Ödenmemiş faturalar, kredi borcu ve geciken ev kirasına karşın gelecek kaygısı yoktu. Çünkü biliyordu ki köprüler yapılıyordu hiç geçmeyeceği, hava alanları yapılıyordu hiç uçmayacağı…
Yazar: Çağrı Gırlangıç

 

Köy Enstitüleri’nin Kapatılması Türkiye Eğitim Sistemini Nasıl Etkiledi?
“Bilmezdi ki oturduğumuz semti, geldi mi de gidici hep, hep acele işi! Çağın en güzel gözlü maarif müfettişi…” Köy Enstitüleri’nin kurulmasında en aktif rollerden birini üstlenen Hasan Ali Yücel’i, oğlu Can Yücel böyle anlatıyordu bir şiirinde. Okuma yazma oranının  % 10’ların altında olduğu yıllarda, Atatürk’ün teklifi ile harekete geçilmişti.
Yazar: Çağrı Güçlüten

 

Aydınlanma Çağımızın Başlangıcı: Köy Enstitüleri
Açıldığı gibi kapanan Köy Enstitüleri… Ve gözlerinde umutları yarım kalan annelerimiz, teyzelerimiz, dayılarımız… Adını bilmeden büyüyen bizler, olanları tarih kitaplarından okuyan çocuklarımız…
Yazar: Ayşe Gökay

 

Cumhuriyet Türkiye’sinin Demokrasi Sınavı
Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından sonra rejim daha otoriter ve daha katı bir hale dönüşmüştü. Partiyi devlet ve milletle özdeşleştiren otoriter yapı, Türkiye’de demokrasi mücadelesini zorunlu kılmıştı. Çok partili döneme geçilirken neler yaşandı?
Yazar: Gülen Keser