Hayat Kısa Kuşlar Sahtekar

“Doğru ve yanlış ayrımları içerisinde bir tecrübeler döngüsündesin. Doğru ve yanlışın iç içe olduğunu fark ettiğin an’da düşünmeye başladın: acaba omzunda sopayla ya da belinde kılıçla dolaşan kuşlardan daha mı medenisin? Siyaset, ticaret ve sanat… Üretebildiklerinin hepsi bu. İyi de, ruhun hani? Gözlerin nerede.”

bay güvercin cemal süreya Hayat Kısa Kuşlar Sahtekar

İhtiyar Kelaynak, şoförü olduğu aracı lüks ve ünlü mekanın önünde durdurur. Ardından araçtan çıkıp ceketinin ön düğmelerini ilikleyerek arka koltukta oturan patronlarına otomobilin kapısını açar. Şık takım elbiseli Karga ile yanındaki güzel Güvercin gösterişli özel araçlarından inerler. Güvercin, üzerindeki tavus kuşu tüylerinden yapılmış renkli elbisesi ile Karganın koluna girip mekanın merdivenlerinden çıkar. İki iri kıyım siyahlar içindeki görevli Şahinden elinde konuk listesi olanı başıyla Kargaya çabukça minik bir selam verip kapı önündeki şeridi sol eliyle kaldırarak girişi açar. Görevli Şahin konuk listesine bakmadığına göre Karganın burada tanınıyor ve nüfuzlu olması, muhtemel.

Mekanlar insanların hisleri ve davranışları üzerinde fazlaca etkilidir. Yaşamın bütününe sinen ve kökeninin doğanın kendisine ne düzeyde ait olduğu belirsiz olan toplumsal hiyerarşiler, mekanlarda beraber zaman geçirilen insanların ortak değerlerini ön plana çıkardığı için seçkin kuşlar tarafından fazlaca tercih edilen bir yerdir burası. Sahnede, uzun saatlerce ve gece çalışmasının neticesi olan gözlerinin altındaki torbalar makyajla kapatılmış bir Bülbül. Bülbül hayatından ne kadar memnun olduğundan emin değil. Ömrünün sonunu kadar ihtiyaç duyacağı yiyecek ve barınağa sahip olmuştur burada çalışarak. O zaman onu hala burada tutan ne? Bilmiyor.

Karga ve Güvercin geniş koridordan salona geçerken Bülbülün ince sesiyle söylediği şarkının nağmelerini duyarlar. Karga kayıtsızdır; aklında birazdan karşılaşacağı güçlü dostları vardır. Güvercin kayıtsızdır; elbisesinin karın kısmı dar geldiği için önceki davette kendisine sinsi ve alaycı gülüşle bakan arkadaşını hatırlar. Pek de sevmez onu. Geceye o arkadaşı gelmemiş olsa bari, ne güzel olmaz mıydı. Keman ustası Kuzgunun da eşlik ettiği sahnedeki Bülbülün şarkısının sözleri oldukça güzeldir;

“Doğru ve yanlış ayrımları içerisinde bir tecrübeler döngüsündesin. Doğru ve yanlışın iç içe olduğunu fark ettiğin an’da düşünmeye başladın: acaba omzunda sopayla ya da belinde kılıçla dolaşan kuşlardan daha mı medenisin? Kelebek gibi uçmayı istemez miydin? Siyaset, ticaret ve sanat… Üretebildiklerinin hepsi bu. İyi de ruhun hani? Gözlerin nerede.”

Karga ve Güvercin, avizelerin ışıltısı ve lüks şamdanların etkileyici görüntüsünün kuşattığı salondaki şık konukların birkaçına selam verip ayaküstü konuştuktan sonra masalarında kendileri için ayrılmış yere gelirler. Dostları oldukça tanınan ve etkili kuşlardır; öyleyse bu, Karganın akıllı ve becerikli bir kuş olduğu anlamına gelmektedir. Masalarındaki Baykuş şehrin valisi, yanındaki Akbaba Bey emekli bir bakan ancak halen yüksek tirajlı bir gazetede yöneticidir. Baykuşun eşi köklü ve zengin ailenin geveze kızı Ağaçkakan Hanım ile tanınmış bir modacı olan Papağan Hanım yan yana oturmuşlar. Ve tabi ki etkinliklerin sevilen ismi Muhabbet kuşu da orada. Muhabbet kuşu patavatsız bir televizyon şovu sunucusudur. Yine de dostları severler onu. Karga ve Güvercin dostları ile selamlaşıp masalarına otururlar. Karga mutludur; fırsat bulursa kulağına eğilip otel inşaatı için desteklerini isteyeceği Vali Baykuş ve etkili isimlerle bağlantıları güçlü olan Akbaba oradadır. Güvercin mutludur; birbirlerini hiç sevmemelerine rağmen sık sık mecburen bir araya gelmek zorunda kaldıkları alaycı -ve fit- Kumru Hanım masalarında değildir.

Keyifli sohbetler ile güzel bir gece geçirirler. Eşi Güvercin Hanım’ın isteği üzerine Karganın aldığı Paris’teki villa, kızı Serçe Hanım’ın annesinin izinden gidip ünlü bir modacı olma yolunda ilerlemesi -o derece ki Milano’da ilk defilesini düzenlemiştir bile çoktan-, Baykuşun damadı Atmaca Bey’in gelecek yıl siyasete adım atacak oluşu, yemek sonunda masalarına gelecek Uzakdoğu mutfağı kökenli özel böcekler aromalı yemekler gibi birçok güzel haber sohbetlerinde paylaşılır. Dünyaları, gerçekleri ve kendilerini kandırdıkları yalanları benzeyen insanların birlikte geçirdikleri zamanlar ve etkinlikler genelde güzel olur. Gece biter. Birlikte mekanın giriş kısmına geçip şoförlerinin ön kapıya gelmelerini beklerken görüşmelerinin son aşamasını gerçekleştirirler; vedalaşmaları. Vedalaşmalar ve uğurlamalar toplumsal hiyerarşinin üst kısmındaki kuşlar için önemlidir. Çünkü uyanık kuşlar şunu çok iyi bilir;

“Nasıl başlarsa başlasın günler, geceler ve ilişkiler; hep sonu hatırlanır.”

güvercin karga kız bulutKarga ve Güvercin evlerine geçip güzel bir geceyi keyifle noktaladıkları için huzurla yataklarına girerler. Ertesi sabah Güvercin erken uyanır – bir süredir hayatında bir şeyler eksikmiş gibi hissetmesine son dönemde erken uyanmalar da eşlik eder olmuştur-. Odasının penceresiden önce evinin önündeki çalışanlarına, sonra otomobillerine bakar. Pencere hizasına yükselen ağacın dalları arasında bir kelebek çiftinin uçuşu dikkatini çeker. Kendi kendisine hayıflanır; “Ne kadar özgürsünüz, size imreniyorum. O halde beni burada tutan ne?” 

Şatafatlı yaşamının perdelediği cevabı ise kalbi derinlerde kendisine her sabah yeniden itiraf etmektedir; bir kuş yudumu sahte mutluluk.

“Hayat kısa, kuşlar uçuyor.” Şair Cemal Süreya (1931-1990)’ya saygıyla.