Anlaşılmak ve Sevilmek Hakkı

Bir çocuk dünyaya gözlerini açar. Önce korkar, sonra sevilmek ister. Bir kadın severek evlenir, yeni bir hayata gözlerini açar. Hayalleri gözlerinde ışıldar kadının, anlaşılmak ister. Bir çiçek, bir mevsim, bir kuş her sabah yeniden varlığının tüm güzelliğiyle insana gülümser. Güzel sabahların ve zarif çiçeklerin çoğu kez tek arzuları vardır: anlaşılmak ve sevilmek. Tek istekleri bu olduğu için anlaşılmak ve sevilmek haklarıdır onların.

anlaşılmak sevilmek

İnsanın, insan ilgisine en muhtaç olduğu çağdır. Duygusal anlamda değil, öncelikli hali: ilgi ve dikkat. Tüm hizmetler pazar araştırmalarına dönüktür bugün. Her şey ortalamayı memnun etmek üzere kuruludur. Dünya vasata hizmet halindedir. Birazcık dal, yaprak ve renk sahibi olan insan çağa sığamaz.

Ardından insanı kendisi yapan güzellikleri dünyasından alan hileleri toplum düzeni nazikçe yaşatır insana. Dünyanın şehla gözlerindeki aç gözlülüğe bakar insan her gün, dalaverelerin bağırsaklarında yetişmiş türdeşleri etrafına duvarlar dizer. Yürür insan. Elinde bir avuç, kendisine ilk insandan miras kalan hatıra vardır; sevgileri.

Anlaşılmak ve Sevilmek

Sevgi insanların zorunlu ihtiyaçlarından biridir. İyileştir, onarır ve güzellikleri müjdeler. İnsan bir medeniyet inşa ederken aklını bir silaha çevirdiği gün duygularını geri plana itmiştir. Amaçlar, güdüler ve arzular akıl ile yaşayan insanlarca daha kolay gerçekleştirilmektedir. Akıl, toplumunu geliştirip düzenlemektedir. Fakat sevgi olmadan içi boş bir kaptır sadece. Sevgi, insanın yaşam gücü ve kaynağıdır.

Sevgi doğal kapsayıcılığıyla tabiatın tümüne uzanırken, insan hayatındaki ilişkilerde muhabbet ve iletişim imkanıyla bütünleşerek var olur. Anlayarak ve anlaşılarak paylaşılan değerler gerçek sevginin oluşmasını sağlar.

ey-varlc4b1c49fc4b1-sevgi-olan-ey-sevginin-sonsuz-kaynac49fc4b1Anlaşılmak ve sevilmek insanın var oluşu yüzünden sahip olduğu haklardır. İnsan uyumaya, barınmaya, sağlıklı yaşamaya, eğitim görmeye ne kadar gereksinim duyuyorsa sevilmeye de o kadar gereksinim duyar. Anlaşılmak ve sevilmek insanın ruhsal sağlığını doğrudan temin etmekle kalmaz, toplumsal barış ve huzuru da güvence altına alır.

Anlaşılma ve sevilme hakkı karşılanmayan insan ise ruhsal olarak asla tam anlamıyla doyum hissedemez. Evlerini terkeden çocuklar, boşanan çiftler, değişik sektörlerdeki farklı mesleklerin davalık çalışanları bu yoksunluğun somut dramatik sonuçlarıdır. Anlaşılmanın olmayışı çatışmaya sebep olurken, sevginin olmadığı her yerde korku hüküm sürer. Çünkü anlaşılma ve sevilme ayrıcalığına ulaşamayan insan, içinin ücralarında daima eksiklik hisseder. Ruhunun tenhaları üşür. Kalbinin derinleri sızlar.

Bir çocuk dünyaya gözlerini açar. Önce korkar, sonra sevilmek ister. Bir kadın severek evlenir, yeni bir hayata gözlerini açar. Hayalleri gözlerinde ışıldar kadının, anlaşılmak ister.

Bir çiçek, bir mevsim, bir kuş her sabah yeniden varlığının tüm güzelliğiyle insana gülümser. Güzel sabahların ve zarif çiçeklerin çoğu kez tek arzusu vardır: anlaşılmak ve sevilmek.

Tek istekleri bu olduğu için anlaşılmak ve sevilmek haklarıdır onların. Anlaşılmalarının ve sevilmelerinin gerçek olmasıysa tek şartlarıdır.

İlgili yazılar

İlişkide Üçleme: Fark etmek, Anlamak, Sevmek

Hayatın Bilmecesi: Kadın ve Erkek

Aşk Bir Hastalık Olabilir mi?

Aret Vartanyan Söyleşisi