Eğitim: Dahi Çocuk Yetiştirme Programı

Eğitim konsepti 3 gruba göre değişiyor; Aile, öğretmen, koç. Biz çocuğa eğitim vermiyoruz onu sürekli takip edecek yakınında olacak, onunla sohbet edip paylaşımda bulunacak kişileri eğitiyoruz. Aile bireylerinden biri eğer çalışmıyorsa çocuğun eğitimi ile ilgili olan kişi bizim eğitim verdiğimiz kişidir.

eğitim dahi çocuk yetiştirme programı

Dahi çocuk yetiştirme programı çok üst düzey bir konsept aslında. Ben zeka gelişimini çok derin bir mercek ile inceleyerek bunu oluşturdum. Sistem zeka gelişimi sağlayan besinlerden tutun da, çocuğun hayatı boyunca kendi ayakları üzerinde durabilecek, yaşam gücü yüksek, sorumluluk sahibi, duyarlı bir insan olmasına kadar geniş bir çerçeve ile çalışıyor

toprak özmenRöportaj: Toprak Özmen

Merhaba Toprak Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?


Kişisel gelişim uzmanı – yazar unvanı ile tanındım. Doğu Akdeniz Üniversitesi Radyo TV mezunuyum. Uzun yıllardır kişisel gelişimle ilgiliyim. Çok alanda eğitim aldığım gibi kendimi yetiştirme sürecim sanırım hiç bitmeyecek. Shui Felsefesinin dünyadaki 20 taşıyıcı konsey üyesinden biriyim. NLP, Bioenerji gibi alanlarda etkin olduğum söylenir. Toji Yani omurga enerji şifa tekniği ve Dahi çocuk yetiştirme programının geliştiricisiyim…

Dahi Çocuk Yetiştirme Programı bence çok iddialı duruyor. Her çocuğun dahi olarak dünyaya geldiğine inanmıyorum. Beni nasıl ikna edebilirsiniz? Ve bu iddianızı nelere dayandırabilirsiniz?

Dahi çocuk yetiştirme programı çok üst düzey bir konsept aslında. Ben zeka gelişimini çok derin bir mercek ile inceleyerek bunu oluşturdum. Sistem zeka gelişimi sağlayan besinlerden tutun da, çocuğun hayatı boyunca kendi ayakları üzerinde durabilecek, yaşam gücü yüksek, sorumluluk sahibi, duyarlı bir insan olmasına kadar geniş bir çerçeve ile çalışıyor.

Şöyle düşünelim o halde. Bir aile var çocuğunu her zaman gözlemliyor onda ters giden şeylerde psikolojik destek alıyor. Beslenmesinde diyetisyen desteği alıyor. Eğitiminde önemli noktalara dikkat ediyor ve çocuğa dair bir şeyler kazandırmak için her zaman aktif ve sosyal yaşam içindeler.

Bir aile de çocuğu doğduktan sonra hayatın akışına bırakıyor. Normal beslenmeden oyununa kadar hiçbir şey ile ilgilenmiyor. Çocuk doğal yaşamın şartları ile yetişiyor.

Arada fark olmamasının imkanı var mı?

Doğuşta ikisi de eşit aslında zeka bedensel unsurlar, aradaki fark aile bireylerinin bakış açıları. İşte burada da biz giriyoruz devreye. Aileye rehber olabilecek bilgileri veriyoruz. Takip kontrol formları veriyoruz. Ailelere doğruyu anlattığınızda bakış açıları çok fazla değişiyor.

Her şey eşit şekilde sağlanabilir. Önemli olan beynin algı sisteminden gelen verinin hafızada doğru programlanması ile alakalı aslında. Bizler farkında olmadan beyinlerimizi bilgi çöplüğü olarak kullanıyoruz ve aynı şey gelecek nesillerde de aynen sürüyor. Bunu arttırmanın yolu beyni doğru programlamaktan geçiyor. Bu programlamaya etken olacak besinler, oyunlar, ödevler, eğlenceler bizim belirlediğimiz süre ve konsepte göre işlendikçe çocukta doğal bir gelişim farkı gözle görülüyor. Sistem kurgusunda Einstein’ın çalışma sistemi de kullanıldı ve uygulanmakta.

İkna oldum. Eğitimin konseptinden biraz bahsedebilir misiniz, genel başlıklardan?

Eğitim konsepti 3 gruba göre değişmekte. Aile, Öğretmen, Koç.

Biz çocuğa eğitim vermiyoruz onu sürekli takip edecek yakınında olacak, onunla sohbet edip paylaşımda bulunacak kişileri eğitiyoruz. Aile bireylerinden biri eğer çalışmıyorsa çocuğun eğitimi ile ilgili olan kişi bizim eğitim verdiğimiz kişidir.

Öğretmenler eğitimi kendi istekleri ile ya da kurumlarının isteği üzerine almaktadırlar. Koçlar ise bu işi meslek olarak yapmak isteği ile almaktadırlar. Üç grubun eğitimleri birbirinden farklıdır.

Eğitimi alan kişiler:

  • Ailenin sosyokültürel yapısını
  • Ekonomik yapısını
  • İlişki yapısını
  • Çocuğun Psikolojik yapısını
  • Beslenme yapısını
  • Okuldaki Eğitim Yapısını
  • Algı yapısını
  • Oyun kültürünü
  • Çocuğun aktivite, paylaşım ve empati yapısını

Gözlemler ve bu gözlemlemeye dayalı olarak ön raporlarını çıkarırlar.

Bu rapor doğrultusunda, mevcut olumlu ve olumsuz şartları tespit edip giderilmesi için çalışma başlatırlar. Şartlar uygulama standartlarına geldiğinde ise artık çocuğun eğitim süreci başlamıştır. Bu sistemde her alanda eğitim vardır.

Sadece zeka değil, okuduğu kitaplardan anladıkları ve bunun felsefi yaklaşımlarına kadar geniş bir çerçevede ikili diyaloglar gelişmektedir. Çocuğun ders tekrarından oyun saatlerine, oyunların çeşitlerinden, uyuma sürelerine, günlük beslenmelerine kadar her şey artık raporlanmakta ve belli kriterler doğrultusunda ilerlemektedir.

eğitim dahi çocuk yetiştirme programı

Kişisel gelişimi çocuk yaşta başlatıyoruz diyebilir miyiz bir anlamda?

Kesinlikle evet. Bizim eğitmediğimiz tek organımız beynimiz doğuştan sonra nasıl çalışıyorsa yaşlılığa ve ölüm sürecine kadar aynı şekilde kullanıyoruz. Aslında sistemde biz beyni rahatlatarak farklılıkları da gösterirken neden sonuç ilişkilerini de çözme yeteneklerini güçlendiriyoruz. Bir bireyin ihtiyacı olan her şeyi en temel zamanda veriyoruz ki onlar üzerlerinde çok daha katlar çıkabilsinler. Örneğin bir masal anlatırken bile masalın içinden almamız gereken dersi ve aslında anlatılmak isteneni gözler önüne seriyoruz. Bunu çocuk buluyor biz sadece yol gösteriyoruz.

Bu eğitimin içeriği direk size mi ait Toprak Bey?

Evet. Tamamen bana ait.

“Sistemin temelini shui felsefesi bilinç geliştirme bölümünden aldım. NLP ve gerçek yaşam koçluğu ile uyarlamasını yaptım. Beslenme ve şifalı bitkilere olan ilgimle beslenme programını diyetisyen rehberliğinde kurdum. Oyunları, İkili sohbetleri, ödevleri ve sorumluluk çalışmalarını da günümde eksik olan sistemsel sorunların tespiti ile çıkardım.”

İçeriği nasıl oluşturdunuz? Temeli neye dayanıyor?

Kızım, yeğenim ve çevremdeki aileler üzerinde yaptığımız çalışmalar inanılmaz sonuçlar verdi. Kızım şu an 8 yaşında ve benimle felsefe yapabiliyor. Normal yaşamından da geri kalmıyor yine arkadaşları ile ip atlıyor oyunlarını oynuyor.

Bu eğitim hangi yaş aralığındaki çocuklar için gerçekleştiriliyor?

03 – 13 ideal yaş grupları 14 – 18 arası ise tamamen artık zor dönem grubu bu gruplar için çok uzun süreli çalışmalar gerekiyor.

eğitim dahi çocuk yetiştirme programı

Bu program diğerlerine oranla farklı duruyor. Galiba öncelikle çocuğu değil, çocuğa koçluk edebilecek kişiyi yetiştiriyorsunuz. Bunu tercih etmekteki sebebiniz nedir?

Çocuğun her an yanında değiliz bu temel kriter. İkinci kriter ise biz çocuğu birey olarak yetiştiriyoruz. Evet, o çocuk yaşta ama bir birey. Bu mantıkla eğitim alan aile, öğretmen ya da koç yaşam tecrübesi itibari ile daha objektif yaklaşabilecek duruma geliyorlar. Sürekli olarak takip gerektiren programlarda direk çocuk ile çalışmak imkansız sonuçta Türkiye’de 1 Tane Toprak Özmen var.

Peki çocuğa koçluk yapabilecek kişide hangi özelliklerin olmasına dikkat ediyorsunuz?

Kesinlikle Üniversite mezunu olmalı, pedogoji eğitimi almış ya da anaokulu öğretmenliği yapmış olması önceliğimiz, çocuk psikolojisi okumuş ya da psikoloji mezunu kişilerde önceliklerimiz arasında ancak, kendini geliştirmeye açık, çocukları seven, zeka oyunlarını seven ve aktif yaşamı kendine yaşam türü olarak seçmiş kişilere de eğitim veriyoruz.

Koçluk eğitimi ne kadar sürüyor ve bu eğitimin içinde neler bulunuyor?

Koçluk Eğitimi katılımcıların kültürel yapısına göre 20 – 40 saat arası süren bir eğitim ancak bir temel kriter var ki eğitimler hafta içi ya da hafta sonu programlarına göre 2 – 5 saat arası süreçlerle haftalık ya da günlük ödevlere dayalı olarak desteklenmektedir. Her eğitim alan kişi bu sürede olmazsa olmaz belli kitapları okumakla yükümlüdür.


Eğitimin içinde gözden kaçırdığımız hatalardan, olumsuz etkileyen faktörlere kadar her konu işlenmekte.

Aşamada algılar ve zeka gelişimi için hafıza programlamasını öğretmekteyiz.

İlerleyen safhalarda bunları geliştirmekle beraber, hafıza tekniklerinden tutun da, çocuğa verilebilecek ödevlere kadar bilgi ve çalışmalar yapılmaktadır.

Bir koç, eğitimi alıp öğrencisi ile irtibata geçmesiyle beraber, neler yapmaktan sorumludur?

Koç ya da aile burada fark kalmıyor. Çocuğun uyandığı saatten, uyuduğu saate kadar olan her şeyden takip ve destekten sorumludur. Koçlar için sabahtan akşam çocuk uyuyana kadar mesai sürmektedir. Haftada bir gün tatilleri vardır o günkü yapılanları da tatil gün ertesinde ailenin doldurduğu çizelgeden inceler.

Haftalık raporları bir kopya kendinde bir kopyada ailede olmak üzere saklar ve gelişim çizelgesinde yükseliş ve düşüş olarak grafiklendirir.

Koç, öğrencisinin ihtiyaçlarını kendi mi analiz ediyor?

Konu eğer psikolojik ise psikolog ya da pedagog desteği alıyor, beslenme veya sağlıksa gerekli diyetisyen ya da doktordan, kültürel ise aileden destek alıyor.

İlk adımda yapılan analiz çerçevesinde çocuğun mevcut durum çizelgesine dayalı olarak hareket planı oluşturuyor burada da öncelikler, psikoloji ve sağlık.

Geri kalan her şey koç ile ailesi arasında mı gerçekleşiyor?

Genel olarak aile ile koç arasında zaten zaman içinde bir bağ oluşuyor. Aileye sonradan katılan bir birey konumuna geliyor. Burada profesyonellik devam ediyor ve aile ile olan ilişkilerde objektif bakış asla değişmiyor. Aile – Koç arasındaki diyalog ve anlaşma kendileri arasındaki bağı sağlıyor.

Siz aradan çekilince bu durum programda aksamaya sebebiyet verir mi?

İnsanın olduğu her yerde mutlaka aksama olacaktır. Burada Aile koç değiştirebilir ya da koçu azledebilir. Tercih ailenindir. Koç ta eğer aile ile anlaşamıyorsa çocuğa yarar yerine zarar geleceğini görüyorsa o da aileyi azledebilir ancak burada da profesyonellik devam ediyor raporlar nerede kalındığını nelerin etkilediğini bir sonraki koça yol gösteriyor.

Koç hastalanabilir başına bir şey gelebilir bu durumda kendi eksikliğini kapatacak eğitim almış bir arkadaşını yerine yönlendirebilir ya da biz yönlendiririz.

Farz edelim ki bir koç bir çocuğun sorumluluğunu almakta. O nasıl bir program aşaması hazırlamış olurdu? Bize örnek sunarak anlatabilir misiniz?

Örnekle açıklayalım…

Bir aile ekonomik durumu oldukça iyi ve bir koç istediler geçtiğimiz dönemde. Bir arkadaşımız ile anlaştılar ve çalışmaya başladılar. Aile 2 çocuğu ile ilgilenmesi için çok üst düzey bir maaş ve sosyal şartlar sundu arkadaşımız ailenin yanına yerleşti.

Bu yerleşimden önce her iki çocukla beraber zaman geçirdi.1 gün boyunca onlarla oynadı, sinemaya gitti vs.

Aynı süreçte aileyi gözlemledi. Alışılagelen besinler, çocukların beslenme şekilleri, arkadaşları, okuldaki ilişkileri, komşuluk ilişkileri, evde bulunan hayvanlar, çocukların oyun saatleri gibi birçok kriteri yaşayarak tespit etti. İlk 1 hafta tespit süresidir.

Bu tespitlere dayalı olarak eksik ve fazla listesini mevcut durum raporunda işledi ve öncelikli değişmesi gerekenleri belirledi.

Bu önceliklerin oluşacağı hedef süre, bu süre içinde yapılacak diğer çalışmalar üzerine ilişkilendirerek kendi yol haritasını çıkardı ve çalışmalara başladı.

Daha program işlemeye başladıktan 2 ay sonrasında çocuklardaki gelişme ve değişim gözle görülür ve şaşırtıcı düzeydeydi. Derslerde daha başarılı, ödevlerini zamanında yapan, ders tekrarı yapan, zamanını planlayan, düzenli, oyun saatinde oyun oynayan ve zamanını da ona göre ayarlayan çocuklar oldular. Şuan ikisi de sınıflarında birinci durumdalar. 2 sınav sonrasında öğretmenleri bizimle tanışmaya geldi ve teşekkürlerini sundu diğer ailelere de önereceğini bildirdi.

eğitim çocuk dahi çocuk eğitimi

Bu program nerelerde uygulanmaya başlandı?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Pilot bölge çalışması olarak öğretmen düzeyinde başlatıldı. Henüz resmiyet kazanmadığı için bu noktada bizde merakla olumlu haberler beklemekteyiz. Çeşitli Özel Kolejlerde seminerler ve eğitimler vermekteyiz. Bu sistemin en güçlü yanı aile ve koç eğitimleridir. Sonuçta öğretmenler çocuklarla sınırlı saat içinde beraberler ve çok fazla sayıda çocukla ilgileniyorlar. Önerimiz ailelerin eğitim almaları ya da koç ile anlaşmalarıdır. Bir koç aynı okulda okuyan ve birbirine yakın oturan 5 çocuk ile aynı anda çalışabilir. 5 çocuktan sonra sistemde yetişememe durumu doğmaktadır.

Eğitim ile ilgili geri dönüşler nasıl?

Şuan bize geri dönüşler mükemmel olarak adlandırılıyor. Hem seminerlere katılan aileler, eğitimciler, koçlar hem de birebir içinde olduğumuz için bizler çok olumlu şeyler hissediyoruz. Gelecek nesillerin çok daha güçlü olacağından şüphemiz yok…

eğitim dahi çocuk yetiştirme programı

Size nasıl ulaşılabilir Toprak Bey?

www.toprakozmen.com üzerinden ya da [email protected] mail adresinden iletişim kurabilirler ya da düzenli seminerleri takip edebilirler. Şuan İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere 4 ilde aktif çalışmalarımız bulunmakta. Hatta biz yetişemediğimiz için artık Koç eğitecek, Eğitici eğitmenliği programı açtık. Her yere yetişmek imkansız sonuçta bunu şuan 6 kişilik bir kadro ile sağlamaktayız.

İlgili yazılar

Çocuk eğitimi: Çocuğa dair yaşamsal öneme sahip notlar

Afrika’daki Çocuk Eğitimi Modeli

Eğitimde Örnek Ülke: Norveç

Türkiye’nin Özgün Eğitim Modeli: Köy Enstitüleri


Ünlü isimlerden eğitim alanında önemli girişimler


1986 Aydın doğumlu. 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2011 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümüne girdi. Buluşma 3 Ihlamur Şairleri ve Aykırı Kuş adlı iki ortak kitapta şiirleri yer aldı.