Gandhi: Seyahat Barışın Dilidir!

Seyahat, evrenle birleşme aracıdır. Yolculuklar insanı koşullardan, şehirlerden, ülkelerden uzağa götürür. Ruhları sorunlardan ve sınırlardan öteye taşır. Huzur ve özgürlüğü iade eder. Bir seyyahtır insan; görmek için doğmuştur, gitmek için vardır.

seyahat etmek

Hayat gelişmektedir. İnsanlar gelişen yaşamla birlikte düşünmekte, çalışmakta, keşfetmekte ve birbirlerine ulaşmaktadır. İnsanlığın farklı kültürleriyle vatandaşı olduğu dünya, 7 milyar odacığa ayrılmıştır bugün. Her insan bir hayattır ve kendi dünyasının içinde yaşar.

Yolculuklar ise insan yaşamının vazgeçilmezidir. İnsan seyahat ettikçe öğrenir ve gelişir. Her hikaye ve macera bir yolculuk ile başlar. İnsanlar olağan ve tekdüze yaşamının sıkıcılığından kurtulmak ister. İnsan gerçek yeteneklerini yalnızca görerek ve yaşayarak keşfedebilir. Gerçek kazanımlar kitaplardan okuyarak veya anlatıcılardan dinleyerek öğrenilemez. İnsan kıymetli ve özel deneyimleri farklı yerlerde onları tecrübe ederek öğrenir.

Seyahatler, dünyayı değiştirmenin bir yoludur. İnsanların dünyaları vardır ve bu dünyalar diğer insanların dünyaları ile kesişir. Hoşgörü ve özenle hareket edilmesi uyumlu ve huzurlu etkileşimlere imkan tanır. Ancak dünyaların sınırları diğer insanlarınkilerle ile temas etmeye başladığında her zaman uyumlu ilişkiler söz konusu olmayabilir. Seyahat etmek mevcut tüm koşulları değiştirir. Yolculuk insanı değiştirir, çevresindeki insanların değişmesini sağlar. Yeni şehirler, yeni insanlar ve deneyimler insana görmediği detayları fark ettirir. Farklı koşullar içinde yeni yaşamlar inşa edilir böylece.

Seyahat etmenin diğer önemli faydası ise odaklanmayı kolaylaştırmasıdır. İnsan bulunduğu yerden ayrılırken sahip olduklarının hangilerinin kendisine ait olduğunu görür. Gerçekten insana ait olanlar yanından ayrılmaz insanın. Yetenekler, fikirler, insanlara verdiği değer… İnsan yolculukta kendisiyle baş başa kalır. Gitmek, gerçek düşüncelerin öğrenilmesini sağlar.

Dünya büyük ve geniştir, içinde farklı coğrafyaların birbirinden uzak insanları yaşar. Kültürler ve insanları birbirinden habersiz komşulardır. İnsan yolculuklarla keşfedip yaşamakla kalmaz, komşularından haberdar olur. Korkuları ve belirsizlikleri azalır, ufku genişler, kuruntulardan kurtulur ve benzerlerini tanır.

Gandhi (1869-1948); ”Seyahat barışın dilidir” der ve haklıdır.

Seyahat, evrenle birleşme aracıdır. Yolculuklar insanı koşullardan, şehirlerden, ülkelerden uzağa götürür. Sorunları çözmek için bir yoldur. Ruhları sorun ve sınırlardan öteye taşır.

Hislerin akla ve bedene güç verdiği bilinir. Yolculuk, akıl ve bedenin hislere güç ve hayat verdiği yerdir. İnsana huzur ve özgürlüğü iade eder.

Bir seyyahtır insan; görmek için doğmuştur, gitmek için vardır.

İlgili yazılar:

Tuna Kiremitçi ile Bir Seyahat Röportajı

Seyahati seven tüm gezginlere müjde!