Fuat Avni yakalandı mı? Kısa Seyfi iddiası nedir?

Türkiye’nin en çok merak ettiği Fuat Avni’ye bilgi sızdırdığı öne sürülen bir başbakanlık çalışanının darbe girişimi kapsamında gözaltına alınmasıyla gizem daha da alevlendi.

Fuat Avni yakalandı mı? Kısa Seyfi iddiası

Anadolu Ajansı’nın haberine göre darbe girişiminin ardından başlayan tasfiyeler kapsamında, daha önce örgüt üyesi olduğu şüphesiyle pasif göreve alınan Başbakanlık Uzmanı Akif Mustafa Koçyiğit bugün Fethullah Gülen Cemaati’ne bilgi sızdırdığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Ardından CNN Türk’e çıkan Milliyet muhabiri Tolga Şardan, dün gece Başbakanlık ek binasında bir operasyon düzenlendiğini ve İstihbarat Daire Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi’nde görevli 10 mühendisin gözaltına alındığını aktardı. Şardan, gözaltıların 17-25 Aralık operasyonlarının ardından bürokrasi, emniyet ve yargıda birçok devlet kurumunda yapılan operasyonları önceden tahmin ederek fenomen haline gelen hesabın yönetimiyle ilgili olabileceğini kaydetti.


Bu bilgilerin ardından bir anda Fuat Avni‘nin yakalandığına dair iddialar ortaya atılmaya başladı. Birçok internet haber sitesi, Twitter fenomeninin ifşa olduğunu yazdı.

Ne var ki 17 saatlik suskunluğun ardından Fuat Avni’den mesaj geldi: “Yine mi yakaladınız beni (!) Görevimin başındayım. Narsist ile hesabımı kapattığımda bu hesabı kendim kapatacağım” mesajıyla hesabın hala kullanıldığı anlaşıldı.

“Fuat Avni değil, Fuat Avni’ye bilgi sızdıran”

İktidara yakınlığıyla bilinen gazeteci Nevzat Çiçek’se, ‘Fuat Avni’ hesabına bilgi sızdırdığı iddia edilen Mustafa Koçyiğit’e ilişkin şu iddialarda bulundu:

“İstihbarat Daire Başkanlığında darbe sonrası dokuz mühendis göz altına alınıyor. Bu mühendislerin sorgusunda kripto paralelci oldukları anlaşılıyor ve halen göz altında tutuluyorlar. Bu mühendisler İstihbarat Daire Başkanlığının tüm arşiv, video ve dijital akışını anlık olarak aktarıyorlar. Bilgilerin anlık olarak aktarıldığı kişi Başbakanlık Sektörel izleme biriminde Arif kod adlı Mustafa Koçyiğit. Mustafa Koçyiğit paralelin Türkiye Bilgi İşlem sorumlusu. Üst makamların haberi olmadan bilgiler Mustafa Koçyiğit’e geliyor oradan yurt dışına çıkarılıyor. Cumhurbaşkanı yaverinin de buraya bilgi aktarıldığı ifade ediliyor.

‘fuatavni’ hesabıyla ilgili ilk kez ismi gündeme gelen Mustafa Koçyiğit gizemini korurken, Twitter’da Koçyiğit’in ağabeyi olduğunu iddia eden ve aynı isimle açılmış bir hesap yeni iddialar ortaya atmaya başladı.

Hesabın Koçyiğit’in ağabeyi tarafından yönetilip yönetilmediği bilinmiyor, ancak hesaptan Koçyiğit’in ‘fuatavni’yi tanıdığı, yetkilileri bu konuda defalarca uyardığı, bildikleri yüzünden ‘kurban edildiği’ öne sürüldü.


“Davutoğlu neden susuyor?”

Hesaptan peş peşe şu tweetler atılmaya başladı:

“Gözaltına alınacağını bilmesine rağmen görevini bırakmadı, kaçmadı. Zira kardeşim, FETÖ denen terör örgütünden çok çekti. Siz kurban yaptınız. Amacınız Fuat Avni ekibini yakalamak değil, siz de çok iyi biliyorsunuz ki onu teşhir ettiklerinde ucunun ‘kime’ dokunacağını. Kurban değiliz. Davutoğlu neden susuyor? Madem kardeşim, Fuat Avni’ye data sağlıyor, Davutoğlu neden susuyor? Kurban olmayacağız. Kardeşimin can güvenliğini sağlayın, Fuat Avni ve arkasındaki ekibi hakkında her şeyi anlatayım. Devletimize bir şart sunmuyorum. Alelade bir abi olarak kardeşimin hayatından endişe ediyorum. Şimdilik kısa çöp diyor ve susuyorum.”

“Bir bakan gözlemledi, engelledi”

Aynı hesap, fuatavni’nin sıkça iddia edildiği üzere gazeteci Emre Uslu ve yanındakiler tarafından yönetildiğini iddia etti. Aynı hesabın fuatavni’ye yazarken sık sık ‘Kısa Seyfi’ diye birinden bahsetmesi ya da seslenmesi dikkat çekti.

“Fuat Avni hesabı 8 kişi tarafından yönetiliyor. İsim babası, Emre Uslu’dur. Data kaynakları arasında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne sızdırılmış kişiler, AK Parti’den mv’ler, hatta 2 bakan da mevcut. Sonun elimden olacak. Bizi kurban edemeyeceksin Kısa Seyfi! Korkma sırası sana geldi. Korkma, titre. Hatırlarsanız, Kısa Seyfi, Külliye’ye DHKP-C’li biri sızdı demişti. Külliye’de yakalanan ilk FETÖ’cüydü; fakat fazlası vardı ve hala var. Kısa Seyfi hesabını kullananların tamamı yurtdışında. Güvenlik önlemi olarak, TOR kullanıyorlar ve virtual telefonla kayıtlılar. Emre Uslu, hesabı bir dönem kullandı. Bariz typo’lar yapınca dikkat çekti ve daha sonra yazmasına izin verilmedi. Külliye’den alınan datalar iki farklı aracıyla ABD’deki FETÖ ofisine iletiliyor. Bu zinciri gözlemleyen MİT’i bir bakan engelledi.

Külliye’deki her yaver Kısa Seyfi’nin omurgasıydı. Bununla ilgili vatandaşlardan dahi birçok ihbar geldi fakat dikkate alınmadı. Baransu bu ekibe hiçbir zaman girmedi. Mutfak önlüğü gibi bir pozisyonla sanal paratoner oldu. İkinci kişi, İsmail Büyükçelebi. Ekibin beyni, data havuzundan edinilen bilgilerin onun onayı alınmadan yazılmıyor.

Darbe girişimi sırasında hocanızın yanındaydınız hepiniz. Yine başaramadınız Kısa Seyfi, ki bu son taşınızdı. Kaybettiniz. @fuatavni_f. Üzgünüm, yazmam engelleniyor. Benden şüphelenmeden önce kaç kişiyi aradınız Kısa Seyfi? Tapeleri nasıl elde ettiğinizi de yazacağım. Susmayacağım! @fuatavni_f Büyük Turp’u hatırlıyor musunuz Kısa Seyfi? Bu akşam o turp düşecek ve sonun “yakınlarından” olacak. @fuatavni_f


Bu akşam 21.05’te Kısa Seyfi’yi tamamen anlatıyor olacağım. Şimdilik hoşçakalın.”