Hakkari İbrahim Betil Kültür Sanatevi

Hakkari il olmaktan çıkarılıp Yüksekova il olurken, Hakkari’de hala güzel şeyler yapmaya çalışan insanlar var.

Hakkari İbrahim Betil Kültür Sanatevi

İbrahim Betil Kültür Sanatevi, Hakkari’de çocuklara ve gençlere yönelik eğitimler veren bir kültür sanat merkezi

Bulunduğumuz ortam hangi şartlarda olursa olsun ne tür imkansızlıklar, zıtlıklar karşımıza çıkarsa çıksın ve tam bir destek olmasa dahi yılmadan umuda inanmamız, çocuklara sarılmamız gerekecek. Hakkari’de çocuklara, şiire, tiyatroya ve kitaplara inanan nice güzel insanlar var.

Gündemde yalnız molotof, şiddet ve şehit haberleriyle anılan Hakkari bunlardan ibaret değil. Gelip görmeden veya bizler bu haberleri yapıp sizler okuyup bilinçlenmeden, medyanın o çok dar penceresinden bakmakla yetineceğiz ancak. Her gün gündem dışı ne kadar gereksiz haber varsa ana haber bültenleri onlarla meşgul. Sıra kültüre sanata ve spora ya da daha doğrusu Hakkari gibi doğu illeri olunca nedense kameralar kadrajını oraya çevirmiyor.

İbrahim Betil Kültür Sanatevi, Hakkari'de çocuklara ve gençlere yönelik eğitimler veren bir kültür sanat merkezi

Genç Gönüllüler Derneği; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfının eski başkanı ve şimdiki Toplum Gönüllüleri başkanı olan İbrahim Betil adına açılan Kültür Sanat Merkezinde, çocuklara ve gençlere yönelik birçok alanda eğitim vermeye ve projeler yapmaya başladı bile. Genç Gönüllüler Derneğine üye gençler, kendi imkanlarıyla, Cumhuriyet Caddesi’nde bir binanın alt katındaki 4 odalı daireyi kiralayıp orayı kültür ve sanatevine dönüştürdü.

Gençler başlangıçta bir tiyatro oyunuyla yola çıkmışlardı

Bu tiyatro oyunu Hakkari Miri Cembeli ile Karacadağlı Farıs beyin kızı Binevş’in yaşadığı aşk destanı “Cembeli û Binevş” idi. ilk defa tiyatroya uyarlanarak sahnelemişlerdi.  Başta Hakkari Valisi Cüneyt Orhan Toprak’ın katılımıyla salondaki her insanın takdirini toplayan tiyatro oyunu ayakta alkışlanmıştı. Tiyatroyla başlayan serüven şimdi dernek çatısı altında bir çok alanda faaliyetini sürdürüyor.

İbrahim Betil
İbrahim Betil

Toplum Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Betil, Hakkarili bir grup gönüllü tarafından yürütülen faaliyetlerin büyük önem taşıdığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Merkeze adımın verilmesi bana büyük mutluluk yaşattı. Bunun için yaptıkları açılışa katıldım. Burayı görüp gezince çok da etkilendim. Mesela kütüphane bölümüne raf yaptırmak için 3 bin lira istemişler. Halbuki dernekde para yok. Tamamen bağışlarla ayakta kalıyor. Onun için gidip kasaları alıp gayet yaratıcı bir şekilde içlerini de spreyle boyayarak çok güzel raflar yapmışlar. Burada kitap sayısını çoğaltarak gençler için güzel bir ortam yaratılmış. Aynı şekilde masaları da çok güzel yapmışlar. Eski araba lastikleri bularak, lastiklerden masalar yapmışlar. Çocukların gelip burada tiyatro, müzik, sanat , sinema, okuma gibi etkinlikler gibi güzel bir imkan sağlanmış. Dolayasıyla Hakkari’de sokakta kendine iş arayan pek çok çocuk var. Bu çocukların burada gelişimlerine imkan sağlanacak. Çok güzel bir girişim. Biz de elimizden geldiğince destek vereceğiz.”

İbrahim Betil Kültür Sanatevi, Hakkari'de çocuklara ve gençlere yönelik eğitimler veren bir kültür sanat merkezi

Memleket olarak, Hakkari olarak ve toplum olarak elbette eleştirilecek çok şeyimiz var. Hangi toplumun hangi memleketin kusuru ve zafiyeti yok? Övülecek şeyler de kusurların arasındadır zaten. Biz neyi nasıl görmek istiyoruz aslında mühim olan bu. Geleceğimizi, yüreği sevgi zihni kitapla dolu nesillere emanet etmek. Bunu görmek istiyoruz!

Gençler: İdeal meslek tercihim yok; ne iş olsa yaparım

Yeni mezun gençlerin işsizlik ile imtihanı

Gençlik kültürü ve toplumsal değerler analizi