Kanal İstanbul nasıl bölüşüldü? Bugüne kadar kim ne kadar arsa aldı?

Gazeteci Murat Ağırel, Kanal İstanbul projesi çevresindeki arazilerin nasıl bölüşüldüğünü ve kimin kaç metrekare arsa aldığının listesini paylaştı.

Kanal İstanbul nasıl bölüşüldü? Bugüne kadar kim ne kadar arsa aldı?

Kanal İstanbul nasıl bölüşüldü? Bugüne kadar kim ne kadar arsa aldı? Gazeteci Murat Ağırel, o listeyi yazdı: “Dev sermayedarlar çoktan paylaşmış!”

Yeniçağ gazetesinden Murat Ağırel, üç gün boyunca Kanal İstanbul’un geçeceği bölgede ne kadar arazi satıldığını, kimin ne kadar arazi aldığını yazdı.


Murat Ağırel, “Bu proje kapsamında İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden Bağcılar’dan üç buçuk tane daha ortaya çıkacak” diye başladığı yazı dizisine şöyle devam etti:

“Proje kapsamında toplam uzunluğu 14 kilometre olmak üzere 8 köprü yapılacak.

1.3 milyar metreküp hafriyat olacak.

Sadece hafriyat işinden bile milyonlarca liralık rantın açığa çıktığını düşünün. Üzerine yapılacak konut ve beton projelerini saymıyorum bile.

Kanal güzergahında tapu değişimleri yapıldı. Yani rantı dev sermayedarlar çoktan paylaştı. “

Toplamda 26.7 milyon metrekare arazi el değiştirmiş!

Ağırel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun şu sözlerini hatırlattı: “2011’den bu yana arsa hareketi tam 30 milyon metrekareyi bulmuştur. Tarım alanı olan bu alanlara bu ilgi niye? En büyük, kökten, aileden gelen birkaç alan hariç, en büyük arazisi olan ilk üç büyük şirket de Arap şirketi. 30 milyon metrekare demek Beyoğlu, yetmez artı Bayrampaşa, bir de üstüne Gaziosmanpaşa’yı ekleyin, o yapıyor.”


‘Bölgedeki emlak şirketleri, arsa sahipleri ve tapudaki kaynaklarıyla görüştüğünü, resmî belgelere ulaştığını’ belirten Ağırel şu bilgileri aktardı:

“Kanal İstanbul güzergahı toplamda 100 bin 630 kişiye ait 163 bin 745 adet tapudan oluşuyor.

2013 yılında yabancı yatırımcıların alım satım hareketleri 25 bin metrekare arazi ve 7 tapu ile işlemdeyken 2014-2018 yılları arasında 11 kat aratarak 383 bin metrekare ve 80 tapuluk bir işlem hacmine kavuşuyor.

Şirketler ise 2009-2013 yılları arasında 656 bin metrekare arazi ve 65 tapu ile alım satım hareketinde bulunmuş. Fakat 2014-2018 tarihleri arasında bu veriler 7 kat artıyor ve 476 tapu 4 milyon 800 bin metrekare gibi inanılmaz bir artış sergilemiş.

Toplamda 26.7 milyon metrekare arazi el değiştirmiş (Diken’in notu: İstanbul’un toplam yüzölçümü 5 bin 343 km²).

El değiştiren arazilerden en büyük alana sahip ilk 10 şahıs/şirketten 3 tanesi Arap yatırımcı olmuş. 2015 yılından sonra Kanal İstanbul’u duyup arazileri satın almışlar.”


(Haberin devamı: Yeniçağ / Murat Ağırel)

Erdoğan: Kanal İstanbul projesi için yakında ihaleye çıkıyoruz