Benim adım Kapitalizm: Siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz?

Benim adım Kapitalizm. Benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var! Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar…

kapitalizm ben kapitalizmim

Gerçekten vahşi kapitalizm

Bir toplumu savaşmadan nasıl yenebilirsiniz? Bize eskiden hep bunu söylerlerdi. Şimdi bu işin pratiğini bizzat yaşıyoruz. Özellikle eğitim ve kültür seviyesi diplerde olan toplumlarda özenti, kapitalizm ile birleşince uyuşturucu etkisi yapıyor. İnsan, insanlıktan çıkıp farklı bir boyuta geçiyor. Kendine farklı anlamlar yüklüyor.

Mutlu olmak için çılgınca harcamalar yapıyor. Başkalarına özeniyor. Hediyeler alıyor, hediyeler veriyor. İhtiyacından fazlasını elde etmek için çırpınıyor. Elbise dolapları, yüzlerce çeşit elbisenin barınağı. Ayakkabılar çeşit çeşit. Ellerde çift telefon. Mideler haddinden fazla dolu, karınlar yağ bağlamış.


İnsan durmuyor ve kapitalizm bunu çok iyi kullanıyor

İnsan olarak, kendinize devamlı ihtiyaçlar ararsınız. Önce ehliyet almak istersiniz. Ehliyeti aldıktan sonra araba almak istersiniz. Arabayı alırsınız, lakin arabanın gitmesi için benzine ihtiyacınız vardır, gider benzin alırsınız. Sonra araba bozulur gider yedek parça alırsınız. Arabayı yaptırdıktan sonra tatile gitmek istersiniz. Tatile gidersiniz, bu sefer otel parası ödersiniz. Denize girmek için mayo alırsınız. Mayonun altına, mayoya uygun terlik alırsınız. Başınıza güneş geçmesin diye bir de şapka harika olur…

Bu silsile bu şekilde devam eder. İnsan odaklı sömürü düzeni.  Zenginin daha zengin, fakirin ya yerinde saydığı ya da daha fakir olduğu bir ekonomik düzen. Bunun adı kapitalizm. Ekonomik hipnoz.

2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü almış ABD’li ünlü Ekonomist Joseph E.Stiglitz “Eşitsizliğin Bedeli”  adlı kitabında, bakın Kapitalizmi nasıl anlatıyor.

Merhaba… Benim adım Kapitalizm!

Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm, “bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar” diye neden şaşırıyorsunuz!

Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!

İstediğimi de elde ettim; 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!

Benim adım Kapitalizm ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki hırsız bir CEO’nun hayat hikayesi sizin için “azim ve başarı hikayesi” olabiliyor.

Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!
Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı…

Elbette bütün kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!

Benim adım Kapitalizm ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var!
Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Benim adım Kapitalizm ve Uzak Doğu’da 6-12 yaş arası kızlar 200 dolar gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

Benim adım Kapitalizm ve “serbest piyasa ekonomisi” dünyanın en büyük yalanı.

Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24’ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.

Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun.Victoria’s Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra 80 dolar verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

Benim adım Kapitalizm ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

Ben Kapitalizmim ve Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Ben Kapitalizmim ve Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland’e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.


Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

Benim adım Kapitalizm ve Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar…

Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1 milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.

Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

Benim adım Kapitalizm ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının %64’ü kokain bağımlısı.

Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

Benim adım Kapitalizm ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!

Benim adım Kapitalizm. Siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken?

Benim adım Kapitalizm ve siz hangi Tanrı’dan bahsediyorsunuz; bütün dünya Hristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için “kutlarken”?

ABD’de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

Benim adım Kapitalizm ve yine başardım!

Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

Dünya nüfusunun % 50’si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1’ine sahip. Dünya nüfusunun % 1’i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50’sine sahip.

Ben Kapitalizm’im ve bankacılar benim evlatlarım.

Amerikalıların % 85’i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!

Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf?

Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf?

Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik!

Zavallı tüketim bağımlıları…


Joseph Stiglitz / Eşitsizliğin Bedeli

Kapitalizm’in tarifi: Özgür Kölelik