Yayın İlkeleri ve İçerik Politikası

1. Amacı, Vizyonu ve Temel Değerleri:

İndigo Dergisi, 2005 yılından beri indigodergisi.com adresinden günlük yayın yapan bağımsız bir medya kuruluşudur. İndigo Dergisi, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişen ve değişen organik yapısıyla; yayın organı olmasının yanı sıra, bir düşünce kuruluşu olarak da nitelendirilebilir.

  • Amaç: Gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmak.
  • Vizyon: Okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmak.
  • Temel değerler: Dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır.

2. Basın Meslek İlkeleri:

İndigo Dergisi, Türkiye’nin prestijli internet yayınlarından biri olarak, yayıncılık ve gazetecilik sorumluluğuyla, iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı sayarak, Basın Konseyi tarafından oluşturulan Basın Meslek İlkeleri‘ne uymayı taahhüt eder. İndigo Dergisi aynı zamanda, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından oluşturulan Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi‘ni benimser ve yayınlarında bu bildirgeyi gözetir.

3. İnsan Hakları:

İndigo Dergisi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi‘ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. İndigo Dergisi, yayın prensipleri dahilinde olan yayın amacı, vizyonu ve temel değerlerinde; herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır.

4. Milli Değerler:

İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez.

5. Şeffaflık ve Tarafsızlık:

İndigo Dergisi ilkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. İndigo Dergisi, herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayına alınır.

6. İfade Özgürlüğü:

Bu madde, İndigo Dergisi içerik politikasındaki diğer yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik eder.

7. Güvenilirlik:

İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol eder ve bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir. Ancak site içerisindeki bilgilerin bazılarında editörlerin, yazarların veya Yazı İşleri’nin gözden kaçırdığı yanlış ya da eksik bölümler olabilir. Böyle durumlarda Yazı İşleri’ne düzeltme uyarısı geldiğinde gerekli güncellemeler yapılmaktadır.

8. Gizlilik:

İndigo Dergisi’nin okuyucularından aldığı e-posta, isim/soyisim, bilgi/öneri/istek mesajlarının bilgileri ikinci derece birey veya kurumlarla paylaşılmaz veya herhangi bir yerde yayınlanmaz. İndigo Dergisi, yazarlarının iletişim bilgilerini de yasal zorunluluk gerektirmedikçe saklı tutar.

9. Telif ve Kopyalama Hakkı:

Tüm yayın hakları İndigo Dergisi’ne aittir. Kopyalayabilmek için İndigo Dergisi Telif ve Kopyalama Kuralları‘na uyulması yasal zorunluluktur.

10. Sorumluluğun Reddi:

İndigo Dergisi’nde köşe yazısı niteliğinde fikir beyan eden yazılardan ve yazı altı yorumları ile sitedeki her türlü yorum ve paylaşımdan Yazı İşleri Müdürü ve/veya Yayıncılar sorumlu değildir. Köşe yazılarındaki fikirler, yazarların kendi kişisel düşünceleri olduğu için yasal sorumluluk ilgili yazarlara aittir. Aynı şekilde paylaşılan her türlü yorumda yasal sorumluluk, yorumu yazan kişiye aittir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını ihlal edebilecek nitelikte olan yazı ve paylaşımlara izin verilmez. Editörlerin gözünden kaçan içerikler olduğunda derhal yayından kaldırılır. Mahkeme kararıyla içerik kaldırma durumunda yalnızca Erişim Sağlayıcıları Birliği’nden tarafımıza iletilen bildirimler esas alınır. Bkz. Hukuki Şartlar & Gizlilik

Tüm soru, öneri ve şikâyetleriniz için İletişim sayfamızı ziyaret edebilir veya [email protected] adresini kullanabilirsiniz.