Kilo kontrolü nasıl yapılır? Güzel bir vücut için 9 öneri

Kilo kontrolü nasıl yapılır? Güzel, atletik, fit ve sağlıklı bir vücut kitle endeksi için en iyi 9 öneriyi hazırladık…

Kilo kontrolü nasıl yapılır? Güzel bir vücut için 9 öneri

Gün geçtikçe hareketlerimiz azalıyor, hareketlerimiz azaldıkça kalbimiz daha zor çalışıyor. Kalbimiz zorlandıkça daha az hareket eder oluyoruz. Göbeklendikçe, şişmanladıkça, kalbimiz yağlar tarafından minik minik kuşatılıyor, kalp sağlığımız bozuluyor. En ufak sağlık problemi bile tehdit oluşturabiliyor.

Kalbimiz bedenin merkezi. Kalp sağlığımızı korumak ve geliştirmek için her gün yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeli, hareketli ve aktif yaşamalıyız. Kilo kontrolü ve sağlıklı bir vücut için kötü beslenme alışkanlıklarını minimum seviyelere indirmeliyiz. Unutmamalıyız ki beslenmemizi sağlıklı beslenme ilkelerine göre düzenlemek ve fiziksel aktivitemizi arttırmak sağlıklı bir kalbe sahip olmak için altın anahtardır. Kilo kontrolü ve sağlıklı bir kitle vücut endeksi için en iyi 9 öneriyi hazırladık.


Kilo kontrolü için uygulanması gereken 9 adım

1. Fazla kilodan kurtulun

Kalbinizin yükünü hafifletin. Fazla kilonuz varsa mutlaka vermelisiniz, ancak kalbinizi yormadan, hırpalamadan, fazla kilolarınızı sağlıklı beslenerek verin.

2. Her gün yürüyüş yapın

Karın bölgesinde biriken yağlar kalbinizin en büyük düşmanıdır. Belinizi inceltin. Bel çevresi kalınlığı bayanlarda, 80 cm’ den az; erkeklerde 94 cm’ den az olmalı. Belinizi en iyi ve sağlıklı inceltme metodu bol bol orta tempoda, açık havada yürüyüştür.

3. Vücut kitle endeksinize dikkat edin

Sık sık duyduğumuz BKI değeriniz 20 den düşük, 30 dan yüksek olmasın. Beden kitle indeksi= vücut ağırlığının(kg), boy uzunluğunun (cm) karesine bölünmesiyle elde edilir. Düşük beden kitle indeksi de çok zayıf olmak demek. Çok fazla kilo zararlı olduğu kadar, çok düşük kilolu olmak da kalbimiz ve bütün sağlığımız için problem oluşturur.

4. Sebze ve meyve tüketin

Sebze ve meyvelerden zengin beslenin. Kalbiniz güçlensin, sindirim sisteminiz dengeli çalışsın. Günde en az 5-7 porsiyon sebze ve meyve tüketmelisiniz.


5. Balık tüketin

Omega–3 yağ asitlerinden zengin olan balık, kalp sağlığı açısından büyük önem taşır. Haftada üç kez ızgara veya buğulama balık tüketin. Balıklarınız yağda kızarmasın. Fırında, buğulama, ızgara şeklinde pişirin. Yağda kızarmış balık yediğinizde, omega–3 yağ asitleri bozulmuş olduğu için kalbimize fayda değil zarar verir.

6. Kırmızı et tüketin

Kırmızı et yemelisiniz. Ancak abartılı miktarlarda değil. Haftada 2- 4 gün ve yağsız kısmını elinizin yarısı ölçüsünde. Kırmızı etinizi, sebze ile fırında ya da tencerede pişirebilir veya ızgara yapabilirsiniz. Sakın derin yağda kızartmayın.

7. Sağlıklı ekmek tüketin

Ekmeğiniz tam buğday, tam çavdar, köy ekmeği olsun. Bu ekmeklerin yapısında bulunan doğal lifler kalp sağlığınızı pozitif etkiler.

8. Kuru baklagiller tüketin

Kuru baklagiller içerdikleri posa ve antioksidanlar sayesinde kalp sağlığınızı korur, kan kolesterol seviyesini dengede tutar. Haftada en az iki kere kuru baklagil kalbinize iyi gelir.

9. Yağlı kuruyuemiş tüketin


Kalbinize sağlıklı yağlar iyi gelir. Sağlıklı yağ asitleri için yağlı kuru yemişler yemelisiniz. Her gün sıkılmış bir avucunuzun için kadar, ceviz, badem, fındık, fıstık yiyin.

Alkali beslenme nedir? Alkali ve asidik besinler tam liste