Alerji nedeniyle acil servislere başvuranların sayısı çoğaldı

Bahar dönemi, her 3 dakikada bir acil servislere alerji nedeni ile başvuru yapılıyor. Her 13 çocuktan birinde besin alerjisi bulunuyor. Alerji her yaşta ortaya çıkabiliyor ve besin alerjisi başta olmak üzere hastalığın görülme sıklığının %50 arttığı belirtiliyor.

Her 3 dakikada bir acil servislere alerji nedeniyle başvuru yapılıyor

Her 3 dakikada bir acil servislere alerji nedeniyle başvuru yapılıyor

Alerjik reaksiyonların %90’ı süt, yumurta, yer fıstığı basta olmak üzere kabuklu kuruyemişler, buğday, balık ve deniz ürünleri ile gelişiyor. Her türlü besinin alerji ve anafilaksi yapma potansiyeli bulunuyor.

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, günümüzde artış gösteren besin alerjilerine bağlı olarak hayati tehlike oluşturan, aniden gelişen, bütün vücut fonksiyonlarını durduran “Anafilaksi”ye karşı anne babalar uyarıyor.

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı, insanın hayatı boyunca karşılaştığı, bütün besinlerin alerji yapma potansiyeli olduğunu, fakat en çok besin alerjisi yapan gıdaların başında süt, yumurta, buğday, fındık, fıstık ve deniz ürünlerinin geldiğini söyledi. Doç. Dr. Akpınarlı şöyle konuştu: “Besin alerjileri genellikle erken çocukluk döneminde, başlama eğilimindedir, fakat anne karnında başlayabileceği gibi erişkin yaşlarda ya da yaşlılıkta da ortaya çıkabilmektedir. Çocuklukta başlayan besin alerjileri genelde %80-90 geçer, %10-20 besin alerjileri ömür boyu devam edebilir. Besin alerjileri bazen hafif alerjik bulgular ile kendini gösterirken bazen de hayati tehdit eden, ANAFILAKSI denilen, aniden gelişen bütün vücut fonksiyonlarının durduğu şok seklinde kendini gösterebilir. Besin alerjilerinin bulguları tutulan organa göre değişir. Besin alerjilerini vücutta tutmadığı organ ya da sistem yoktur.”besin alerjisinde ne yapmalı alerji

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony besin alerjilerinin, ciltte: hassasiyet, kuruluk, kaşıntı, kızarıklık döküntü, ürtiker ya da kurdeşen denilen lezyonlar ve çocukluk çağı egzaması denilen “atopik dermatit” yapabileceğine dikkat çekti. Solunum yollarını tuttuğunda: burunda tıkanıklık, alerjik rinit, geniz eti ve bademcik büyümesi, öksürük hırıltı ve nefes darlığıyla giden astıma sebep olduğunu söyledi.


Sindirim sistemini tuttuğunda ise bulantı, kusma, ishal, kabızlık, kanlı kaka yapma, kilo alamama ve büyümede duraklamaya neden olabileceğine vurgu yaptı. Besin alerjilerinin yaptığı her türlü organ tutulumun çocukların büyüme ve gelişmesini olumsuz etkilediğini ama en çok dikkat edilmesi gereken durumun, besin alerjisine bağlı gelişebilen anafilaksi olduğunu belirterek, besin alerjisi teşhisinin hastanın öyküsüne, fiziki muayene, bulgularına, alerjik deri testlerine ve kanda spesifik olarak bakılan IgE ile konulabildiğine değindi. Tedavide alerjik olunan besinin ve o besinin türevlerinin diyetten çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi.


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.