Kadınlar ev kazalarına dikkat! Yanık vakaları ilk sırada

Acil Servislere gelen başvuranların %25’i ev kazalarından kaynaklanıyor. Ev kazalarına en çok kadınların maruz kaldığını belirten Genel Sağlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Gülgeç, ev kazalarına karşı alınması gereken tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.

Ev kazalarına en çok kadınlar maruz kalıyor. Acil Servislere gelen başvuranların yüzde 25'i ev kazalarından kaynaklanıyor.

Aynı anda birçok sorumluluğu üstlenen kadınlar, özellikle evde görünmez kazaların yol açacağı birçok risk ile karşı karşıya. Kaza geliyorum demez, tedbiri elden bırakmayın diyen Genel Sağlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Gülgeç, ev kazalarına karşı acil müdahalenin önemine dikkat çekti.

Türkiye’ de bir olarak acil sağlık durumlarına karşı hastalık ayrımı yapmaksızın acil müdahale gerektiren tüm hastalıkları kapsayan Acil 365 Sağlık Paketi hizmetini geliştiren Genel Sağlık A.Ş. firması, acil durumlara karşı her an tedbirli ve bilinçli olunması gerektiği konusuna yönelik farkındalık çalışmalarına devam ediyor.


Ev Kazalarında İlk Sırayı “Yanıklar” Çekiyor

Genel Sağlık A.Ş firmasından yapılan son açıklamada; ev kazalarına en çok kadınların maruz kaldığı ve ilk sırayı yanıkların, sonrada sıra ile kesik, çarpma ve düşmelerin geldiği belirtildi.


Tayfun Gülgeç; “Ev kazası yaşayan kişinin eli ayağına dolanır, ne yapacağını bilemez. Bu panik halinde acil müdahalede geç kalınması durumunda, geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir. Acil sağlık müdahalesi gerektiren durumlar için geliştirilen Acil 365 sağlık hizmeti ile hangi hastaneye gideceğim, kimden yardım isteyeceğim, hastanede sıra bekler miyim? Tam donanımlı sağlık hizmeti alır mıyım? Gibi sorular tamamen ortadan kalkıyor” bilgisini verdi.

En Çok Kadınlar Risk Altında


Fizibilite çalışmaları 2 yılı aşan, Acil 365 hizmet paketinin özellikle ev kazalarına maruz kalma riski yüksek olan kadınlar için çok önemli olduğunu belirten Tayfun Gülgeç, konuyla ilgili olarak; ‘Kadınlar vakitlerinin çoğunu evde geçiriyor ve tehlikeli sayılabilecek birçok iş yapıyor. Biz her zaman olduğu gibi böyle tehlikeler karşısında da kadınlarımızın yanındayız. Olası kazalar sonrasında tüm operasyon ekibimizle yardımlarına koşuyoruz. Yaşadıkları kazaların ardından bir telefonla bize ulaştıklarında, doktorlar eşliğinde donanımlı ambulanslar adrese gidiyor ve ilk müdahaleyi profesyonel bir ekip yapıyor. Ardından ihtiyaç duyulduğu takdirde hastamızı en yakın anlaşmalı hastaneye götürülüp tedavisine devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.