Astroloji: Merkür Cazimi – 9 ve 10 Mayıs tarihlerine dikkat!

9 Mayıs’ta yüzyılımızın en önemli astrolojik olaylarından biri gerçekleşecek; Merkür Güneş’in kalbine geçecek ve belli bir saat diliminde orada kalacak. Merkür Cazimi çok önemli kapılar aralayacak.

Astroloji: Merkür Cazimi - 9 -10 Mayıs tarihlerine dikkat!

Merkür Cazimi

9 Mayıs 2016 tarihinde gökyüzünde nadir gerçekleşen bir olaya tanıklık edeceğiz. Her türlü yazılı ve sözlü iletişimimizi, olaylar arasında bağlantı kurma becerimizi, düşüncelerimizden, konuşma ve öğrenmemizden sorumlu, Tanrıların Habercisi Merkür gezegeni Dünya ile Güneşin arasından geçiş yapacak. Bu oldukça az görülen bir gökyüzü olayıdır ve bu anlamda 9 Mayıs günü gökyüzü açısından tarihi bir güne tanıklık etmeye aday.

Bu geçiş Merkür’ü tam olarak Güneşin kalbine oturtacak. Bu duruma astrolojide Cazimi adı verilir ve teknik olarak Güneş ve ona en yakın iki gezegen olan Merkür veya Venüs’ün aynı burçta, aynı derece ve dakikada olması demektir. Diğer gezegenlerin Cazimi sayılıp sayılamayacağı ile ilişkin eski astrologlar tam bir fikir birliğine varmış değildir.


Astroloji: Merkür Cazimi - 9 -10 Mayıs tarihlerine dikkat!

Buradaki yakınlığın toleransı 0 derece 17 dakikaya kadardır. Eski astrologlar bu durumda olan gezegeni adeta “ilahi koruma altına alınmış” gibi kabul ederler.

Çünkü Güneş’in özüne çok yakındır ve sanki onunla bütünleşmiş gibidir. Bir gezegenin Güneş ile kavuşumu sık gerçekleşen bir durumdur ancak bunun Cazimi olması için Güneş ve o gezegenin aynı deklinasyonda yani enlemde, aynı burç derece ve dakikasında olması gerekir. İşte 9 Mayıs 2016 Pazartesi günü böyle özel bir durum gerçekleşecek gökyüzünde.

Güneş doğum haritalarımızda yaşam veren, kim olduğumuzu anlatan, kimliğimizi bulunduğu burcun rengine bürünerek ifade eden, yüreğimizi koymak üzere bu dünyada aradığımız şeyleri anlatır. Bu durumda herhangi bir gezegen Cazimi, yani “güneşin tam kalbinde” yer alıyorsa evrende bir süreliğine o gezegenin ifadesi etkin olacak demektir.

9 Mayıs 2016 tarihinde öğleden sonra başlayıp tüm gece boyunca Güneş krallığını Merkür ile paylaşacak

Gökyüzünde Güneş Kral, Ay ise Kraliçe ile sembolize edilmiştir astrologlarca. Şimdi çok kısa süreliğine Kralın tahtına Merkür de oturup bizlere güzel enerjiler gönderecek Güneş ile el ele verip. Boğa burcunda oluşacak bu nadir gökyüzü olayı bizlere maddi konulara, değer verdiğimiz şeyler her ne ise onlara, somut sonuçlar elde etmek istediğimiz konulara odaklanmamız için bir fırsat sunuyor olabilir.

Aşk ve ilişkilerimizden, alma ve verme dengemizden sorumlu Venüs de hazır Boğa Burcundayken ilişkiler, sevgi alışverişlerimiz, duygusal birlikteliklerimizle ilgili konularda da şimdiye dek gözümüzden kaçan bir şeyler varsa bir anda fark etmeye başlayabiliriz. Düşünüp düşünüp bir türlü işin içinden çıkamadığımız bu konulara ait her ne varsa, bir anda çözümü bulmamıza yardım edecek “parlak bir fikir” aklımıza gelebilir belki de. Gökyüzündeki gezegenlerin pek çoğu retro durumdayken geçmiş bir ilişki, kaçırdığımız bir fırsat, bozulan ama bir türlü düzeltemediğimiz bir olay mucizevi bir şekilde sonuçlanabilir.


Gökyüzündeki retro gezegenler her birimizi çeşitli yaşam alanlarımızda sınıyor ve bir süre daha sınamaya da devam edecek. Retro Jüpiter’in, Günay ay düğümü ile kavuşumlu Neptün karşıtlığı geçmiş hayallerimizi, görkemli fikirlerimizi, ideallerimizi büyüttükçe büyütüyor. Bu karşıtlığın odak noktasındaki Retro Satürn ile Retro Jüpiter birbirine kare açı yapıyorlar ve bir an her şeyin mümkün olduğunu, çok başarılı ve istediğimiz şeye ulaşacağımızı düşünmekle – hayatın acımasız, şartların değişmez, kendimizin ise değersiz olduğunu düşünmek arasına gidip gidip geliyoruz. Satürn’ün Neptün’e yaptığı kare ile de sorumluluk almaktan kaçıyoruz, kontrolümüzün kaybolacağından korkuyoruz ve belki de bu stresin altında değersizlik korkumuz çoktan depresyonun sınırına getirdi bizleri.

İşte gökyüzünün bu stresli açıları, geri giden gezegen enerjileri altında Merkür’ün Cazimi oluşu bizlere ikinci bir düşünme ve çıkışı bulma konusunda aradığımız desteği verebilir.

Her ne ise zorlandığımız, bu enerjinin etkisinin yoğun olduğu bu günde ve saatlerde yeniden ele alalım ve bakalım bir çözüm bulabilecek miyiz?

Eğer gündeminizde Merküryen bir iş varsa 9 Mayıs 2016 saat 17.00 den itibaren start verebilirsiniz. Bunlar okulla ilgili, eğitim almak ve eğitim vermekle ilgili, konuşmak, yazmak ve bunları insanlara iletmekle ilgili işler olabilir. Yeni bir kitap yazma fikriniz varsa ya da bir internet sitesi oluşturma projesi içerisindeyseniz işte size güzel bir fırsat. El becerilerimiz de Merkür tarafından idare edilir, şayet her hangi bir konuda bir beceriniz varsa bunu somut hale getirip, geniş kitlelere duyurabilecek güzel bir başlangıç dayapabilirsiniz.

Ancak retrolar yine de tedbirli olmamız konusunda uyarıyor, iyi planlayıp, kontrollü riskler alalım olur mu?

Merkür her türlü iletişimimizi anlattığı için, yaşadığımız evrenle de hepimizin bir iletişimi olduğu gerçeğinden hareketle bugün yüreğimizden geçenlere, dilimizden dökülenlere de dikkat etmekte fayda var. Hazır Güneşin tahtında kısa süreliğine de olsa misafir olan “Tanrıların Habercisi” de oradayken en içten dualarımızı ve gönlümüzden geçen niyetlerimizi de bütünün ve bizlerin hayrına olması dileklerimizle gönderelim mi gökyüzüne?

Hepimize ve tüm evrene; sağlık, huzur, bolluk ve şans dolu güzel günler diliyorum, gökyüzü rehberimiz olsun…


Hülya Değer


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.