Kılıçdaroğlu: Başbakan, 4 Mayıs saray darbesine boyun eğdi!

Kılıçdaroğlu düzenlediği basın toplantısında, Davutoğlu’nun vedasını 28 Şubat sürecine benzeterek, “Davutoğlu, 4 Mayıs ‘saray darbesine’ boyun eğerek dikta rejimine zemin hazırlamıştır” açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu: Başbakan, 4 Mayıs saray darbesine boyun eğdi!

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu, 4 Mayıs ‘saray darbesine’ boyun eğerek dikta rejimine zemin hazırlamıştır

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı kısa basın açıklaması:

“23 milyon kişinin oyuyla Başbakanlık koltuğuna oturan kişi, bir kişinin iradesiyle koltuğundan oldu. 4 Mayıs saray darbesine Davutoğlu’nun direnmesi gerekiyordu.


Davutoğlu’nu dinledik. Aslnda son derece güzel konuşmaydı. Ayrılık konuşmasıydı, başarıların anlattı. Son iki seçimde aldığı oy oranlarını da anlattı. Elbette helallik de istedi. Elbetteki helallik boynumuzun borcu. Davutoğlu’nun endişesi olmasın. Başbakanlık koltuğundan ayrılmasının kendi tercihi olmadığını ifade etti. Kendi tercihi değilse niye ayrıldı?

Darbe fiilen gerçekleşti. Darbenin adı 4 Mayıs Saray darbesidir. 28 Şubat’ı da aşmıştır. Davutoğlu Başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. 28 Şubat’tan farkı “yol arkadaşım” dediği kişi tarafından gerçekleşmiş olmasıdır.

4 Mayıs saray darbesini bir partinin bir iç meselesi olarak görmemesi lazım. Aydınlar demokrasiden yana olanların hepsinin darbeye direnmesi bir zorunluluktur. Bir dikta zeminin hazırlanması için ülkenin başbakanı için saray darbesi yapanlar asla unutmasın CHP oldukça amaçlarına asla ulaşamayacaklardır.”

Başbakan Davutoğlu başbakanlığının kısa süremesinin kendi tercihi olmadığını ifade etmişti.


Başbakan Davutoğlu, Ak Parti MYK toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında adeta istifa gibi veda konuşması yapmış ve şöyle konuşmuştu: “Başbakanlığımın 4 yıldan daha kısa sürmesi benim tercihim değil, zarurettir. Ben yola çıktığım arkadaşlarımın bizimle olduğundan emin olmak istedim. Benimle olmadıkları an da bana söylemelerini isterim. MKYK’da alınan kararı refik olmakla bağdaştıramadım.”