Kılıçdaroğlu: Başbakan, 4 Mayıs saray darbesine boyun eğdi!

Kılıçdaroğlu düzenlediği basın toplantısında, Davutoğlu’nun vedasını 28 Şubat sürecine benzeterek, “Davutoğlu, 4 Mayıs ‘saray darbesine’ boyun eğerek dikta rejimine zemin hazırlamıştır” açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu: Başbakan, 4 Mayıs saray darbesine boyun eğdi!

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu, 4 Mayıs ‘saray darbesine’ boyun eğerek dikta rejimine zemin hazırlamıştır

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı kısa basın açıklaması:

“23 milyon kişinin oyuyla Başbakanlık koltuğuna oturan kişi, bir kişinin iradesiyle koltuğundan oldu. 4 Mayıs saray darbesine Davutoğlu’nun direnmesi gerekiyordu.


Davutoğlu’nu dinledik. Aslnda son derece güzel konuşmaydı. Ayrılık konuşmasıydı, başarıların anlattı. Son iki seçimde aldığı oy oranlarını da anlattı. Elbette helallik de istedi. Elbetteki helallik boynumuzun borcu. Davutoğlu’nun endişesi olmasın. Başbakanlık koltuğundan ayrılmasının kendi tercihi olmadığını ifade etti. Kendi tercihi değilse niye ayrıldı?

Darbe fiilen gerçekleşti. Darbenin adı 4 Mayıs Saray darbesidir. 28 Şubat’ı da aşmıştır. Davutoğlu Başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. 28 Şubat’tan farkı “yol arkadaşım” dediği kişi tarafından gerçekleşmiş olmasıdır.

4 Mayıs saray darbesini bir partinin bir iç meselesi olarak görmemesi lazım. Aydınlar demokrasiden yana olanların hepsinin darbeye direnmesi bir zorunluluktur. Bir dikta zeminin hazırlanması için ülkenin başbakanı için saray darbesi yapanlar asla unutmasın CHP oldukça amaçlarına asla ulaşamayacaklardır.”

Başbakan Davutoğlu başbakanlığının kısa süremesinin kendi tercihi olmadığını ifade etmişti.


Başbakan Davutoğlu, Ak Parti MYK toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında adeta istifa gibi veda konuşması yapmış ve şöyle konuşmuştu: “Başbakanlığımın 4 yıldan daha kısa sürmesi benim tercihim değil, zarurettir. Ben yola çıktığım arkadaşlarımın bizimle olduğundan emin olmak istedim. Benimle olmadıkları an da bana söylemelerini isterim. MKYK’da alınan kararı refik olmakla bağdaştıramadım.”


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.