PKK’lı keskin nişancıdan itiraflar

New York Times muhabiri Robert F. Worth, Cizre ve Nusaybin’de yerel halk ve PKK’lı teröristlerle görüştü, bölgeden izlenimlerini aktardı. ABD’li muhabir, PKK’nın kurduğu barikatlardan halkın da rahatsız olduğunu aktardı.

PKK'lı keskin nişancıdan itiraflar

“Halk, PKK’lılar gibi düşünmüyor”

Mart ayı başında bölgeye giden muhabir, yüz yüze görüştüğü sivillerin, daha önce konuştuğu PKK’lıların söylediklerinden farklı tespitlerde bulunduklarını aktardı. New York Times muhabiri Robert F. Worth izlenimlerini şöyle yazdı:

“Konuştuğum isyancılar bana, sömürgeleştirilmiş ve malına mülküne el konmuş insanların sesi olduklarını iddia ettiler. Ama dokuz ay süren savaşın ardından, orta sınıf Kürtler bana PKK’nın devletle savaşma kararının delilik olduğunu söylediler.”


New York Times Halk, PKK'lılar gibi düşünmüyor

“Biz bunu istemedik. Uyarmıştık!”

Worth ardından da Cizre’de yaşayan ve harabeye dönen evini göstererek konuşan 42 yaşındaki bir tüp satıcısının şu sözlerini aktardı:

“Biz bunu istemedik. Gençler barikatlar kurmaya başlayıp, hendekler kazdıklarında onları uyardık. ‘Tehlikeli işler yapıyorsunuz. Biz siviliz’ dedik. ‘Biz sizi koruyoruz’ diye yanıt verdiler. Sonucu görüyorsunuz”.

ABD’li muhabir, yazısında Ömer Aydın kod adlı bir PKK’lının detaylı görüşlerine de yer verdi. Worth, Mart ayı sonunda Nusaybin’deki bir kontağından gelen mesaj sonucunda, Aydın’ın öldüğü haberini aldığını belirtti.

New York Times, terör örgütü IŞİD'e karşı Kobani'de bir aydan fazla süredir savaşan PKK'lı keskin nişancının itiraflarına yer verdi.

PKK’lı keskin nişancıdan itiraflar

New York Times, terör örgütü IŞİD’e karşı Kobani’de bir aydan fazla süredir savaşan PKK’lı keskin nişancının itiraflarına yer verdi.

Daha önce Kobani’de savaşan Silvan doğumlu PKK’lı keskin nişancı ile de görüşen ABD’li muhabir, PKK’nın barikat kurarak yürüttüğü silahlı mücadeleyi eleştiren 24 yaşındaki kadının şu sözlerine yer verdi:

“Biz Kobani’de savaşırken, bir sonuç alacağımızı biliyorduk. Ama burada savaşırken, bir sonucu olmadığını görüyorlar. Hiçbir sonuç getirmeyen bir dava uğruna ölmek istemiyorum. Tüm dünya Kobani’de ne yaptığımızı biliyordu. Verdiğimiz savaşın bir anlamı vardı. Burada bir anlam göremiyorum.”

New York Times, terör örgütü IŞİD'e karşı Kobani'de bir aydan fazla süredir savaşan PKK'lı keskin nişancının itiraflarına yer verdi.

Robert F. Worth’un yazdığı “Türkiye’nin gizli savaşındaki barikatların ardında” başlıklı haber, New York Times Pazar Dergisi’nde yayınlandı.


Rusya, IŞİD’e kimyasal sevkiyat yapan Türk şirketlerini açıkladı