TÜRKÖK Projesi: Gönüllü donör ve kan bağışının önemi

TÜRKÖK Projesi sayesinde başta kan kanseri olmak üzere birçok kanser türü ve kan ile ilgili diğer hastalıklarda hayat kurtaran kök hücre tedavisi yaygınlaşacak. Hasta ile tam uyumlu verici bulunduğunda kesin sonuçlar veren kök hücre tedavisi için en önemli konu, TÜRKÖK listesinde yer alan bağışçı sayısının artması.

TÜRKÖK Projesi: Gönüllü donör ve kan bağışının önemi

Oğlu Umut’u lösemi’den kaybeden Filiz Taşdemir, başka Umut’lar için çalışarak hayata tutunuyor…

TüRKÖK Projesi’ne en fazla destek verenler ise yüzde 100 uyumlu kök hücre bulunmadığından evlatlarını kaybetmiş anneler… Kök hücre konusunda bilinçlendirme faaliyetleri ile projenin bağışçı sayısını artırmaya çalışan bu anneler, kan bağışına yönelik çok sayıda kampanyaya da imza attı. Lösemi hastalığı nedeni ile önce eşini ardından da oğlu Umut’u kaybeden Filiz Taşdemir de bu annelerden biri…

Filiz Taşdemir ve oğlu Umut’un birlikte başlayan Lösemi ile mücadele ve hayata tutunma öyküsü Umut’un hastalığa yenik düşmesi ile birlikte yarım kalmış… Oğlu Umut’un yasını bu hastalık ile savaşan başka hastalara umut olmaya çalışarak tutan Filiz Taşdemir, bulunduğu her ortamda kök hücre bağışının önemini anlatıyor. Tam uyumlu kök hücre bulunmadığı için oğlunu kaybeden Filiz Hanım, pes etmek yerine oğlu gibi uyumlu donör bulunamadığı için hayatını kaybeden hastalar için mücadelesine devam ediyor.


“Ben ağlayarak çay bahçesinde nolur oğluma kan verin dediğimi biliyorum. Hem kan bağışına hem gönüllü donöre ihtiyaç var”…

İnsanların hayatlarında Lösemi’yi çok kanıksadıklarından bir şeyler yapmak için harekete geçmediklerini ifade eden Taşdemir, “Bu hastalıkla mücadele eden kişinin iki ihtiyacı var. Birincisi tam uyumlu bağışçı bulunana kadar onu yaşam mücadelesinde destekleyecek trombosit ve kan bağışçılarının olması ikincisi ise onu yeniden hayata bağlayacak tam uyumlu kök hücre bağışçısının bulunması. Ben ağlayarak çay bahçesinde nolur oğluma kan verin dediğimi biliyorum. Hem kan bağışına hem gönüllü donöre ihtiyaç var. Oğlum Umut’a uygun verici bulunamadı. Yüzde yüz uyumlu biri verici ile nakil olsaydı şu an hayatta olabilirdi” şeklinde konuştu.

“Kızılay’a giderek 5 dakika içinde vereceğiniz kan ile bir insanın hayatını kurtarabilirsiniz”…

TÜRKÖK Projesi: Gönüllü donör ve kan bağışının önemi

Türkiye’de tek kök hücre bankası olarak TÜRKÖK Projesi’ne dikkat çeken Filiz Taşdemir, “Kızılay’a giderek 5 dakika içinde vereceğiniz kan ile bir insanın hayatını kurtarabilirsiniz. Birinin canına can katacaksınız, bir insanı bundan daha fazla mutlu edecek ne olabilir ki… Kan veren kişinin gerekli araştırmaları yapılıyor, zaten eğer kendinde bağışçı olmayı engelleyecek herhangi bir sorun yoksa ve yapılan araştırmalar verici olmaya uygunsa olduğunu belirlerse bağışçı olarak kaydediliyor” dedi.

Kök Hücre bağışçısı olmanın insanlar için bir kayıp olmayacağını ama uyum sağlandığı taktirde o hastanın hayatını kurtaracağını belirten Filiz Taşdemir, yüzde yüz uyumlu bir hastaya nakledildiğinde o hastanın yaşamını değiştireceğini ve bağışçının yeniden dünyaya gelmesine sebep olacağını söyledi.

Kendisi gibi çocuklarını kök hücre bulunamadığı için kaybeden anneler ile bir araya gelerek sosyal medya ve çeşitli platformlarda farkındalık yaratmak üzere çalıştıklarını anlattı. Oğlu Umut için Van’da kütüphane açan ve bu süreçte ikincisi için çalışmalarını sürdüren Taşdemir, her ilde adı Umut olan bir kütüphane açmayı hedefliyor. Bu yolla Umut’un mücadelesini kitlelere anlatabileceğini belirten Taşdemir, bu konuda çalışan ve kader ve gönül birliği yaptığı bir başka diğer annelerin de kampanyalarında çalışarak kök hücre bağışı konusunda onların hedeflerine ulaşmalarına destek oluyor.

“Sağlık durumu uygun 18 – 55 yaş aralığındaki herkesi TÜRKÖK Projesi’nde bağışçı olmaya davet ediyorum”…

Kök hücre bağışı konusunda çalışan tüm hasta yakınları ile birarada olup, her çalışmalarında katkı ve destek sağlayan Türk Aferez Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ali İrfan Emre Tekgündüz, TÜRKÖK projesi ile ilgili konuştu.


Hali hazırda TÜRKÖK’ten sağlanan donörlerle 55 hastaya kök hücre nakli yapıldığını söyleyen Tekgündüz, “18 – 55 yaşındaki herkesi TÜRKÖK Projesi’nde bağışçı olmaya davet ediyorum. Bu iş gönüllük esasına dayanıyor ve herşey sadece 3 tüp kan vermekle başlıyor. Bir kişi kök hücre nakli olamayacak koşulda ise zaten bunun kriterleri bellidir ve Kızılay bu durumu ilgili kişiye bildiriyor. Donörün uygun olması halinde işlem başlıyor. Artık kök hücre naklinde donör olmak bugünkü teknolojilerde çok kolay ve kişinin kendisine hiçbir zararı yok. Bu solit organ dediğimiz örneğin bir böbrek nakli gibi bir durum değil. Kişiden hiçbir şey eksiltmiyor. Sizin kök hücreleriniz yenileniyor. Tıpkı kan vermek gibi, kan verdiğinizde nasıl belli bir süre sonra hücreleriniz yenileniyorsa bu da yerine konuyor. Dolayısıyla çekinecek hiçbir şey yok. Ama bunun karşılığında hayatlar kurtuluyor bunu unutmamak gerek.”

TÜRKÖK Projesi sayesinde kök hücre naklinde hasta başı maliyetler 35 bin Euro’dan 5 bin Euro’ya kadar indi…

Türk Aferez Derneği olarak Kızılay ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile sürdürülen TÜRKÖK Projesi’ni desteklediklerini ifade eden Doç. Dr. Ali İrfan Emre Tekgündüz, “Türk bilim insanları, TÜRKÖK Projesi ile kök hücre naklinde maliyeti 7 kat, süreci ise yarı yarıya düşürmeyi başardı.

Uluslararası doku bankalarından yararlanmanın toplam maliyeti ortalama 35.000 Euro iken, ulusal doku bankamız TÜRKÖK ile bu maliyet 5.000 Euro’ya kadar iniyor. Hastalıkların tedavisinde hayati önem taşıyan süreç ise yine TÜRKÖK ile yarı yarıya kısalıyor.

Gururla söyleyebiliriz ki TÜRKÖK’te bağışçı sayısı 120 binin üzerine çıktı. Dünyadan çok farklı olarak yüksek düzeyde çözünürlükle doku sonuçları kayıtlı bulunuyor. Bu da uygun verici bulduğunuz zaman 2 ay gibi kısa bir sürede ilerlemenin mümkün olduğu anlamına geliyor.

Bu süre yakın bir gelecekte 1 aya kadar inecek. İlk planda hedef verici havuzunda 500 binlere yakın vericiye ulaşabilmek. Devamında bu rakam 1 milyona çıkabilir. Ve yakın gelecekte, herhalde 1 yıl içinde tüm prosedürler tamamlandığında artık dünyadan kök hücre nakline TÜRKÖK vasıtası ile hücre bulunabilecek ve hastaların umutları kat be kat artacak” dedi.

TÜRKÖK – Sağlık Bakanlığı


Kök hücre bağış noktaları 


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.