Tanıtım yazısı reklam fiyatları: Advertorial nedir?

Advertorial tanıtım yazısı nedir?

Reklam ile bilginin bir arada sunulmasıdır. Advertorial kelime yapısı “advertising” ve “editorial” kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Vurgulanmak istenen iş, tanıtım yazısı içeriğinin haber niteliği taşıması gerektiğidir.

tanıtım yazısı

Herhangi bir ürün ya da hizmet için advertorial tanıtım yazısı çalışması yapılırken, bunun bilgiyle birlikte hedef kitleye ulaştırılması amaçlanır. İnternet çağında olduğumuz için kurgusal reklamlardan ziyade advertorial reklam alternatifleri hem reklam verenleri hem de hedef kitleyi çok daha fazla etkilemektedir. Bu sebeple advertorial reklam, geri dönüş oranı en yüksek reklam seçeneğidir.

İndigo Dergisi’nde tanıtım yazısı avantajı neler?

Süresiz reklam: Oluşturulan sayfa tamamen kalıcıdır. İndigo Dergisi’nin yayın hayatı devam ettikçe sayfa erişilebilir olur.

SEO etkisi: Oluşturulan sayfaya gerekli arama motoru optimizasyonu (SEO) yapılır. Google, Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralara çıkması için etkilidir.

Pagerank etkisi: Advertorial sayfasında yer alacak reklamverenin web sitesi linki, indigodergisi.com’dan backlink çekerek reklamverenin web sitesinin ‘pagerank’inin (Google sayfa değeri) yükselmesine yardımcı olur. Google arama sonuçlarında üst sıraya yükselmesine yardımcı olur.

Paylaşılabilirlik: İndigo Dergisi’nde advertorial yazısı, aynı haber/yazı sayfaları gibi oluşturulur. Kendine ait bir link (bağlantı) adresi bulunduğu için reklamveren tarafından kolayca paylaşılabilir.

Sektörel: Advertorial yazısı, İndigo Dergisi’nin Sektör ve Advertorial kategorileriyle bağlantılandırılır. Böylece Sektör ve Advertorial sayfalarında da görünür halde olur.

Reklam Rezervasyonu

Rezervasyon ve detaylı bilgi için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

E-posta: [email protected]

SEO ve Organik Arama nedir?

SEO nedir? SEO, Search Engine Optimization, tam çevirirsek “arama motoru optimizasyonu” dur. Bir websitesinde arama motorları için yapılan bütün işlemler için kullanılır. SEO bir web sitesi için en temel şeylerden biridir.

SEO’nun asıl amacı arama motorlarında üst sıralarda çıkmaktır.

Seo nasıl çalışır? SEO, web sitelerinin ve sayfalarının önemini ve alaka düzeyini Google’a iletir. SEO aracılığıyla, içeriğinizin SPP’lerde üst sıralarda yer alma ve ilgili anahtar kelimeleri aradıklarında kullanıcılara ilk olarak görünme olasılığı daha yüksektir.

Organik arama, parası ödenmeyen arama sonuçlarını ifade eder. Organik arama sonuçları, Google’ın ücretli reklam yönergeleri (TBM, reklam alaka düzeyi ve diğer birçok faktör) tarafından düzenlenmek yerine, arama motoru algoritması tarafından düzenlenir.

Organik arama ve SEO el ele gider. SEO, dijital olarak başarılı etmenin merkezi olan organik trafiği getirir.

Markalar artık tanıtım yazısı ile ön plana çıkıyor

Gün geçtikçe daha fazla şirket SEO’nun öneminin farkına vardı ve reklam yatırımlarını da bu doğrultuda yapmaya başladı. Özgün içeriğe sahip olan tanıtım yazılarının domain yaşı iyi olan yayıncıların sitelerinde barınmaları şirketlerin Google gibi arama motorlarında görünürlüğü ve ön plana çıkmasına önemli bir destek sunuyor.

Şirketlerin amacı anlık reklam gösterimleri yerine uzun vadede düzenli olarak üst sıralarda yer alarak klasik banner reklamlara göre daha fazla kullanıcı çekmek.

Güçlü bir organik arama stratejisine sahip olmanın sayısız faydası vardır. İş açısından, hedef kitleniz hakkında önemli içgörüler elde edersiniz. SEO’nun önemli olmasının nedenlerinden sadece birkaçı şunlardır:

 • Düşük maliyetli.
 • Harika yatırım getirisi sunar
 • Eyleme geçilebilir veriler sağlar
 • Pazarlama hunisi aracılığıyla müşteri adaylarını besler
 • Güvenilirliği artırır
 • İlgili kullanıcıları cezbeder

Arama motorları web sitelerini kaynaklarına almak için böcekler gönderir. Bu böcekler web sitelerini inceleyip arama motoruna girecek kriterlere sahip olup olmadığına bakar ve buna göre siteyi indeksler. Sonrasında siteleri kendi kriterlerine göre sıralar. Bu kriterler Google, Yandex, MSN Bing veya Yahoo’da hepsinde farklıdır. Bu sebepten web siteniz hepsinde farklı sırada çıkar. Ama hepsinde ortak olan bazı kriterler vardır.

Google, Yandex, Bing gibi çok kullanılan arama motorlarında yüksek sıralarda -hatta ilk sırada- yer almak sitenize çok şey katabilir.

• İlk olarak sitenize mükemmel bir prestij ve güven sağlar.

• Sonrasında muhteşem bir trafik akışı sağlayabilir. Özellikle içerik üreten sitelerde ve e-ticaret sitelerinde Google’dan gelen trafik akışı çok yüksektir. Artık insanlar her şeyi arama motorlarında arıyorlar ve genelde ilk 3 sonuçtan birini tercih ediyorlar.

• Ve son olarak arama motorları sizin için ücretsiz bir reklamdır. Aramalarda yukarılarda olmak, websitenizi hedef kitlenize ulaştırmanın en kolay yoludur. İsminizi hedef kitlenizdeki hemen hemen herkese duyurma şansı, arama motorlarında ilk 3 sırada olmaktan geçer.

İndigo Dergisi’nde tanıtım yazısı avantajları:

 • Güçlü SEO etkisi: Tanıtım yazısı içeriklerinde premium SEO araçlarını kullanırız.
 • Organik arama: Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda görüntülenme olasılığı artmaktadır.
 • Domain yaşı: Yayına başlama tarihi Eylül 2005 (16 yaşında)
 • Dofollow link: Tanıtım yazısındaki linkler dofollow olarak yer alır.
 • Silinmeme garantisi: İçerikler ve linkler siz talep etmedikçe ve İndigo Dergisi yayında olduğu müddetçe silinmez.
 • Düşük maliyet: Reklam fiyatları göz önüne alındığında tanıtım yazıları markalar için daha düşük maliyetlidir. Fiyat – performans etkisi ile yatırdığınız misliyle size döner.
 • Çeviri hizmetleri: İngilizce – Türkçe çeviri hizmetleri sunulmaktadır.
 • Görünürlük: Sosyal medya araçlarımızda yer alarak daha fazla görüntülenme alabilirsiniz.
 • Güvenilirlik ve prestij: İndigo Dergisi kaliteli ve zengin içerikler sunarak yıllardır çalıştığı reklam ajansları ve markalar ile karşılıklı işbirliğini pekiştirmiş; güvenilir, çözüm odaklı, çok hızlı iletişim sunan bir yayıncıdır.
 • Etkili hedef kitle: İndigo Dergisi nitelikli yayın kalitesi ile ‘ABC1C2’ grubu hedef kitleye ulaşmaktadır. Türkiye’nin en çok tıklanan medya kuruluşları arasında olup ziyaretçilerimizin çoğunluğu 25-45 yaş aralığından oluşmaktadır.

İndigo Dergisi’nde tanıtım yazısı yayınlatmak için bizimle [email protected] adresimiz üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Tanıtım yazısı reklam rezervasyonu, fiyatlar, farklı çözümler ve tüm sorularınız için bizimle yukarıdaki e-posta adresimiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.