Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hakan Fidan’a: Çok kötü bir sınav verdiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı kabulünde kendisine “Çok kötü sınav verdiniz” dediği, Fidan’ın da “Ne emrederseniz onu yapmaya hazırım” yanıtı verdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hakan Fidan'a: Çok kötü bir sınav verdiniz

15 Temmuz darbe girişiminin ardından en çok tartışılan konuyu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın durumu oldu. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Cezire’ye verdiği röportajda darbe girişimini eniştesinden öğrendiğini açıklamıştı.

Hürriyet‘ten Nuray Babacan’ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen Erdoğan Fidan görüşmesinde ilginç bir diyalog geçtiği öğrenildi. Darbe girişimi ihbarı üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı arayıp saat 16.00’da toplantı düzenleyen ve önlemleri görüşen Fidan’ın ondan sonraki süreçte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ı aramakta gecikmesi, ‘görev ihmali’ tartışmasını beraberinde getirdi.


“Süreci yönetemediniz; çok kötü bir sınav verdiniz”

El Cezire televizyonu ve Reuters haber ajansına verdiği röportajlarda darbe girişimini eniştesinden öğrendiğini söyleyen Erdoğan, edinilen bilgiye göre Fidan’a, “Süreci yönetemediniz, çok kötü sınav verdiniz” dedi. Fidan’ın ise “Ne emrederseniz onu yapmaya hazırım” yanıtı verdiği öğrenildi.

Erdoğan’ın TSK, MİT ve diğer istihbarat birimlerinde görev değişikliği planladığı, ancak, ‘geçiş süreci’nde yeni zafiyet yaratmamak için aceleci davranmayacağı dile getirildi.

Hakan Fidan Ak Parti içinde başarısızlıkla eleştiriliyor

Parti içinde bazı kurmaylar, “Fidan’ı başarısız diye eleştirirken, yerine getirilecek isimle ilgili emin olmak gerekiyor. Hem daha başarılı olacağına, hem de güvenilir olacağına dair doğru tespit yapmak lazım. Bu çok ciddi bir karar. Cumhurbaşkanı bu nedenle bir süre daha bekleyecek” değerlendirmesinde bulunuyor.


Bazı parti kurmayları ise “Cumhurbaşkanı YAŞ’la birlikte bir dizi görevden almaya karar verecek. Daha fazla beklemeyecek. Bunlardan biri de Fidan olacak. Fidan’la ilgili sorun ilk kez yaşanmıyor. Açık bir istihbarat zafiyeti var. MİT’e bilgi öğlen geliyor, öğleden sonra Genelkurmay’a gidiyor, toplantı yapıyor. Saat 21’den önce kendisine ulaşılamıyor. Cumhurbaşkanı saat 15.00 gibi eniştesinden gelen telefonla ‘bir hareketlilik’ olduğunu öğreniyor” diye konuştu.

İstihbarata çatı örgüt

Devletin zirvesinin bir araya geldiği güvenlik toplantılarında, istihbarat zafiyeti de tartışıldı. Daha önce ortak çalışmayı arttırmak için yapılan yasal düzenlemelerin de yeterli olmadığı konuşuldu. Askeri istihbarat, emniyet istihbarat ve MİT’in koordineli çalışmasını sağlamak için “yeni bir çatı örgütlenmesine ihtiyaç olduğu” ifade edildi. Bu çatı örgütün bir sivil kurum olması gerektiği dile getirilirken, yeni yapılanmada bu üst yapının MİT olmasının doğru olacağını söyleyenler oldu. Ancak köklü bir çalışma gerektiği ifade edildi. Toplantılarda, bu konuda yasal düzenlemeye ilişkin çalışma yapılması ve bunun sonraki toplantılarda tekrar değerlendirilmesi karara bağlandı.

Görevden alma veya istifa söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan ile dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüştü. Yaklaşık 2 saat süren görüşme talebinin Fidan’dan geldiği öğrenildi. İstihbarat zafiyeti bulunduğu açıklamaları göz önüne alındığında Fidan’ın istifası ya da görevden alınacağı beklentisi ortaya çıkmıştı. Ancak görüşmede bunların gündeme gelmediği iddia edildi. Hürriyet’in haberine göre bir yetkili, “Görevden alma da istifa da yok, Sayın Müsteşar devam ediyor” dedi. Fidan’ın darbe girişimi ve sonraki süreçle ilgili Erdoğan’a MİT’in yaptığı analizle ilgili bilgi verdiği öğrenildi.


**

Erdoğan helikopter pilotlarına sordu: Dürüstçe söyleyin, kimden yanasınız?

Marmaris baskınının tanıkları darbe girişimi gecesini anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otelinde yaşananları anlattı

Darbe girişimini önceden bilen astrolog

İlk OHAL kararnamesi yayımlandı: Fetö’ye ağır darbe!

Kapatılan vakıf üniversiteleri listesi yayınlandı

Kapatılan sağlık kuruluşlarının listesi yayınlandı

OHAL kararnamesiyle kapatılan lise, ortaokul, ilkokul ve anaokulları

OHAL kararnamesiyle kapatılan dernek ve vakıfların listesi