Yurtdışında eğitim için hangi ülkeler tercih ediliyor?

Türk öğrencilerin üniversite eğitimini yurtdışında alma tercihi son yıllarda büyük bir artış gösterdi. Yapılan araştırmalara göre Türkiye, yurtdışına öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında 11’inci. Peki buna yurtdışında eğitim için en çok hangi ülkeler tercih edildi?

Yurtdışında eğitim için hangi ülkeler tercih ediliyor?

En çok tercih edilen ülkeler ABD, İngiltere, Fransa

Hedefledikleri bölümleri yurtdışındaki bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler puan kaygısı yaşamadan amaçlarına ulaşabiliyor. Son yıllarda yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin sayısında büyük artış yaşandı. UNESCO’nun verilerine göre Türkiye, yurtdışına öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında 11’inci sırada ve tırmanış sürüyor. Türk öğrenciler yurtdışında en çok sırasıyla ABD’de, İngiltere’de, Fransa’da, Avustralya’da ve Almanya’da eğitim görmeyi tercih ediyor.

Yurtdışında eğitim için gerekenler

Yurtdışında eğitim görmek ve yeni bir hayata başlamak için öğrencilerin gerekli planlamaları da yapması gerekiyor. Öğrencilerin herhangi bir sorun yaşamaması için danışmanlık hizmeti veren Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Genel Müdürü Gökmen Özdemir, üniversitelerin öğrencilerden, yabancı dil yeterliliğini gösteren sınav sonuç belgelerini, lise eğitiminde alınan derslerin ve genel not ortalamasının dökümünü, İngilizce hazırlanmış özgeçmiş ve niyet mektubunu istediklerini belirtiyor.


Üniversitelerle ilgili bilgi

Bazı bölümlerin bilgi ve yetenek sınav sonuçlarını da talep ettiğini ifade eden Gökmen Özdemir, “Endless Abroad olarak danışmanlarımızın tercihleri için kapsamlı bir araştırma gerçekleştiriyoruz. Bu araştırmada üniversitenin eğitiminde YÖK tarafından tanındığından emin olunması en önemli nokta oluyor. Sonrasında üniversitelerin dünya sıralamalarında ilk 500’de (veya ilk 750) yer alıp almadığına bakarak eğitim kalitesi hakkında bilgi veriyoruz. Bazı üniversiteler genel sıralamada üst sıralarda olamayabiliyor ama adayın okumak istediği bölüm açısından çok başarılı olabiliyor. Bu nedenle üniversitelerin dünya genel sıralamasında ve ilgili bilim alanında hangi sırada olduğunu inceleyerek kendilerini bilgilendiriyoruz” diyor.


Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler özenle seçecekleri danışmanlıklar tarafından bilgilenerek kararlarını uzman eşliğinde verebilir

İlköğretim, ortaokul ve lise eğitimi ile hayatımızı ve hedeflerimizi şekillendirerek amaçlarımızı üniversiteye taşıyıp hepimiz istediğimiz alanlarda uzmanlaşma yolunda ilerleyebilmekteyiz. Yaklaşık olarak her yıl 2,5 milyon öğrenci lise eğitimini tamamlamakta.  Öğrencilerin bir kısmı üniversiteye ülkelerinde devam ederken bir kısmı da yurtdışında eğitim görmeyi tercih edebilmekte. Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin büyük bir kısmı eğitim hayatında daha fazla avantajlı sayılmaktadırlar. Bunun kısaca sebeplerinden bahsedecek olursak;

  • Dil, kültür, lezzet ve yaşayış biçimi olarak bir çok öğrenciye göre daha avantajlı olmaktadırlar.
  • Yök denkliği ile iş yelpazesinin tüm dünya üzerinde yaygınlaşması öğrenciler için en büyük fırsat diyebiliriz.
  • Çevre ve uzmanlaşılması istenilen alanda daha fazla başarılı olmak da öğrencilerin hayatlarını olumlu yönde etkileyen faktörler arasındadır diyebiliriz.

Üniversite seçiminden önce dikkate alınması gerekenler


Yurtdışında eğitim almayı hedefleyen öğrenciler üniversite ve ülke seçmeden önce bir kaç ipucu edinerek kararlarını daha kolay verebilir. Bunun yanı sıra edinmiş olduğunuz ipuçları üniversite ve ülke seçiminde sizlere kolaylık sağlayabilir.

Yurtdışında Eğitim

  • Yurtdışında eğitim almadan önce gitmek istediğiniz ülke, üniversite için araştırmalar muhakkak ki yapacaksınız ancak maddi ve manevi değerleri çok iyi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Aylık harcamalarınızı, giderlerinizi ve okul masraflarınızı hesaba katarak bir hesap yapmanız her zaman için ülke ve üniversite seçiminde sizlere kolaylık sağlayacaktır.
  • Gideceğiniz ülkede yaşayış biçimi, mutfak lezzeti, kültürü ve dili alışamayacağınız veya çok zor alışabileceğiniz türden olabilir bu yüzden bu kararları daha önceden vererek alışma sürecinizi uzatabilirsiniz.
  • Yurtdışında eğitim görmek için seçeceğiniz ülkenin uzaklığı oldukça önemli olan bir husustur. Sık sık gidip gelecekseniz eğer yakın ülkeleri tercih etmeniz ekonomik ve vakit açısından sizlere kolaylık sağlayabilir.
  • Bir diğer önemli husus ise vize. Gitmek istediğiniz ülke büyük ihtimal ile vizeli olacaktır ve pasaportunuzu çıkartıp vize almayı ertelememenizi önermekteyiz.

Kapatılan üniversiteler: Öğrenciler yeniden tercih yapacak

Üniversiteler nereye gidiyor? YÖK yok mu edilmeli?

Türk üniversiteleri ilk kez Antartika’da

İtalyan Üniversitelerinde Akademik Kadrolara verilen önem

Üniversiteler Kenti Boston