Botoks etkisi neden çabuk bitiyor? 6 aydan uzun sürer mi?

Botoks yüz kırışıklıkları için ameliyatsız olarak uygulanan ve en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Etkinliğinin son zamanlarda daha çabuk geçtiğini düşünüyorsanız, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur’ın açıklamaları size göre olabilir.

botoks-nedir-nasil-yapilir

Botoks en fazla kullanılan medikal estetik uygulamalarından birisidir. Cilt kırışıklıkları üzerinde son derece etkilidir ve etkinliği devam ettiği sürece, cildinizi üzerinde, tekrarlayan mimik hareketleri üzerinde başarılı sonuçlar gösterir. Dinamik kırışıklıklara botoks yaparız ve siz düzenli aralıklarla botoksu tekrar ettiğiniz sürece bu dinamik yapının üzerinde oluşacak kırışıklıkların yer etmemesini, cildin düz bir şekilde kalmasını sağlarsınız.

Düzenli aralıklarla botoks yaptıran birisi etkinliğinin eskiye nazaran daha az olduğunu söylüyor ve çok daha kısa süre içinde faydasını gördüğünü dile getiriyorsa, bunun çok fazla sebebi olabilir. Bunlardan en önemlisi dozajın doğru şekilde, ilerleyen yaşa göre ayarlanmamış olmasıdır.


Hastaya 5 sene evvel yapmaya başladığınız botoks ünitesi ile 5 sene sonrası arasında giderek artan bir miktarın olması gerekir ve artırılmazsa, yetersiz dozajdan dolayı, hasta şikayetini dile getirir” ifadesinde bulunan Op. Dr. Bülent Cihantimur ayrıca hastanın bu süre zarfındaki yaşam değişikliklerinin de sorgulanması gerektiğini söyledi.


botoks-estetigi-guzellik

Botoks soğuk zincirle taşınmalı

” Botoks soğuk zincirle taşınması gereken bir toksindir. Ecza depoları bu halkaya son derece titizlikle uyarlar ve kliniklere geldiğinde yine aynı soğuk zincir halkasının devam ettirilmesi gerekir. Eğer uyulmaz ise, botoksun yine etkinliğini kaybettiği görülecektir” diyen Cihantimur, özellikle hastane ve kliniklerin bu sisteme dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Botoksun tam etkinliği 6 ay değildir

” Enteresan bir bilgi kirliliği var, botoks 6 ay etkinliğini koruyan bir toksin değildir aslında. Botoksu yaptıran kişinin 60. günden itibaren kas hareketleri yavaşta olsa tekrar işlevselliğini kazanmaya başlar. Bu süreç yavaş yavaş azalarak 6 ay kadar devam edebilir. Hastaların bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor zira onlara söylenen bilgide yanlış anlaşılmalar var. Hasta botoksunun 6 ay, bilfiil etkili olacağını algılıyor ama bu öyle değil. 


Dediğim gibi 2. ayın sonunda giderek azalan bir ekti süreci başlar. Eğer doktorunuz yaş ve hayat değişimlerinize uyumlu dozaj ayarlaması yapıyorsa ve soğuk zincir halkasına sadık kalarak size botoksu sunuyorsa, botokstan son derece iyi ve etkili geri dönüşler alırsınız” açıklamasında bulunan Cihantimur, botoksun ünitesinin artırılmasının, bedene herhangi bir zararının olmadığını da belirtti.

10 yaş daha genç görünmek mümkün mü?

Örümcek Ağı Estetiği ve Gençlik

Estetik Cerrahide Doğru Bilinen Yanlışlar