Türkiye’de çalışanların en büyük sıkıntısı ne?

Edenred’in 15 ülkede IPSOS araştırma şirketiyle gerçekleştirdiği “Çalışan Memnuniyeti ve Motivasyonu” araştırmasının sonuçları şaşırtmadı! Türkiye’de çalışanların iş hayatlarında en çok endişelendiği konu maaşları…

calisanlarin-en-buyuk-beklentisi-nedir

Türkiye’den de 800’ü aşkın çalışanın katıldığı araştırmaya göre; Türkiye’de çalışanların çalışma yaşamlarıyla ilgili hala en çok endişelendiği konu maaşları! Geçtiğimiz yıl aynı soruya yanıt verenlerin % 49’u maaşıyla ilgili sıkıntı yaşadığını söylerken bu yıl bu oran % 44’e düştü. Türk çalışanların profesyonel hayatları için endişelendiği konularda ikinci sırada işsizlik yer alırken (% 33), çalışma saatleri (%23) üçüncü sırayı aldı. Maaşından memnun olmadığını belirtenler arsında ağırlık 45 yaş üstü çalışanlara ait.

calisanlarin-en-buyuk-sikintisi-maaslari

Türkiye’deki çalışanlarla kıyaslandığında, araştırmaya katılan 15 ülkede de durum farklı değil. Aralarında ABD, Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin de yer aldığı 15 ülkenin çalışanlarının da iş yaşamındaki temel sıkıntısı maaşları (% 42).

Araştırmada bir diğer dikkat çeken sonuç ise satın alma gücü değerlendirmesi. Buna göre, çalışanlar arasında yaş yükseldikçe memnuniyet oranı da düşüyor. Türkiye’de 30 yaş altı çalışanların yarısından fazlası satın alma gücünden memnunken, 45 yaş üstü çalışanların % 66’sı satın alma gücünden memnun olmadığını beyan etti.

Çalışanlar işverenden en çok ulaşım ve yemek hizmeti bekliyor

Araştırmada sorulan “İşvereninizden en çok hangi hizmeti bekliyorsunuz?” sorusuna çalışanlar, en çok ulaşım ve öğle yemeğine dair çözümler bekledikleri cevabını verdi. Ulaşım giderlerinin karşılanması veya servis hizmeti bekleyenlerin oranı %64’e yakın bir oranla ilk sırada yer alırken, işverenden yemek hizmeti bekleyenlerin oranı da % 61 ile ikinci sırada yer alıyor. Bu hizmetleri % 50 ile çocuk bakımı ve %35 ile kültürel aktiviteler takip etti.

Çalışan performansını artıran 10 ofis önerisi