İngiltere basını: 31 Ekim 2016 basın özeti

“Putin, Halep’e dev bir saldırı hazırlığında” manşeti ile çıkan The Times gazetesi, bu özel haberde, Moskova’nın saldırı hazırlığı iddiasına ile ilişkin de ayrıntılı bilgilere yer verdi.

İngiltere basını: 31 Ekim 2016 basın özeti
Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Halep’e saldırı hazırlığında olduğu iddia edildi – GETTY IMAGES

BBC Türkçe’nin yer verdiği İngiltere basın özetine göre, Savunma Editörü Deborah Haynes imzalı haberde, Moskova’nın, Amerikan seçimleri öncesi oluşan yönetim boşluğundan yararlanmak ve Suriye’deki pozisyonunu güçlendirmek için muhaliflerin kontrolünde olan doğu Halep’e “geniş ölçekli bir saldırı gerçekleştirme” hazırlığında olduğu öne sürüldü.

Haynes’in “batılı istihbarat birimlerine” dayandırdığı habere göre, Rusya’nın tek uçak gemisi, saldırı için Doğu Akdeniz’teki pozisyonuna doğru hareket etti.


İngiltere basını: 31 Ekim 2016 basın özeti
The Times: “Putin, Halep’e dev bir saldırı hazırlığında”

Clinton ve Trump anketi manşetlerde

FBI’ın Hillary Clinton hakkında yeniden başlattığı e-posta soruşturması ve bunun anketlere yansıması da İngiltere’nin önemli gazetelerinde yer alıyor.

Haberi ön sayfasına taşıyan Financial Times gazetesi, Demokratların adayı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump arasındaki farkı 1 puan olarak gösteren ABC televizyonu anketine atıf yapıyor. Clinton’ın FBI soruşturması ile azalan avantajını yeniden kazanma uğraşında olduğunu yazan gazete Trump’ın ise halen “yokuş yukarı bir mücadele” ile karşı karşıya olduğunu vurguluyor. Buna veri olarak da Alaska ve Utah gibi Cumhuriyetçilerin geçmişte rahat kazandığı eyaletlerde mücadelenin halen başa baş gitmesini gösteriyor.

‘Fransa Brexit’i fırsata çevirmek istiyor’

Financial Times gazetesinde öne çıkan haberlerden bir diğeri de şu başlığı taşıyor: “Fransa, Londra’daki büyük şirketleri ayartmak için bir ekip kurdu”

Gazetenin Paris muhabiri Michael Stothard imzalı habere göre, İngiltere’nin saygın üniversitelerinden birinde eğitim alan ve ekonomi diplomasisi alanında önemli bir isim olan Ross McInnes’in liderliğinde kurulan bir “takım”, Birleşik Krallık’taki büyük şirketleri, merkezlerini Fransa’ya taşımak konusunda iknaya çalışacak.

Brexit sonrası aralarında HSBC’nin de bulunduğu bazı bankaların, Paris’e taşınma sinyali verdiğini hatırlatan gazete, McInnes’in liderliğinde kurulan takımın yalnızca finans şirketlerini değil, madencilik ve enerji gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketleri de “hedefleri” arasına aldığını yazıyor.


İngiltere ve Fransa’nın aynı başlıkta bir araya geldiği bir başka haberse Guardian gazetesinde yer alıyor. Calais mülteci kampının kapatılması sonrası durumları belirsizliğini koruyan 1500 çocukla ilgili Fransa Devlet Başkanı Francois Hollande’ın, İngiltere Başbakanı Theresa May’e yaptığı “ahlaki sorumluluk” çağrısı ve May’in buna verdiği olumsuz yanıt gazetenin iç sayfalarında geniş bir şekilde kendine yer buluyor.

Guardian gazetesinin ana sayfasında ise Brexit başlıklı dikkat çekici bir haber yer alıyor. Gazete, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’ndan kaçarak İngiltere’ye yerleşen on binlerce Yahudi mültecinin torunlarının, Brexit kararı sonrası “Alman vatandaşlığı haklarını” işleme koymaya başlamalarını sayfalarına taşıyor.

Brexit sonrası Alman vatandaşlığına başvuran Yahudilerin sayısının, geçmiş yılların rakamları göze alındığında, “20 kat arttığına” işaret eden Guardian, konu ile ilgili ailesinde soykırım kurbanı olan 58 yaşındaki Oliver Marshall’ın sözlerine yer veriyor: “Brexit kapıları kapatırken, Alman pasaportu bu kapıları açıyor. Kapıların açık durmasını istemekse sanırım benim Yahudi geçmişimle alakalı bir durum.”

İngiltere gazetelerinde Van Gogh’un kesik kulağı

İngiltere basını: 31 Ekim 2016 basın özeti
Van Gogh’un 1889 tarihli “bandajlı kulak” oto portresi

İngiltere gazetelerinde dikkat çeken bir diğer haberse, Van Gogh’un kesik kulağı ile ilgili 128 yıllık sırra ilişkin. Daily Telegraph gazetesinin, sanat tarihçisi Martin Bailey’nin yeni çıkan kitabına dayandırdığı haber, Hollandalı ünlü ressamın kulağını kesme sebebinin “kıskançlık” olduğu iddiasına yer veriyor.

Bailey’nin yeni ortaya çıkan aile mektuplarına dayandırdığı iddiasına göre, 23 Aralık 1888’de gerçekleşen kulak kesme olayı Van Gogh’un kardeşinin evleneceğini öğrenmesi sonrası gerçekleşiyor. Ünlü ressamın, bu evlilik haberi sonrası “maddi güçlük ve yalnızlık çekeceği endişesine kapılmasıyla” kulağını kestiği öne sürülüyor


İngiltere basını: 25 Ekim 2016 basın özeti


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.