Son araştırma: Günde 8 bardak su içmenize gerek olmayabilir!

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nin yaptığı çalışmada, insan vücudundaki sıvı alımını düzenleyen ve çok fazla su içmemizi durduran bir sistem ilk kez ortaya çıktı.

Susadıkça içmeliyiz! Günde 8 bardak su içmenize gerek olmayabilir

Günde 8 bardak su içmenize gerek olmayabilir!

Çalışma, sağlığımız için suyun günde sekiz bardak içilmesini öneren popüler fikre meydan okuyor. Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“Önceki çalışmalara bakarak, araştırmacılar katılımcılardan iki farklı şart altında gerekli suyu yutabilmek için sarf ettikleri eforu oranlamalarını istedi; susadıklarında ve susuzluklarını giderdikten sonra içebilecekleri maksimum su miktarını almaya ikna edildiler. Aynı zamanda beyinin çeşitli kısımlarındaki aktivite görüntülendi.


Beynimizi zorluyor

Sonuçlar, suyun aşırı içildikten sonra eforun üç kat arttığını gösterdi. Katılımcılar yüksek bir eforla yutkunmaya çalıştıklarında beyinin sağ ön frontal alanları çok daha fazla aktifti. Araştırmacıların talimatlarına göre frontal beyin zarının aşırı hareketine sebep olmak ise yutkunma güçlüğünü ortaya çıkarabiliyordu.

Maratonlarda yarışan pek çok atlete vücutlarını suyla doldurmaları gerektiği söylendi. Körü körüne bu önerileri dinleyerek ihtiyaçlarından çok fazlasını içen bazı sporcular hayatlarını kaybetti. Çünkü suyun aşırı tüketimi, vücudu tehlikeye atarak su zehirlenmesine veya kanda sodyum azlığı olan hiponatremia ya sebep oluyor. Gerekli sodyum oranının kanda azalması anormal bir şekilde düşük potansiyelin sebep olduğu semptomları arttırarak uyuşukluk, mide bulantısı, gülme krizi hatta komaya dönüştürebiliyor.

Suyu susadıkça içmeliyiz

gerektigi kadar su içmek

Fazla sıvı tüketimi beyin tarafından ‘yutkunma engeli’nin aktive edilmesine sebep olarak, vücuda ölçülü oranlarda gerekli suyun alınmasını sağlıyor.

Bu çalışmaya göre, eğer yalnızca vücudumuzun taleplerini yerine getirirsek, büyük ihtimalle doğru yapmış olacağız. Yani susadıkça su içmek daha isabetli.”


Prof. Dr. Halil Coşkun, yine de yaşlı insanların sıklıkla yeteri kadar içmediğini ve sıvı alımlarına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Uykudan önce ‘su içmek’ zararlı mı?