Üç boyutlu (3D) yazıcı ile araba yaptılar

Üç boyutlu yazıcı kullanılarak araba yapıldı. Honda, mikro elektrikli otomobil platformunu 3D yazıcı teknolojisiyle birleştirdi.

Üç boyutlu (3D) yazıcı ile araba yaptılar

Yazılım ve donanım konusunda Ar-Ge çalışmaları yürüten Kabuku şirketi ile birlikte geliştirdiği yeni modelini CREATEC Japan 2016 Fuarı’nda sergiledi. Üç boyutlu yazıcıdan oluşturulan otomobil, Japon kurabiye üreticisi Toshima’nın plasiyer işlerinde kullanılacak.

 Üç boyutlu yazıcı ile araba yaptılar

Kısa menzilli elektrikli otomobil üç boyutlu yazıcı ile üretildi

Ürün ve üretim teknolojilerinde her geçen gün yeni bir buluşa imza atılıyor, üç boyutlu yazıcıdan çıkartılan otomobili kullanıma sunuldu. Kısa menzilli elektrikli otomobil, meşhur güvercin şeklindeki Japon kurabiyelerini üretip satışını yapan Toshima şirketine hizmet verecek.


yazıcıyla yapılan araba

Dar sokaklarıyla bilinen Kamakura kentinde görev yapacak olan araç tek kişilik ve arkasında da sadece küçük bir kargo bölümü barındırıyor. İhtiyaca yönelik uygun tasarım arayışında Toshima şirketine destek veren Honda ve Kabuku, aracın şasisini üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle oluşturulan panellerle kapladı.

üç boyutlu yazıcı ile otomobil yapıldı

Bu teknoloji sayesinde gövde panelleri müşteri isteği doğrultusunda şekillenebiliyor. Rijit özellikte hafif yapılı şasiye sahip elektrikli araç, 80 km’lik menzile sahip. 200 volt kaynağında tam şarj süresi 3 saatten az sürede tamamlanan 600 kg ağırlığındaki araç 70 km/s’lik hıza ulaşabiliyor.

Teknik özellikler:

Uzunluk 2495mm
Genişlik

1280mm

Yükseklik 1545mm
Ağırlık

600kg

Maks. Güç

11 kW (15 DIN hp)

Maks. Hız

70 km/h (43 mph)

Şarj süresi 3 saatten az (AC200V)7 saatten az (AC100V)