Astroloji: Akrep enerjisi nedir? Yükselen burcunuza göre sizi nasıl etkiliyor?

Güneş Akrep burcunda iken doğada bir sonraki bahara kadar bir ölüm süreci yaşanır. Bu yaşamın döngüsü için gerekli bir süreçtir. İşe yaramayan her şey ayıklanır. Hepimiz hayatımızın bir alanında Akrep enerjisini az yada çok deneyimleriz. Akrep enerjisi nedir? Yükselen burcunuza göre sizi nasıl etkiliyor?

yükselen burçlar

Güneş bu burçtayken doğanlar ya da haritalarında Akrep, 8. ev vurgusu olan insanlar her şeyi derinlemesine incelerler ve sırları çözmeyi severler.

Güneş transit ettiği alanı aydınlatır ve o evin konularıyla ilgili kendimizi tanıtabileceğimiz, konuyla ilgili otorite figürleriyle karşılaşabileceğimiz fırsatlar yaratır. Merkür ise o konularla ilgili düşünmemizi, kararlar almamızı sağlar.


Akrep enerjisi kurbağayı prense dönüştüren öpücüktür. İçinde büyü de vardır, şifacılık da vardır, simya da vardır.

Simyada elde edilen altın ile ruhların ölümsüzlüğe kavuşması hedeflenir. Haritamızda Akrep burcunun bulunduğu ev bizim dönüşüm ve güç arzusunda olduğumuz alanımızdır. O evin konusuyla ilgili bir sırrımız olabilir. Aynı zamanda başkalarına asılsız umut ve duygular yansıtabilir veya başkalarının yansıtmasına maruz kalabiliriz. Bu durumla başa çıkmanın en iyi yolu hislerimizi açıklamaktır. Başkalarının kendi sorunlarını size aktarmalarına izin vermeyin.

akrep enerjisi
Akrep burcu dönüşümü ifade eder.

Sembollerle Akrep enerjisi

Pluton’un sembolü ruh ve maneviyatın madde üzerindeki zaferini temsil eder, tıpkı gezegenin dönüşümü yönetmesi gibi.

Mars’ın sembolü erkeksiliktir. Çemberin üzerinden yukarı doğru bir ok çıkar. Bu sembol Mars’ın tamamen maddi olaylarla ilgilendiğini gösterir. Ruhu ifade eden herhangi bir hilal şekli yoktur; Mars bugünle ve şimdiyle ilgilenir. Ok cinselliği ve hareketi simgeler.

Akrep burcunun sembolü bir M harfidir. Harfin ucundaki ok, akrebin her an sokmaya hazır kuyruğunu anlatırken, burcun hafızasını vurgular. Bu ok, burcun Akrebin üç aşamasından biri olan yılanın kuyruğunu da anlatır. Yılan derisini sürekli döker, değişir ve yenilenir. Bazı kültürlere göre bilgeliği simgeler.

14724037_10154044970561547_583507148_o
Bazı kültürlerde yılan da bilgelik anlamına gelir

Akrep haritamızda hangi konuları yönetiyorsa, orada akrep gibi savunmacı olabilir, tehlike karşısında daha dürtüsel hareket edebiliriz. Yılanın değişim enerjisine, kartalın bilgeliğine sahip olabiliriz.

Akrep meditasyonu

Akrep burcuna özel bir meditasyondan bahsetmek istiyorum. Akrep enerjisini ölümlü olduğumuzu anladığımız ilk an, ilk cinselliğimizde ve ölümde deneyimleriz.

Rahat bir pozisyonda oturun, nefes egzersizleri yapın. Hafıza çalışması yapın. Bu sabah kalktığınız andan itibaren neler yaptınız? Bir önceki gün nasıldı? Bir yıl önce en önemli iyi ve kötü olay neydi? Daha da geriye gidip ölümü ilk anladığınız zamanı yakalayın.

Ölümlü varlıklar olduğumuzu anladığınız, anne ve babanızı kaybetmekten korktuğunuz o ana gidin. Kimimiz bunu bir evcil hayvanımızın ölümüyle deneyimleriz, kimimiz bir aile büyüğünün ya da komşunun ölümüyle. Bu ölüm farkındalığını yaşatan olayı tanımlayınca meditasyondan çıkın ve bu olay hakkında anımsadıklarınızı yazın. Aile bireylerinizle bu konuyu konuşun.

Tepkileriniz onların gözünden nasıldı? Gerçek olay neydi? Ölüm meleği ile tanışmanız nasıldı, bunu soruşturun.

akrep kedi kadın
Jose Martin Pulido

İkinci aşama ilk cinsel deneyimle ilgilidir. Bu konuyu da hafızanızda yukarıdaki gibi detaylandırın. Erken çocukluk döneminden, ilk genç kızlığa ya da erkekliğe adım attığınız anı da düşünün. İlk cinsel birlikteliğiniz hayatınız boyunca sizi etkileyecektir. O nedenle konuyla ilgili bir kalp kırıklığınız ya da yolunda gitmeyen bir şey varsa, idealinizdeki gibi değiştirerek bugüne kadar sizi gölgeleyen acı anları iyileştirebilirsiniz.

Üçüncü aşama ise arada sırada farklı nedenlerle düşündüğümüz ölüm anımızdır. Ceset pozisyonunda sırt üstü yere uzanın. Bu egzersizin sizde tetiklediği hisleri ve düşüncelerinizi yazın. Tibetin Ölüler Kitabı’nda daha rahat bir ölüm yaşamak için konuyla ilgili temel öğretilerden bahsedilir.

savasana
Bu pozisyon yogada Savasana diye isimlendirilir.

Akrep zamanında odaklanacağınız şey değişim olsun. Aşağıda yükselen burca göre belirtilen konularda işe yaramayan her şeyi ayıklayın. Konularla ilgili bir sırrınız varsa, bunu bir danışmana, güvendiğiniz birine anlatın. Yaşamınızda samimi yakınlığı ve iyileşmeyi artırmak istiyorsanız, İbranice harflerle de meditasyon yapabilirsiniz.

Akrep burcunun harfi Nun harfidir. Nun Aramaik dilinde ‘derinlerin balığı’ anlamına gelir. Akrebin, duygu ve bilinçaltı okyanusunda derinlere dalma eğilimini simgeler. Akrep burcunun rengi turkuazdır. Harfi ana hatlarıyla çizip içini bu renk boyamalısınız. Kağıdı duvara yapıştırıp beş dakika gözünüzü kırpmadan harfe odaklanmalısınız. Nun harfi ile yaptığınız meditasyon geçirmekte olduğunuz dönüşüm için size yardımcı olur.

nun harfi
İbranice Nun harfi Akrep burcunun harfidir.

Kağıda bakarken burcun enerjilerinin yardımıyla yaşamınızda yapmak istediğiniz değişiklikleri kafanızda canlandırın. Dönüşüm için harekete geçerken sizin payınıza ne düşüyor? Bunu yapabildiğinizi hayal edin. Akrep suyun buz halidir, dolayısıyla haritada bulunduğu alanda güçlü görünmek için daha soğuk ve mesafeli olabilirsiniz.

Bu durum bu iletişimsizlik yüzünden yanlış anlaşmalara neden olmuş olabilir. Bu yüzden bu alanda mesafeli olduğunuz kişiyle samimi yakınlık kurduğunuzu, varsa sırlarınızı paylaştığınızı, bir kin besliyorsanız, bunu dile getirip çözdüğünüzü hayal edin.

Jose Martin Pulido
Jose Martin Pulido

Kağıda beş dakika baktıktan sonra gözlerinizi kapayın ve zihninizde beliren imgelerin ve düşüncelerin notunu alın. Bu şekillerin ve fikirlerin bazıları, yolculuğunuzu zenginleştirecek önemli mesaj veya ipucu içerebilir. Bu harflerle ne kadar çok meditasyon yaparsanız aldığınız mesajları çözmekte o kadar ustalaşırsınız.

Gözleriniz kapalı, on dakika daha oturun. İbranice harfin imgesinin ve diğer her şeyin yavaşça akıp gitmesine izin verin. Gözlerinizi açın. Sonra da hedefinize giden yolda ipuçlarını dış dünyada arayın. Meditasyon ile iç dünyanızın hazine sandığını açtınız şimdi onu dış dünyada bulmalısınız.

Yükselen burçlara göre Akrep Enerjisi

Yükselen burcunuza göre Akrep enerjisini nasıl deneyimliyorsunuz ve gökyüzünün bu konumunda bu dönüşüm enerjisini hangi alanda kullanabilirsiniz?

Yükselen Koçlar, bu dönüşümü eşinizin kazanç alanında, ortağınız varsa kazancınızda, kredi-miras konularında deneyimleyebilirsiniz. Kredi anlaşmaları imzalayabilirsiniz, yakın çevrenizin işiyle ilgili olabilir bu kredi. Aşk hayatınızda tutkulu bir dönem geçirebilirsiniz. Bir rahatsızlığınız varsa, minik bir operasyon söz konusu olabilir. Başkalarıyla ortak kazancınızı gözlemleyebilirsiniz.

Akrep enerjisi nasıl çalışıyor? Bu konuda kriz yaşıyor musunuz? Tutkularınızla hırslarınız birbirine karışıyor mu? Kredi konularında kendinizi riske atıyor musunuz? Bu konuları değerlendirebilirsiniz.

Yükselen Boğalar, bu dönüşümü evliliğiniz ve ikili ilişkilerinizde deneyimleyebilirsiniz. Maddi konular, çocuğunuzla ve evle ilgili konular evliliğinizde gündem oluşturabilir. Eşinizle iletişiminizi gözlemleyebilirsiniz.


Akrep enerjisi nasıl çalışıyor? İlişkinizde kriz deneyimliyor musunuz? Eşinizden sakladığınız bir şeyler var mı? Bunu ona söyleyemiyorsanız, güvendiğiniz biriyle paylaşmayı deneyin.

Evliliğinizi, ortaklığınızı, ikili ilişkilerinizi düzenleyebileceğiniz bir dönemdesiniz.

Yükselen İkizler, bu dönüşümü sağlık alanınızda, çalışma ortamınızda deneyimleyebilirsiniz. İşle ilgili sözleşmeler söz konusu olabilir. Yakın çevrenizle, ailenizle, arkadaşlarınızla iş yapabilirsiniz. Sağlığınızı, çalışma ortamınızı gözlemleyebilirsiniz.

Akrep enerjisi nasıl çalışıyor? Çalışma ortamınızda tutkularınızla hırslarınız birbirine karışıyor mu? İş hayatınız sağlığınızı nasıl etkiliyor? Sağlığınızı iyileştirmek için beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyebileceğiniz bir dönemdesiniz.

Yükselen Yengeçler, bu dönüşümü çocuğunuzla ilişkinizde, aşk ilişkinizde, hobi alanınızda deneyimleyebilirsiniz. Çalışma ortamınızdan biriyle aşk yaşayabilirsiniz. Aşkla ilgili bir kayıp söz konusu olabilir. Bir kursta ya da çalışma alanınızda sahnede olabilirsiniz, sunum yapabilirsiniz.

Akrep enerjisi bu alanda nasıl çalışıyor? Aşk hayatınızda sırlar var mı? Çocuğunuzun duygusal desteğe ihtiyacı olabilir. Bu süreçte içinizdeki çocukla da ilgilenebilirsiniz. Güçlü görünme arzusunda iken es geçtiğiniz neler var?

Yükselen Aslanlar, bu dönüşümü ailenizle ilişkinizde deneyimleyebilirsiniz. Ailenizde bir yurtdışı seyahati ya da yüksek eğitimle ilgili konular gündemde olabilir. Arkadaşlarınızın ziyareti söz konusu olabilir. Evle ilgili harcama yapabilirsiniz. Ailenizle iletişiminizi gözlemleyebilirsiniz.

Akrep enerjisi nasıl çalışıyor? ailenizde konuşulmamış sırlar var mı? Aile üyelerinizden birinin iyileştirici gücü olabilir. Evinizin suya yakın olması bu enerji için daha uygun. Bu süreçte evle ilgili bir düzenleme yapıp su enerjisini dengeleyebilirsiniz.

Yükselen Başaklar, bu dönüşüm enerjisini yakın çevrenizde, kardeşinizle ilişkinizde, iletişim biçiminizde deneyimleyebilirsiniz. Kariyerinizle ilgili önemli sözleşmeler ve iletişim söz konusu olabilir. Bilinçaltı çalışmaları için uygun bir süreçtesiniz. Başkaları ile iletişiminizi gözlemleyebilirsiniz.

Akrep enerjisi nasıl çalışıyor? Yakın çevrenizle ilgili sırlarınız var mı? İletişiminizde sorgulayıcı mısınız, manipülatif bir yanınız var mı?

Yükselen Teraziler, bu dönüşüm enerjisini finansınız ve öz-değerinizle ilgili deneyimleyebilirsiniz. Bu alanda tutkularınızla hırslarınızı birbirinden ayırmanız gerekmektedir. Bu konuyla ilgili daha açık olmayı deneyebilirsiniz. Eşinizle, ortak işlerle ilgili olarak finansınızı düzenleyebilirsiniz. Maddi ve manevi değerlerinizle ilgili kendinizi gözlemleyebilirsiniz.

Akrep enerjisi nasıl çalışıyor? Bu konuyla ilgili sırlarınız var mı? Güç arzunuz var mı ve bunu nasıl yönetiyorsunuz?

Yükselen Akrepler, bu dönüşüm enerjisini bedenlerinde, sağlıklarında deneyimleyebilirsiniz. Detoks yapabilirsiniz. Kariyerleriyle ilgili otorite figürlerinden, çalışma ortamınızdakilerden destek alabilirsiniz. Sağlık konuları da gündemde olabilir.

Merkür 8. evlerini yani spiritüel alanı da yönettiği için bu konularla ilgili çeşitli şifa çalışmalarıyla derinleşebilirsiniz. Eşlerinin finansı, ortakları varsa kazançları, kredi-miras konuları da gündeminizi oluşturabilir.

Yükselen Yaylar, bu dönüşüm enerjisini bilinçaltı çalışmalarıyla deneyimleyebilirsiniz. Olumsuz düşünce detoksu yapabilirsiniz. Aileniz ile ilgili, yurtdışı, yüksek eğitim konuları ile ilgili bazı konularda kayıplar ya da kontrol edemediğiniz durumlar söz konusu olabilir.

Akrep enerjinizin ne kadar farkındasınız? Korkularınız Güneş tarafından aydınlanabilir, bu dönem rüyalarınıza da odaklanabilirsiniz. Geçmiş bir yaşamda zor bir ölüm deneyimlemiş olabilirsiniz ve bu da bu yaşamda ölüm, cinsellik ve dönüşüm konularında sorun yaşamanıza neden olabilir. Bazı şeylerden vazgeçip değişime izin vermeniz gerekiyor.

Yükselen Oğlaklar, bu dönüşüm enerjisini sosyal çevrenizde, işten kazancınızda, sosyal gruplarda deneyimleyebilirsiniz. Çalışma ortamınızdakilerle sosyalleşebilirsiniz. Arkadaşlarınızla kriz yaşayabilirsiniz. Yurt dışı gezisine katılabilirsiniz. Yüksek eğitim görüyorsanız, okul bünyesinde bir derneğe üye olabilirsiniz.

Akrep enerjisi arkadaş alanınızda nasıl çalışıyor? Sosyal çevrenizde ketum olabilirsiniz. Arkadaşlarınızla daha yakın iletişim kurabilirsiniz, yanlış anlaşmalar varsa, açıkça konuşmayı deneyebilirsiniz. Güvendiğiniz arkadaşlarınızla daha önce paylaşmadığınız sırlarınızı paylaşabilirsiniz. Bu alandaki buzları eritmeyi hedefleyin özetle.

Yükselen Kovalar, bu dönüşüm enerjisini kariyer alanında deneyimleyebilirler. Otorite figürlerinden, yakın çevreleri, ortaklarından, eşlerinden destek alabilirler.İşinizle ilgili kredi alabilirsiniz.

Akrep enerjisi arkadaş alanınızda nasıl çalışıyor? İş alanınızda ketum olabilirsiniz. Bu alandaki insanlarla yakınlık kurmanız başarınızı artırabilir. İş alanınızdaki buzları eritmeyi hedefleyin. Güçlü görünmek adına bazı konularda yanlış anlaşılmış olabilirsiniz.

Yükselen Balıklar, bu dönüşüm enerjisini yüksek eğitim, yurt dışı konuları, hayat felsefelerinde deneyimleyebilirler. Hayat felsefeniz konusunda ketum olabilirsiniz. Bu süreçte iş ya da aileniz sebebiyle seyahat edebilirsiniz. Yurt dışı bağlantılı ortak bir iş söz konusu olabilir. Evlilikle gelen akrabalarınızla da ilgilenebilirsiniz.

Onlara karşı Akrep enerjinizi nasıl kullanıyorsunuz? Güçlü görünmek adına yanlış anlaşılmış olabilirsiniz. Onlarla yakın iletişim kurmaya çalışın. En azından bu konuyla ilgili güvendiğiniz birine içinizi dökün.

Astroloji: Ekim ayı için burç yorumları


Kaynakça: Kozmik Gezgin, Gahl Eden Sasson – Burçlar ve Olasılıklar, Susan Miller


Sibel Tosun
5 Nisan 1979 Bursa doğumluyum. Astrolojiye ilgim ortaokuldan beri popüler düzeyde vardı, ne zaman ki 2012 yılında bir arkadaşımdan astrolojik danışmanlık aldım, o zaman gökyüzünün hayatımdaki yansımasına, anlayamadıklarımı aydınlatmasına hayranlıkla tanık oldum ve eğitimini almaya karar verdim. 2012'den bu yana AstroArt Astroloji Okulu'nda Sevgili Hocam Öner Döşer'den eğitim alıp geçtiğimiz yaz başarıyla mezun oldum ve Uluslararası Profesyonel Astrologlar Derneği (APAI) üyeliğine hak kazandım. Üniversiteyi Eskişehir'de okudum. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema - Televizyon bölümü mezunuyum. Televizyon programcılığı, reklam ajansında müşteri temsilciliği, sosyal medya yöneticiliği gibi medya sektörü ağırlıklı işlerde görev aldım. Şimdi ise özgürce ve severek yaptığım astroloji danışmanlığıyla her danışmanlıkta gökyüzünün ve yeryüzünün eşzamanlılığına şahit olmanın mutluluğunu yaşıyorum. 2011 yılından beri reiki, nefes, mandala, sema, radyestezi gibi çeşitli şifa çalışmalarının atölyelerine, eğitimlerine katıldım. En çok Access'i sevdim, Access danışmanlığı da yapmaktayım. Astrolojinin rehberliğini ve Access'te soruların gücünü kullanarak hayatımda büyük farklar yarattım. Astroloji ile ilgili önemli gökyüzü olaylarını renkli bir dille yazmaya çalışacağım.