Ak Parti’den tecavüzü aklayan önerge

Ak Parti, çocukları tecavüzcüleriyle evlendirerek aklayacak yasa teklifini Meclis’e sundu. Tecavüzü, cinsel istismarı aklayan akıl almaz önergenin oylaması, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelendi.

Ak Parti tecavüz

Ak Parti, Meclis’te son dakika önergesiyle çocuk yaştaki kıza cebir, tehdit, hile ve iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün geri bırakılmasına hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesini Meclis’e yasa teklifi olarak sunuldu.

Meclis’te yeterli sandelye sayısı bulunmadığı için oylama ertelendi.


Tecavüz et, evlen, serbest kal önergesi!

Yasa teklifi mecliste oylanırsa cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda Ceza Muhakemesi Kanununun 213. maddesine bakılmaksızın hükmün açıklanması geri bırakılacak. Önerge kabul edilirse yaklaşık 4 bin istismar suçlusunun tahliye olacağı tahmin ediliyor.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, Ak Parti’nin istismarcıları aklayan önergesiyle ilgili kaç kişinin tahliye olacağını açıkladı. Yarkadaş, “Ak Parti’nin tecavüzcüyle evlendirme önergesi sonrası, Kanundan ilk etapta dört bin kişi yararlanacak ve tahliye olacak”dedi.

Ak Parti’nin Meclis’e sunduğu skandal tecavüz önergesi:

“(2) Cebir, tehdit hile veya iradeyi etkileyin başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza Muhakemesi Kanununu 231 inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zaman aşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır ve cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir”

Gerekçe


Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine, imkan veren düzenleme yapılmaktadır.”

Yasal tecavüz: Meclis komisyonu raporuna tepkiler büyüyor