Kenevir ve alkol içeren esrarengiz likor karışımları

Kenevir bitkisinin de içinde bulunduğu yüzlerce bitki ve alkolden esrarengiz karışımlar yapıyorlar. İşte popüler hale gelen o likör ve içkiler…

Kenevir ve alkol içeren esrarengiz likor karışımları
Rahibeler tedavi amaçlı hint keneviri yetiştirirken aynı zamanda dua ediyor ve meditasyon yapıyor.

California’da üretilen likörlerde hint keneviri kullanımı popüler hale geliyor

Bazı dini kurumlar alkolün de ötesine geçerek daha modern tüketim maddelerini üretmeye başladı. California’nın Merced bölgesindeki bir çiftlikte rahibeler tedavi amaçlı ilaç yapımında esrar üretiminde kullanılan hint keneviri bitkisinden yararlanıyor.

Rahibe Kate Meeusen’in 2015’te kurduğu bu bağımsız tarikatta Katolik rahibeler gibi giyinseler de uhrevi uygulamaları “eskiden süzülüp gelen akla” dayanıyor.


Rahibe Meeusen, kendilerini bölgeden uzaklaştırma girişimlerine karşı çıktıklarını söylüyor.
Rahibe Meeusen, kendilerini bölgeden uzaklaştırma girişimlerine karşı çıktıklarını söylüyor.

Bu tarikatta üretim ayın hareketlerine göre ayarlanıyor. Kadınlar manastırın mutfağında ilaçları hazırlarken dua edip meditasyon da yapıyorlar. Hint keneviri bitkisi uyuşturucu özelliği olmayacak şekilde kullanıldığı için ilaçların üretimi ve ihracatı yasalara uygun şekilde yapılıyor.

Kenevir bitkisinden çıkarılan Cannabidiol yağları

Bu bitkiden çıkarılan Cannabidiol (CBD) yağlarının şişesi 85 dolara satılıyor. Geçen yıl ciroları 60 bin doları bulmuş ve bu para çiftliğin bakımı ve giderleri için kullanılıyor. Hint keneviri ekimi nedeniyle belediye rahibeleri başka bölgelere kaydırmak istemiş, ama direnmiş rahibeler.

Kenevir bitkisinden çıkarılan Cannabidiol yağları
Kenevir bitkisinden çıkarılan Cannabidiol yağı (CBD)

Belki onların üretimi Belçika’daki Trappist biranın tarihini ve kültürel önemine sahip değil, ama CBD yağının da sadık tüketicileri var. Sağlık sorunları nedeniyle bu yağı kullananlardan biri “Şu dünyada sizi rahatsız edecek çok şey var, ama bu yağın onlardan biri olduğunu sanmıyorum” diyor.

kenevir bitkisi

Fransa’da üretilen meşhur Chartreuse likörü

Fransa’nın Chartreuse Dağları’ndaki manastırda Katolik rahipler kalıyor. Carthusian geleneğinden gelme bu rahipler tefekkür ve dua etmek için dış dünya ile bütün bağlarını koparmış. Ama burası aynı zamanda çok dünyevi bir ürünün, Chartreuse adıyla bilinen ve 1605’ten bu yana yapılan sert bir likörün üretim yeri.

Fransa'da üretilen meşhur Chartreuse likörü
Chartreuse likörü

Üstelik Grande Chartreuse manastırı rahipleri bu alandaki tek örnek değil. Birçok dini kurum eskiden beri ekonomik ve tıbbi nedenlerle alkol üretmiştir. Yeme içmeye oldukça önem verilen günümüzde bu kadar eski köklere sahip içkiler giderek daha popüler hale geldi.

Geçen yıl 1,5 milyon şişe Chartreuse marka likör satıldığı söyleniyor. Şişesi 50 dolara satılan bu içkiden elde edilen gelir manastıra ve onun desteklediği yardım projelerine harcanıyor.

130 farklı bitki ve çiçek kullanılıyor; ancak tarifi çok gizli

Chartreuse 130 farklı bitki ve çiçek kullanılıyor; ancak tarifi çok gizli
Chartreuse Manastırı likör üretim mahzeni

Chartreuse yapımı için 130 farklı bitki ve çiçek kullanılıyor. Ama içkinin tarifi ve yıllandırma süreci gizli tutuluyor. Sadece üç rahip bitki karışımını hazırlıyor ve içeriğini kimsenin görmeyeceği şekilde dışarıdaki damıtma tesislerine gönderiyor.


Manastır rehberi Mathilde Perrin dışarıdaki insanların likör üretimi hakkında bir şey bilmediklerini söylüyor. Üretimi rahipler yaptığı için “ne isterlerse yapıyorlar ve bunu kimseye anlatmaları gerekmiyor”.

Chartreuse likörü 1860'a kadar manastırda yapılıyordu.
Chartreuse likörü 1860’a kadar manastırda yapılıyordu.

Damıtma tesisi ise 15 mil uzaktaki bir köyde. İlk damıtma 1840’ta manastırda yapılmış. Ama üretim artışıyla gürültü de artıp rahiplerin tefekkürü sekteye uğrayınca sonraki yıllarda birçok işlem uzaklara taşınmış. 2018’de yine taşınması planlanıyor.

“Hükümet bir şeylerin patlaması halinde bütün köyün havaya uçacağını söylüyor” diyor Perrin.

Damıtma işinde birkaç insan çalışıyor ancak rahipler bilgisayar yoluyla bazı işlemleri uzaktan kumanda edip ısı ayarı yapabiliyor ya da tüm üretimi durdurabiliyor.

Münih’te Benedikt birası

Münih’in güney batısındaki Andechs manastırında ise Benedikt rahipleri 1455’ten bu yana kendi adlarını taşıyan bir bira üretiyor. Biranın ağır yürüyen mayalanma süreci rahiplerin yaşam tarzına uygun. “Kaliteli ürün elde etmek için zaman gerekir” diyor manastırın halkla ilişkiler müdürü Martin Glaab.

Münih'te Benedikt birası andesch
Likör yapımı için bitkilerin karıştırılması işini sadece üç rahip yapıyor.

Benedikt rahiplerinin geleneğinde başkalarına hizmet etmek önem taşıyor. Manastırı ziyarete gelenlere bira sunmak bira üretiminin başlamasında etken olmuş. Manastırı her yıl yaklaşık bir milyon kişi ziyaret ediyor ve 10 milyon litre bira satılıyor.

Bu tür içkilerin popüler hale gelmesinin nedeni ne peki?

Küresel piyasa araştırmaları grubu Mintel’de gıda ve içecek uzmanı Beth Bloom’a göre bunun nedeni, insanların hazır gıdaya artık şüpheyle bakması ve yiyip içtiği şeylerin nereden geldiğini ve nasıl yapıldığını bilmek istemesi. Biranın manastırda uzun yıllar boyunca süzülüp gelen bir geleneğe bağlı olarak üretiliyor olması onu özel bir ürün haline getiriyor. Tüketiciler de böyle bir sürecin parçası olmak istiyor. ()


Yasal Uyarı: Bu yazıda yer alan içerik ve fotoğraflar yalnızca kamuyu bilgilendirme amacı taşımaktadır. Uyuşturucu sınıfında olan esrar, marihuana, THC maddesi ile her türlü uyuşturucuyu kullanmak veya bulundurmak Türk Ceza Kanunu’na göre suçtur. Uyuşturucu kullanmak tehlikeli ve sağlığa zararlıdır. Madde bağımlılığı konusunda profesyonel destek almak için Sağlık Bakanlığı’nın ALO191 Uyuşturucu ile Mücadele, Danışma ve Destek Hattı‘na başvurabilirsiniz.

‘Kenevir’ yasallaşıyor: 19 ilde üretim serbest!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.