Ak Parti Milletvekili Selçuk Özdağ’dan tekzip yazısı

20 Kasım 2016 tarihinde başka bir haber sitesine dayandırarak yayına aldığımız “Ak Partili Özdağ: Hayvanlara tecavüz edene bir şans daha verelim” başlıklı haberin asılsız/yanlış olduğu anlaşılmıştır.

Ak Parti Milletvekili Selçuk Özdağ'dan tekzip yazısı

İndigo Dergisi’nin Yayın İlkeleri arasında olan Tarafsızlık ve Güvenilirlik ilkelerine dayanarak objektif yayıncılık anlayışıyla Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ tarafından gönderilen tekzip metninin tamamını okurlarımızın ilgisine sunuyoruz.

Ak Parti Milletvekili Selçuk Özdağ’dan tekzip yazısı

Bir takım odaklar tarafından şahsım adına karalama kampanyası yürütülmektedir. Malum odaklar, ‘hayvanlara tecavüz edenlere 6 aylık hapis cezasını çok bulduğum ve bir şans daha verilmesi gerektiğini’ söylediğim iddiasında bulunarak bunu bir takım sitelerde haberleştirdiler.

Bilinmelidir ki; Hayvanlara tecavüz edenlere 6 aylık hapis cezasını çok bulduğum şeklinde bir demecim ve beyanatım asla ve kata yoktur.

Söz konusu haber, 19 Haziran 2014’te TBMM’deki Çevre Komisyonu toplantısında görüşülen konu üzerinden medyada çarpıtılarak yer bulmuştur.

Çevre Alt Komisyonu Başkanı olarak, Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmelerinde, 5199 sayılı Kanununun 14’üncü maddesinin;

  1. c) Hayvanlara işkence yapmak,
  2. d) Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunmak,
  3. e) Kasıtlı olarak kötü davranmak, psikolojik acı çektirmek, aç ve susuz bırakmak, sokağa terk etmek, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak,

bentlerine aykırı davrananlara verilen cezalara ilişkin öneriler getirilmiştir.

Buna göre;

(c) ve (d) bentlerine aykırı davrananlara üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ve hayvan sahiplenmekten men, (e) bendine aykırı davrananlara 3 bin Türk lirası idari para cezası ve hayvan sahiplenmekten men istenmiştir.

Ben de bu önerge üzerine söz alarak, “hayvanlara işkence yapmak ile kasıtlı olarak kötü davranmak, psikolojik olarak acı çektirmek, aç ve susuz bırakmak, sokağa terk etmek, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak” nedenlerine de istenmiştir. Zaten hayvanlara bu suçu işleyenlerin Kabahatler Kanunu kapsamından çıkarılıp, Ceza Kanunu kapsamına alındığını ve 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası verildiğini hatırlatarak şu ifadelere yer verdim:

“Bu hakikaten bir devrim, bir reform fakat bir yandan altı ayla dört yıl arasında cezaya çarptırılan insanlara yeniden bir şans vermeden hayvanlardan, hayvan sahiplenmekten men etmeyi de ben doğru bulmuyorum çünkü insanlara şans vermek gerekir. Yanlış yapabilir, hata yapabilir bu insanlar için de geçerlidir. Türkiye’de hata yapan insanlar veya hata yaptıkları kanunlar tarafından teşhir edilen kişilere tekrar yeniden yaşama tutunma hakkı vermiyor muyuz? Veriyoruz. O nedenle, ben bunu çok ağır bir ceza olarak görüyorum.”

Özellikle belirtmek istiyorum ki

“Hayvan sahiplenmekten men” önergesi sadece (d) bendindeki “Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunmak” nedeniyle değil, (c) ve (e) bentlerindeki, “Hayvanlara işkence yapmak ile Kasıtlı olarak kötü davranmak, psikolojik acı çektirmek, aç ve susuz bırakmak, sokağa terk etmek, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak” nedenlerine de istenmiştir.

Men cezasına karşı düşüncemi ilgili üç bende ilişkin belirtmiş olduğumun altını çizerek, söz konusu görüşmelerin 2014 yılında gerçekleştiğini ve gündemde bu konuya ilişkin herhangi bir açıklamam olmadığını bir kez daha hatırlatma gereği duyuyorum.

Ayrıca, Çevre Alt Komisyonu Başkanı olarak hayvan haklarının korunmasında emeğim çoktur. Türkiye tarihinin en kapsamlı ve en koruyucu hayvan hakları yasa tasarısının Çevre Komisyonu’nda onaylanmasına, hayvana yapılan işkencenin Kabahatler Kanunu’ndan çıkarılıp ceza kapsamına alınmasına vesile olduk. Hayvan sorunlarının çözümüne yönelik yüzlerce insanı dinledik, onlarca toplantı gerçekleştirdik. Bu işle yakından ilgilenmiş biri olarak şahsıma yöneltilen haksız ithamlar abesle iştigaldir.

Asparagas ustalarının amaçlarına ulaşamayacağını belirterek, Milletimizin gerçekleri gördüğünü ve yalanlara itibar etmediğinden şüphe duymadığımı kaydederek, yapılan bu saldırıya karşı, başta ilgili haber siteleri olmak üzere şahsımı karalayan yorumda bulunanlar bu açıklamamı yayınlamalıdırlar. Objektif gazetecilik ve habercilik bunu ister. Açıklamamı yayınlamanızı istirham ediyorum. Saygılarımla.

Doç. Dr. Selçuk Özdağ
Ak Parti Manisa Milletvekili

**

Editör notu: İndigo Dergisi, 11 yıldır sosyal sorumluluk odaklı yayınlarıyla hayvan hakları konusuna hassasiyetle önem vermektedir. İletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı sayıyoruz. Objektif yayıncılık sorumluluğuyla Sayın Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ hakkında yapılan asılsız / yanlış haberi yayından kaldırdığımızı okurlarımıza duyururuz.

Darbe gecesi Erdoğan’ın yayınlanmayan ilk konuşması