Ahududu: Tiyatrokare’nin yeni oyunu 24 Aralık’ta başlıyor

Tiyatrokare, 25. tiyatro sezonuna yeni bir komedi ile merhaba diyor.

Tiyatrokare'nin yeni oyunu "Ahududu": 24 Aralık'ta başlıyor!

Dünyanın en ünlü starları tarafından yorumlanan oyunun başrollerinde, Ahududu kadınları olarak bu kez Suna Keskin ve Melek Baykal var! Melek Baykal, bu oyunla, yıllar sonra yeniden tiyatroya dönüyor. 

Dünyada en çok sahnelenen oyunlardan olan, Joseph Kesselring’in “Arsenic and Old Lace” adlı eseri, “Ahududu” adıyla usta tiyatrocu Nedim Saban tarafından yeniden derlenerek seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Kara komedinin en iyi örneklerinden sayılan “Ahududu”, insanları huzura kavuşturmak, yalnızlıklarından kurtarmak için zehirleyen Müşfike ile Mürşide ve onların çevresindekilerin hikayesini anlatıyor. Oyundaki ahududu kadınlarını Suna Keskin ve Melek Baykal oynuyor. 


Melek Baykal, yıllar sonra bu oyunla sahneye dönüyor.

Ahududu oyuncuları

Oyunun diğer rollerinde Cem Güler, Halim Ercan, Bülent Seyran, Dicle Alkan, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu var. Nedim Saban da bu oyunda, deli tiplemesiyle yıllar sonra, tiyatronun perde arkasından perde önüne geçiyor. 

Kalabalık bir ekibin başarılı uyumunu yansıtan ve seyirciyi doyasıya güldüren oyun için Nedim Saban şunları söyledi: “Joseph Kesselring’in meşhur oyunu Ahududu’yu yıllardır oynamayı düşünüp bir türlü fırsat bulamamıştık.

Ahududu oyuncuları

Tiyatrokare yeni oyunu sayesinde çitasını yükselterek başka bir yere çekti. Oyuncu olarak teksti okurken bile eğleniyorsunuz; çok çünkü Ahududu son derece akıllıca yazılmış bir vodvil. Metnin kendisi, vodville de güldürüyle de dalga geçiyor.

Dünyada birçok olay yaşanırken biz tiyatrocular bambaşka şeyler konuşuyoruz. Oyun bununla da dalga geçiyor. Şiddeti ve adaleti sorguluyor. İçinde bir sürü teması olan, aynı zamanda müthiş güldüren ve tek bir espri üzerine gidebilen bir kara komedi. Ahududu Tiyatrokare’ye ve beş yıldır geliştirdiğimiz estetik anlayışımıza çok uygun oldu.

Tiyatrokare'nin yeni oyunu "Ahududu"

Doğru kadroyu doğru zamanda kurabilmek de gerekiyordu. Suna Keskin ve Melek Baykal’ın bir arada sahnede olması müthiş heyecan verici bir şey. Melek Hanım yıllardır tiyatroya dönmek istiyordu. Birçok proje üstüne onunla konuştuk ancak bu proje en doğrusu oldu. Ahududu için ‘her şeyin denk geldiği bir oyun’ diyebiliriz.” 

Ahududu ilk kez 24 Aralık’ta İstanbul Profilo Kültür Merkezi’nde perde açacak ve 24-25 Aralık tarihlerinde İstanbul Profilo Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Oyunun biletleri, Biletix ve gişelerde satışa sunuluyor. 


Tiyatrokare'nin yeni oyunu "Ahududu"

Ahududu oyun künyesi

Yazan: Joseph Kesselring

Uyarlayan/ Yöneten: Nedim Saban

Dekor Tasarımı: Barış Dinçel

Kostüm Tasarımı: Günnur Çaras

Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz

Yardımcı Yönetmen: Erdinç Doğancı


Oyuncular: Suna Keskin, Melek Baykal, Nedim Saban, Cem Güler, Halim Ercan, Bülent Seyran, Dicle Alkan, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu

Tiyatrokare'nin yeni oyunu

Oyun Takvimi: Ahududu

24 ARALIK CUMARTESİ SAAT:20:30 PROFİLO KÜLTÜR MERKEZİ
25 ARALIK PAZAR SAAT:16:00 PROFİLO KÜLTÜR MERKEZİ
2 OCAK PAZARTESİ SAAT:20:30 KOZYATAĞI KÜLT.MERK.
7 OCAK CUMARTESİ SAAT : 21:00 PROFİLO KÜLTÜR MERKEZİ
8 OCAK PAZAR SAAT:15:30 KENTER TİYATROSU
12 OCAK PERŞEMBE SAAT :20:30 CADDEBOSTAN KÜLT.MERK.
14 OCAK CUMARTESİ SAAT:16:00 20:30 İZMİR A.K.M
18 OCAK ÇARŞAMBA SAAT:20:30 ATAKÖY YUNUS EMRE
20 OCAK CUMA SAAT:20:30 MOİ SAHNE
21 OCAK CUMARTESİ SAAT : 21 00 PROFİLO
22 OCAK PAZAR SAAT:18:00 KADIKÖY HALK EĞİT.
28 OCAK CUMARTESİ SAAT:20:30 KADIKÖY HALK EĞİT.
4 ŞUBAT CUMARTESİ SAAT:21:00 PROFİLO
5 ŞUBAT PAZAR SAAT :16:00 PROFİLO
10 ŞUBAT CUMA SAAT:20:30 KOZYATAĞI KÜLT.MERK.
19 ŞUBAT PAZAR SAAT:18:00 KADIKÖY HALK EĞİT.
25 ŞUBAT CUMARTESİ SAAT:21:00 PROFİLO
11 MART CUMARTESİ SAAT:21:00 PROFİLO
18 MART CUMARTESİ SAAT:20:00 ANKARA ŞİNASİ SAH.
19 MART PAZAR SAAT:16:00 ANKARA ŞİNASİ SAH.
1 NİSAN CUMARTESİ SAAT:20:30 İZMİR A.K.M
2 NİSAN PAZAR SAAT:16:00 İZMİR A.K.M

Takma Kirpikler: Tiyatro kokan bir oyun!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.