İngiltere basını: 16 Ocak 2017 basın özeti

Bugün  İngiltere basınının gündeminde Avrupa Birliği’nden ayrılma (Brexit) tartışmaları ve ABD’nin müstakbel başkanı Donald Trump yer alıyor.

İngiltere basını: 16 Ocak 2017 basın özeti

BBC Türkçe’nin haberleştirdiği İngiltere basınının gündeminde, Guardian gazetesi manşetinde ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan’ın Trump’a yönelik eleştirilerini “Dikkatsiz Twitter kullanımı güvenlik riski yaratabilir” başlığıyla yer verdi.

Brennan “Trump başkan olduktan sonra konuşmak ve tweet atmak yerine sonunda ulusal güvenliğimiz için bir şeyler yapabilecek” ifadelerini kullanmıştı.


En zengin 8 insanın serveti

Guardian’ın geniş yer ayırdığı bir diğer haber de İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın gelir adaletsizliğine yönelik çağrısı oldu.

Davos’ta toplanacak Dünya Ekonomik Forumu öncesinde bir açıklama yapan Oxfam, dünyanın en zengin 8 insanının dünyanın en yoksul 3.6 milyar insanından daha fazla servete sahip olduğunu duyurmuş, liderlerden bu durumu düzeltmek için adım atmalarını talep etmişti.

Geçen yılki araştırmada dünyanın en zengin 62 insanının serveti dünyanın en yoksul yarısına denk çıkmıştı. Bu yıl rakamın 8’e inmesinin nedeni ise Hindistan ve Çin’deki insanların tahmin edilenden daha yoksul olduğunun ortaya çıkması üzerine verilerin güncellenmesi.

Brexit sonrası İrlanda – Kuzey İrlanda sınırı

Guardian Brexit tartışmalarına da pek çok sayfasında yer ayırdı. Brexit haberlerinden birinde, Birleşik Krallık’la birlikte AB’den ayrılacak olan Kuzey İrlanda ile AB ülkesi olan İrlanda arasında bir kara sınırı oluşmasının yaratacağı güvenlik risklerine dikkat çekildi:

“Kuzey İrlanda Polis Federasyonu, sınırda bekleyecek olan polis memurlarının ayrılıkçı gruplar için kolay birer hedef olmasından endişe duyuyor.”

Bir diğer haberde de Brexit’in emeklilik yaşını artıracağına yönelik bir araştırmaydı.

i gazetesinin manşetinde ise İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in Brexit açıklamaları var.


İngiltere basını: 16 Ocak 2017 basın özeti

“Corbyn, Brexit’in ticaret savaşı başlatacağı uyarısında bulundu” başlığını kullanan i gazetesi, Başbakan Theresa May’in İngiltere’yi yalnızca AB’den değil, ortak pazar ve gümrük birliğinden de çıkarmayı planladığını yazdı.

The Times gazetesinin manşetinde Muhafazakar Parti milletvekili Michael Gove’un Donald Trump ile New York’ta yaptığı söyleşi yer aldı.

Trump: AB Almanya’nın aracı oldu

“Britanya ile bir anlaşma yapacağım” başlığıyla verilen söyleşide şu bilgiler yer aldı:

“Trump Rusya’ya nükleer silahlarını azaltması karşısında yaptırımların kaldırılmasını önerecek. Avrupa Birliği vatandaşlarının ABD’ye girişine sınırlamalar getirilebilir. Trump, Merkel’in 1 milyon göçmeni ülkeye kabul etmesini bir hata olarak görüyor ve ‘AB Almanya’nın aracı oldu’ diyor.”

İngiltere’nin sağlık sistemindeki sorunlar nedeniyle acil durumu olan kanser hastalarının ameliyat edilememesi de The Times’ın yer verdiği haberlerden. Doktor ve yatak eksikliği nedeniyle iptal edilen ameliyatların hastaların sağlık durumu üzerinde olumsuz etkisi olduğu anlatılıyor.

Trump söyleşisine yer veren bir diğer gazete de Daily Telegraph oldu. Trump’ın “Brexit’i müthiş kılacağım” sözlerini başlığa çıkaran gazete, “Trump AB’den ayrılma kararını haklı buluyor ve İngiltere’nin başarılı olmasına yardımcı olmak için hızlı bir ticaret anlaşması öneriyor” ifadelerine yer verdi.

Hammond: İngiltere vergi cenneti olabilir

Telegraph, Trump’ın sözlerinin bugün Brexit hakkında açıklamalar yapması beklenen Başbakan Theresa May’e de yardımcı olacağını yazdı.

Telegraph, İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond’un Brexit sonrasında AB pazarına erişimleri kalmaması durumunda İngiltere’nin yatırım çekmek için vergileri azaltabileceği açıklamasına da sayfalarında yer verdi.”


Financial Times gazetesi ise Hammond’un açıklamasına manşetinde yer verdi. Gazete, İngiliz sterlininin de baskı altına girdiğini yazdı.

İngiltere basını: 1 Aralık basın özeti

Financial Times: Batı’nın Suriye’deki rolü azalıyor


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.