Alzheimer’dan korunmak için 5 adımda formda kalın!

Alzheimer’la mücadelede hem zihinsel hem de fiziksel sağlığın önemli olduğunu belirten uzmanlar, bol hareket ve Akdeniz tipi beslenme önerisinde bulunuyor.

Alzheimer'dan korunmak için 5 adımda formda kalın!

Sosyal olmak, zihni formda tutmak ve tehlike sinyallerini dikkate almak da hastalıktan korunmada etkili oluyor.

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, Alzheimer ile mücadelede zihinsel ve fiziksel olarak formda kalmanın önemli olduğunu söyledi.


İstatistiklere göre yaşlanma ile ortaya çıkan Alzheimer hastalığından 2030 yılında 66 milyon, 2050 yılında ise 115 milyon insanın muzdarip olacağını belirten Erdoğanoğlu, “Ülkemizde 400 bin Alzheimer hastası olduğu söylense de, gerçekte rakamın bundan çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Sayısal veriler moral bozucu fakat yeni araştırma sonuçları umut verici: 5 maddelik önlemlerin uygulanması ile Alzheimer riskini %30 oranında azaltılabilirsiniz” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, bu önlemleri şöyle sıraladı:

1. Zihninizi formda tutun:

Beyninizi ne kadar fazla kullanırsanız o kadar yeni sinir bağlantısının kurulmasına imkan verirsiniz. Bir şeylerle meşgul olmak önemlidir ancak bu meşguliyet televizyon izlemek olmamalıdır.

Yüksek televizyon izleme oranı ileri yaştaki belleğe zararlı olabilir ve hastalık yapma olasılığını artırabilir. Zihinsel formda kalmanın en iyi yolu kuşkusuz kitap okumak, bulmaca çözmek, yabancı dil öğrenmek, resim, müzik gibi yaratıcı uğraşlar edinmek, satranç, tavla gibi oyunlar oynamaktan geçer.


2. Hareket edin:

Ne kadar çok hareket ederseniz, kan dolaşımınız o kadar iyi olur. İleri yaşlarda bedensel olarak aktif olan kişi, hücrelerine daha fazla doğru besinin gitmesine imkân verir. Bu hem bağışıklık sistemini hem de aralarında beyni de saydığımız vücudun tüm organlarını güçlendirir.

Araştırmalar, en iyi açık havada olmak üzere, günde 20 dakika, haftada toplam 2,5 saatlik egzersizin yeterli olduğunu söylemektedir. Egzersizin şekli yürüyüş yapmak, bahçede çalışmak, bisiklet binmek veya merdiven çıkmak olabilir. Fiziksel formda olmanız, yaşla birlikte ortaya çıkan kalp-dolaşım sistemi hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı) ve aşırı kilodan da sizi koruyacaktır.

3. Sosyal olun:

Unutmayın ki; ses, mimik ve jestlerin yorumlanması her zaman zihni meşgul eder. Başka insanlarla sosyal iletişimde bulunmak, hem yalnızlık duygusu ile başa çıkmanızı kolaylaştırır hem de beyin hücrelerinizi meşgul eder. Bunun yanı sıra, diğer insanlarla sosyal iletişimin kısa-uzun hafıza üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir.

4. Akdeniz tipi beslenin:

Alzheimer

Bilinçli beslenen kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalleri daha düşüktür. Araştırma sonuçlarına göre, özellikle sebze, meyve, zeytinyağı, fındık tüketimi yani Akdeniz tipi beslenme dediğimiz beslenme önerilmektedir.

Kırmızı et tüketiminiz daha az olmalı, buna karşılık omega-3 bakımından zengin olan balık tüketiminin daha fazla olmalıdır. Özellikle doymamış omega-3 yağ asitleri ve sebze ve meyvelerde bulunan polifenoller Alzheimerı önlediği için tavsiye edilir. Yine kafein hastalık riskini azaltabilir.

5. Tehlike sinyallerine kulak verin:


Obezite, depresyon, diyabet gibi risk faktörlerini Alzheimer için tehlike sinyalleri olduğunu ve dikkat etmek gerektiğini bilin. Bu hastalıklar, sonrasında ortaya çıkabilecek demans (bunama) ile yakından ilişkilidir. Kan basıncınızın ve kolesterol seviyelerinizin düzenli takibi ile önleyici tedbirlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kişilik değişikliği ‘Alzheimer’ habercisi olabilir


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.