Türkler daha çok deniz ürünü tüketmeli

Norveç somonu zengin bir Omega3 kaynağı; ama aynı zamanda Türk deniz ürünleri de sağlıklı besin ögeleri içeriyor.

Türk insanı daha çok deniz ürünü tüketmeli

Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun (STG), “Norveç deniz ürünleri endüstrisinin piyasaya sunduğu Norveç somonu, Türk deniz ürünlerinden daha sağlıklı gibi lanse ediliyor” iddiasına karşılık görüşlerini açıklayan Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Türkiye Direktörü Maria Kivijärvi Heggen, “Norveç somonu zengin bir Omega3 kaynağı; ama aynı zamanda Türk deniz ürünleri de sağlıklı besin ögeleri içeriyor” dedi.

Türk halkının deniz ürünü tüketiminin artması için büyük potansiyel var

“Türkiye üç tarafı çok güzel denizlerle çevrili ve dolayısıyla birbirinden lezzetli deniz ürünlerine sahip bir ülke. Buna rağmen, Türkiye’de kişi başına düşen yıllık deniz ürünü tüketim miktarı 8.2 kg’la sınırlı kalıyor. Türk halkının deniz ürünü tüketimini arttırmak için büyük bir potansiyel var. Deniz ürünleri tüketiminin artması, Türk deniz ürünleri endüstrisi açısından pozitif etki yaratacaktır.


Biz pazarlama çalışmalarımızda, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Avrupa Komisyonu’nun Gıdaların Besleyici Değerler Endeksi, ve Norveç Ulusal Beslenme ve Deniz Ürünleri Araştırmaları Enstitüsü (NIFES) gibi Norveç’in önde gelen bilimsel araştırma çevrelerinin bilgilerini baz alıyoruz.

Norveç, tüm dünyada deniz ürünleri tüketimini arttırmak amacıyla her yıl çok önemli miktarlarda fon ayırıyor. Norveç somonunun Türkiye’de pazarlanmasının, Türk deniz ürünleri endüstrisi üzerinde de pozitif etkisi bulunuyor. Norveç somonu, ne kadar çok kişiyi yemeklerinde deniz ürünleri tüketme tercihine yöneltirse, Türk deniz ürünleri endüstrisi de bundan bir o kadar daha fayda sağlayacaktır” .


Vergiler deniz ürünleri tüketimine olumsuz etki yapar

balık sektörü

Kivijärvi Heggen’e göre, ilgili herkesin çabası deniz ürünleri tüketimini arttırmak ise, bu ürünlere uygulanan vergiler olumsuz etki yaratabilir. İthalattaki kota ve vergiler, deniz ürünleri fiyatlarının daha da yükselmesine sebep olabilir. Fiyatlar yüksek düzeyde oluştuğunda deniz ürünleri daha az tüketilebilir.

Kivijärvi Heggen “Biz, Türk halkının daha çok deniz ürünü tüketmesini istiyoruz. Yerel deniz ürünleri Türkiye’deki tüketiciler açısından çok önemli, bununla beraber Norveç somonu da sağlıklı ve iyi bir alternatif” dedi ve şunları ekledi:


“Türkler’in lezzetli ve sağlıklı deniz ürünlerinin tadını tüm yıl boyunca çıkarmalarını sağlamak ve Türkiye’deki deniz ürünleri tüketimini artırmak amacıyla Türk deniz ürünleri endüstrisiyle birlikte hareket edebiliriz.”

Norveç Somonu: Çocuklar için sevdiren tarifler


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.