Tam tahılın faydaları neler?

İşlenmiş tahıl yerine tam tahıl tüketen ve lif için önerilen günlük alım miktarına uygun olarak beslenenler günlük ortalama 100 kalori daha fazla yakıyor.

Tam tahılın faydaları neler?

American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir araştırmaya göre, beslenme düzeninde işlenmiş tahıl yerine tam tahıla yer vermek, kalori kaybına yardımcı oluyor.

Tahılın özü, kepeği ve nişasta kısmını bir arada bulunduran tam tahıllı gıdaların, yüksek lif içeriği sayesinde sindirime yardımcı olduğu ve glisemik kontrolepozitif katkı sağladığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştu. 8 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan yeni bir araştırma ise tam tahılın kilo kontrolündeki faydalarına işaret ediyor.


Araştırma sonucuna göre işlenmiş tahıl yerine tam tahıl tüketen ve lif için önerilen günlük alım miktarına uygun olarak beslenenler, günlük yaklaşık 100 kalori daha fazla yakıyor. Fazla kalori yakımında, dinlenme metabolizma hızının artışı da rol oynuyor.

40-65 yaş aralığındaki 81 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sekiz hafta sürdü. İlk iki hafta aynı besinleri tüketen ve bireysel enerji gereksinimleri belirlenen katılımcılar ikinci haftadan sonra iki gruba ayrıldı. Sonrasında katılımcılar enerji, makro besin ögesi, besin türü ve öğün yapısı açısından birebir aynı olan; yalnızca tahıl türü (tam tahıl veya işlenmiş tahıl) ve lif miktarı içeriğiyle ayrışan bir beslenme düzeni içerisine girdi.

Araştırma dönemi boyunca ağırlık, metabolizma hızı, kan şekeri ve boşaltım sistemiyle atılan kalori ile açlık ve tokluk durumları ölçüldü.

Sonuçta tam tahıl tüketenlerin dinlenme metabolizma hızlarının ve boşaltım sistemi sonunda enerji kaybının arttığı görüldü. Bu artışta, tam tahıldaki lif içeriğinin yanı sıra, diğer gıdaların sindirilebilirliğine dolayısıyla enerji alımına yaptığı katkı rol oynadı.


Dergide eş zamanlı olarak yayınlanan bir diğer araştırma ise tam tahıl tüketiminin, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önem taşıyan bağırsak mikrobiyotasında olumlu etki yarattığını ortaya koydu.

“Dünya Sağlık Örgütü, her gün tam tahıl tüketimi öneriyor”

Tam tahılın

Nestlé Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü Diyetisyen Ceren Batmaz Sarı,

“Tam tahılın sağlık ve kilo kontrolü üzerindeki olumlu etkileri her gün yeni araştırmalarla bir kez daha ortaya koyuluyor.

Protein, lif, vitaminler ve mineraller gibi önemli besin ögelerinin kaynağı olan tam tahıllar, uzun süreli tokluk hissi sağlayarak da kilo kontrolüne destek olmaktadır.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de her gün tam tahıl tüketimini öneriyor. Kahvaltı ise güne sağlıklı bir başlangıç ve gün boyu sürecek bir enerji için kilit önemde. Nestlé olarak farklı damak zevklerine hitap eden ve 1 numaralı içeriği tam tahıl olan kahvaltılık gevrekler sunuyoruz. Ürünlerimizi yeterli ve dengeli beslenme düzeninin bir parçası olabilecek şekilde geliştiriyoruz. Örneğin Nesfit ürünleri, bir porsiyonundaki en az 14 gram tahıl içeriğiyle yeterli ve dengeli beslenmede kadınların hem lezzetli hem de besleyici destekçisi” dedi.

Karabuğday nedir? Tüketmeniz için 13 sağlıklı neden


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.