Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu ‘hayırcı’ iddiası

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’nin referandum çalışmalarına destek vermemesi ve mitinglere katılmaması sonrası AK Parti kulislerinde “iki isim de hayırcı” iddiası gündeme geldi.

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu hayırcı iddiası

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, AK Parti kulislerinde konuşulanlara ilişkin ilginç iddialarda bulundu. Gül ve Davutoğlu’nun referandum çalışmalarına destek vermediğini belirten Erdem Gül, şu ifadeleri kullandı:

“Referanduma ilişkin en sıcak tartışmalardan biri de Abdullah Gül’ün tercihi. Gül’ün Başbakan Binali Yıldırım’ın eski partililerle yaptığı iki toplantıya katılmaması hayırcı olduğuna yoruldu. Memleketi Kayseri’deki mitinge katılmayışı da bunu pekiştirdi. Gül’ün, “Türk tipi başkanlığa karşı olduğuna” ilişkin eski açıklamaları da paylaşılıyor. Gül, bu süreçte referandumdaki tercihiyle ilgili hiç konuşmadı. Ancak kulislerde Gül’ün, “hayırcı” olarak algılanmasından rahatsız olmadığı, evet kampanyasında görülmek istemediği ve tercihini açıklamayacağı da belirtiliyor. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu için de aynı değerlendirmeler yapılıyor.


AK Parti içinde tercihleri en çok merak edilen iki ismin aralarının, Gül’ün ikinci kez cumhurbaşkanı adaylığının Davutoğlu’nun başbakanlığıyla kesildiği 2014’ten bu yana iyi olmadığı biliniyor. Özellikle Gül’ün Davutoğlu’na kırgın olduğu sır değil. Buna rağmen Gül ve Davutoğlu’nun bu süreçte bir araya gelip görüştükleri de AK Parti kulislerinde konuşuluyor. Bu nedenle iki ismin ortak bir bakış açısıyla evet kampanyasından uzak durdukları ifade ediliyor.”


AK Parti içinde yeni parti hazırlıkları başladı iddiası

AK Parti içinde yeni bir merkez sağ parti hazırlıkları başladığı iddiası yeniden gündeme geldi. Artı Gerçek’ten Ahmet Nesin’in iddiasına göre, AK Parti içinde yeni bir merkez sağ parti çalışması başladı.


“AK Parti içinde ve dışında yeni bir parti hazırlığı başladı ve bu partinin kurulması için “EVET” yada “HAYIR” cevabı beklenmiyor sandıktan. Yani, her 2 sonuç karşısında da parti kurulacak, çünkü artık Erdoğan kendi partisi içinde de sınırını aşmış ve sinir gerginliğini son noktaya getirmiştir” diyen Nesin, “Parti çalışmasında duyduğum ve bildiğim isimler var ama kendileri açıklamadan benim açıklamamın doğru olduğuna inanmıyorum. 12 Eylül darbesi sonrası değişen Merkez Sağ parti yönetimi mantığı tekrar eski konumuna dönecek gibi gözüküyor” iddiasında bulundu.

Erdoğan’ın başdanışmanı açıkladı: Hayır çıkarsa ne olur?