Azerbaycan’da yaşayan Türklerden rekor Hayır

2017 Referandum yurt dışı sonuçları belli oldu. En ilginç sonuçlardan biri, başkanlık sistemi ile yönetilen Azerbaycan’da yaşayan Türklerden geldi.

Azerbaycan'da yaşayan Türklerden rekor Hayır

Anayasa referandumunda yurt dışı oyların sayımı da neredeyse tamamlandı. Katılımın diğer seçimlere göre nispeten yüksek olduğu 16 Nisan 2017 Referandumu’nda yurt dışı sonuçlara göre yüzde 59.1 ‘evet’, yüzde ‘40.9’ hayır oyu çıktı. En ilginç sonuçlardan biri Azerbaycan’dan geldi. Zira Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in geniş yetkilerle donatıldığı ülkede yaşayan Türklerin çoğunluğu Türkiye’deki anayasa değişikliğine ‘hayır’ dedi.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği ile Nahçıvan ve Gence başkonsolosluklarında kurulan sandıklarda oy kullanan Türklerin yüzde 38.31’i ‘evet’ derken, yüzde 61.69’u ‘hayır’ oyu verdi. Yani Azerbaycan’da kayıtlı 6 bin 279 Türk seçmenin yaklaşık üçte biri sandığa gitti; bin 24 seçmen ‘evet’, bin 649 seçmen ise ‘hayır’ dedi.


Sonuçlar bir bakıma şaşırtıcı. Zira Azerbaycan 1995 yılından bu yana başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Öte yandan ülkede 26 Eylül 2016’da yapılan referandum ile anayasada bazı değişiklikler yapılarak cumhurbaşkanının yetkileri büyük ölçüde artırılmıştı.

Azerbaycan modeli başkanlık

Seçmenlerin yüzde 86.6’sının ‘evet’ oyu kullandığı referandumla ‘cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı’ ve ‘cumhurbaşkanı yardımcıları’ makamlarının oluşturulmasını karar verilmişti.

Yeni anayasaya göre bu makamlara atamalar ve görevden almalar cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanının olmadığı durumlarda tüm yetkileri, dokunulmazlık hakkına sahip cumhurbaşkanı birinci yardımcısına geçecek.


Bu bağlamda yeni anayasanın verdiği yetkiyle Aliyev, Şubat ayında verdiği bir kararla eşi Mihriban Aliyeva‘yı Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atamıştı.

2019’u beklemeden hemen yürürlüğe girecek 3 madde ne?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.