Kemal Kılıçdaroğlu: YSK referandum sonucunu tartışmalı hale getirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı referandum konuşmasında YSK’ya sert bir şekilde yüklenerek, “Bir kurum, kendini yasaların ve parlamentonun üstünde sayarak seçime gölge düşürmüştür” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun referandum konuşması

Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik. Koşullar eşit olmamasına karşın, demokrasiye sahip çıkmak için hukuk zemininde kalarak her türlü çabayı gösterdik. Evet’i savunanlar hukukun dışına çıktılar. Ama biz hukuk zemininde kalarak çalışmalarımızı yaptık.

Anayasalar birer toplumsal uzlaşma belgesidir. Hepimizin, 80 milyonun anayasası olacak. Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı. Toplumun en az yüzde 50’si buna ‘Hayır’ diyor. Bu sonuçlar itibariyle bu anayasa bir toplumsal uzlaşma belgesi halini yansıtmıyor.


Kemal Kılıçdaroğlu YSK’ya sert yüklendi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), üzülerek ifade edeyim bu referandumu tartışmalı hale getirdi. Çok açık ve net, hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde size ilgili maddeyi okuyayım: “Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır. Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir.” Ama YSK bir karar aldı ve bu uygulamayı kabul etti.

Kemal Kılıçdaroğlu: YSK referandum sonucuna gölge düşürmüştür

YSK’ya şunu sormak isterim. Vatandaşlar gittiler oyunu kullandılar. Vatandaşın oyuna saygılıyız. Ancak hiçbir kurum kendini parlamentonun üstünde göremez. Ama siz oturuyorsunuz, iktidar partisinden birisinin itirazıyla bu geçersiz oyları geçerli sayıyorsunuz. YSK zarflar açıldıktan sonra yasalara aykırı olarak kuralları değiştiriyor. Bunu doğru bulmuyor, asla kabul etmiyoruz.


Milletin kararına saygılıyız ama milletin kararına YSK gölge düşürmüştür. Referandumun kararını tartışmalı hale getirdiler. YSK seçimin, referandumun güvenliğinden sorumluyken onu tartışmalı hale getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum konuşması