Kemal Kılıçdaroğlu: YSK referandum sonucunu tartışmalı hale getirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı referandum konuşmasında YSK’ya sert bir şekilde yüklenerek, “Bir kurum, kendini yasaların ve parlamentonun üstünde sayarak seçime gölge düşürmüştür” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun referandum konuşması

Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik. Koşullar eşit olmamasına karşın, demokrasiye sahip çıkmak için hukuk zemininde kalarak her türlü çabayı gösterdik. Evet’i savunanlar hukukun dışına çıktılar. Ama biz hukuk zemininde kalarak çalışmalarımızı yaptık.

Anayasalar birer toplumsal uzlaşma belgesidir. Hepimizin, 80 milyonun anayasası olacak. Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı. Toplumun en az yüzde 50’si buna ‘Hayır’ diyor. Bu sonuçlar itibariyle bu anayasa bir toplumsal uzlaşma belgesi halini yansıtmıyor.


Kemal Kılıçdaroğlu YSK’ya sert yüklendi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), üzülerek ifade edeyim bu referandumu tartışmalı hale getirdi. Çok açık ve net, hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde size ilgili maddeyi okuyayım: “Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır. Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir.” Ama YSK bir karar aldı ve bu uygulamayı kabul etti.

Kemal Kılıçdaroğlu: YSK referandum sonucuna gölge düşürmüştür

YSK’ya şunu sormak isterim. Vatandaşlar gittiler oyunu kullandılar. Vatandaşın oyuna saygılıyız. Ancak hiçbir kurum kendini parlamentonun üstünde göremez. Ama siz oturuyorsunuz, iktidar partisinden birisinin itirazıyla bu geçersiz oyları geçerli sayıyorsunuz. YSK zarflar açıldıktan sonra yasalara aykırı olarak kuralları değiştiriyor. Bunu doğru bulmuyor, asla kabul etmiyoruz.


Milletin kararına saygılıyız ama milletin kararına YSK gölge düşürmüştür. Referandumun kararını tartışmalı hale getirdiler. YSK seçimin, referandumun güvenliğinden sorumluyken onu tartışmalı hale getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum konuşması


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.