MHP Isparta Uluborlu ilçe teşkilatından toplu istifa

MHP Isparta İl Başkanlığı, partiden ihraç edilen Milletvekili Nuri Okutan’ın Uluborlu ilçesinde karşılanmasını istemeyince MHP Uluborlu ilçe teşkilatı toplu olarak istifa etti.

MHP Isparta Uluborlu ilçe teşkilatından toplu istifa

“Hareketimiz ülkücü çizgisinden ayrıldı” diyerek istifa ettiler.

MHP Uluborlu İlçe Başkanı Ülkü Işıldar ve yönetim kurulu üyeleri, Isparta İl Başkanlığına gönderdikleri dilekçeyle istifa etti. İstifa dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Bizler MHP Uluborlu İlçe Başkanlığı ve yönetim kurulu olarak bütün dava arkadaşlarımızla beraber ömrümüzün en güzel yıllarını partimize ve davamıza verdik. Ailemize, çocuklarımıza ayırmadığımız kadar zamanımızı ve maddi imkanlarımızı partimize harcadık. Uluborlu teşkilatı olarak hiçbir parti faaliyetlerinden geri kalmadık. Seçimlerde ve referandumlarda partimizin başını yere eğdirmedik. Anlattıklarımız ülkemizdeki birçok teşkilatımızla aynıdır. Ancak bugün itibariyle yaşadığımız olay bizleri farklı mecralara sürükledi.


Bizlerin verdiği oylarla seçilen, ancak genel başkanımızın emriyle partimizden ihraç edilen ve halihazırda ilimiz milletvekili Nuri Okutan bey ilçemizi ziyaret etmek istedi. Bizler de kabul ettik. Ancak bunu haber alan il başkanlığı yetkilileri ve merkez ilçe başkanı ‘milletvekilini karşılar ve kabul ederseniz sonuçlarına katlanırsınız’ diyerek şahsımızı, teşkilatımızı tehdit ve rencide etmiştir.

MHP ilçe teşkilatı olarak, son gelişmelerle hareketimizin ülkücü çizgisinden ayrılmış, demokratik hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği çizgiye getirildiğini üzüntüyle görmekteyiz. Bu netice itibariyle Uluborlu İlçe Başkanı ve yönetim kurulu olarak mevcut görevlerimizden toplu istifa ediyoruz.”

Nuri Okutan: ‘Evet’ çıkarsa çöküşün ve dağılışın resmidir

Mart ayında RS FM’de Bidebunudinle programına konuşan Isparta Milletvekili Nuri Okutan, MHP’nin başkanlık anayasasını eleştirmiş, “Evet çıkarsa çöküşün ve dağılışın resmidir” demişti.


Nuri Okutan: 'Evet' çıkarsa çöküşün ve dağılışın resmidir

“Neden AK Parti’nin programına göre cezalandırılıyorum?”

İhraçların gerçek nedeniyle kağıt üzerindeki neden arasında farklılıklar olduğunu vurgulayan Okutan “İşin aslı, ‘Hayır’ kampanyasına katılmış olmamız. Kağıt üzerinde ‘parti yöneticilerine karşı disiplinsiz davranmış olmak, onlara hakaret içeren laflar etmiş olmak, parti politikasına aykırı davranmak, partinin başarısına da engel olmuş olmak’ gözüküyor” dedi.

“Tavrımız olsa olsa AK Parti’nin programına aykırı olabilir”

Okutan, şöyle devam etti: “Bizim parti tüzüğümüzde demokratik parlamenter sistemin sürdürülmesi açıkça ifade ediliyor. O bakımdan, biz tüzüğe uygun davranıyoruz. Yönetime, parti programına, tüzüğüne uygun davrandığımızı söylüyoruz. Bu tavır bizim partimize değil, olsa olsa Ak Parti’nin parti programına aykırı olabilir. Ak Parti’nin parti programına göre bana neden ceza veriyorsunuz?”

“MHP’nin ‘Evet’ kampanyası yürütmesi seçim programına aykırı”

Kendilerinin tüzüğe uygun davrandığının altını çizen Okutan, “Devlet Bahçeli’nin mi ihraç edilmesi gerekiyor?” sorusuna, “Savunmamızda da böyle bir şey söyledik. Partimizin ‘Evet’ kampanyası yürütmesi programa, tüzüğe aykırı. Disiplinsizlik burada var. Nasıl evet denildiği, bu noktaya nasıl gelindiği açıklanamıyor. ‘Evet’i savunanlar neden ‘Evet’ dememiz gerektiğini de savunabilmiş değil. İşi kamplaşma, gerilim üzerinden götürmeye çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“Evet çıkarsa Türkiye, Saddam vari bir rejime dönüşecek”


Bağımsız Milletvekili Okutan, referandumdan ‘Evet’ çıkması durumunda yaşanacak tehlikelere de dikkat çekti: “18 maddeyi okuyun, Türkçe’ye uygun mudur? Hukuki bir metin de değildir. Birilerinin hazırladığı, bizim önümüze getirilen bir metindir. ‘Evet’ çıkarsa Türkiye Saddam vari bir rejime dönüşecek. Bu yönetim milletin, devletin çıkarına hizmet değil. Bu çöküşün ve dağılışın resmidir.”

Referandum anketi: Sonar Başkanı Hakan Bayrakçı açıkladı