Öne çıkan CHP Genel Başkan adayları kimler?

CHP Kurultayı öne çekildi. Kulisler hareketlendi. Henüz çok erken olsa da bazı öne çıkan isimlerin genel başkan adayı olabileceği konuşuluyor.

CHP Kurultayı öne çekildi: Kılıçdaroğlu'na rakip en güçlü adaylar

CHP Parti Meclisi’nin 8 saat süren toplantısında, referandumdaki ‘hayır’ı çoğaltmak için tüzük kurultayı toplanmasına karar verildi. Böylece 2018 yılı Ocak ayında yapılacak CHP olağan kurultayı, Kasım veya Aralık 2017’de yapılacak. Kılıçdaroğlu, “2018 yılında yeni kadrolarımızla seçime hazırlanacağız. Bununla da yetinmeyeceğiz. Tüzük ve programın yenilenmesi için de bu süreçte atılması gereken her türlü adım atılacak.” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün istifası istendi

Toplantıda, Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder’in konuşması sırasında tansiyon yükseldi. Güder, Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’e yüklenerek, kendisine düşman olanların genel merkez tarafından yönetime getirildiğini, ailesinin onuruyla oynandığını söyledi. Bingöl’ün telefonda kendisine “Seni artık sırtımda taşıyamam” dediğini ileri süren Güder, “Sen kimsin ki beni sırtında taşıyacaksın? Örgütü taşıyamayan bir kişi, o koltukta oturmamalı. Hemen istifa etmeli. Eğer istifa etmeyeceksen de ilk kurultayda seçilmemen için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.


tekin bingöl chp genel başkan yardımcısı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl

Kılıçdaroğlu, Tekin Bingöl’e sahip çıktı

Sert tartışmanın ardından Kılıçdaroğlu, “MYK üyeleri özverili bir şekilde kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili çalışıyorlar. Özellikle Tekin Bey, gece gündüz demeden uğraşıyor. Ayrıca en zor görev onun. Yaptığı iş kolay değil. Biz de kendisiyle uyumlu bir şekilde çalışıyoruz” diyerek tartışmaya nokta koydu. CHP Lideri, toplantının sonunda il başkanlarına referandum öncesi kullanılan yapıcı dili sürdürmeleri talebini iletti.

Öne çıkan adaylar kimler?

CHP’de bugüne kadar 18’i olağanüstü olmak üzere 53 kurultay yapıldı. Kasım ayında beklenen 36. kurultayda, Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü aday görülüyor. Ancak, Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık yarışına tek başına girmesi beklenmiyor.

Kılıçdaroğlu: Milli iradeyi satıyorsunuz

T24’ten Hülya Karabağlı’nın haberine göre referandumda meydanlarda kalabalıklara seslenen Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile Mersin Milletvekili Fikri Sağlar‘ın da aday olması bekleniyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke‘nin de bir sürpriz yapacağı da iddia ediliyor. Ancak henüz resmen adaylığını açıklayan bir isim yok.

Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı adayı mı olacak?

CHP lideri ile dün sürpriz bir görüşme yapan eski genel başkan Deniz Baykal’ın nasıl bir tutum izleyeceği merak ediliyor. Kulislerde Baykal’ın cumhurbaşkanlığı adaylığına sıcak baktığı ifade ediliyor.

Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı adayı mı olacak?

CHP’de neler oluyor?

CHP’nin 16 Nisan referandum süreci değerlendirmek için yaptığı Meclis Grubu, Parti Meclisi toplantılarında olağanüstü kurultay talepleri yapıldı. Kulislerde ise parti içindeki ekipleşmeler dikkat çekiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Grup Başkanvekili Özgür Özel, İlhan Cihaner, Aykut Erdoğdu, Veli Ağbaba’nın birlikte hareket ettikleri söyleniyor. Kılıçdaroğlu’nun daha önceki kurultayda karşısına çıkan Muharrem İnce ve ekibi de olağanüstü kurultay talepleriyle dikkat çekiyor.

Selin Sayek Böke kimdir?

selin sayek böke chp genel başkan adayı kurultay

Selin Sayek, 24 Ağustos 1972’de, Füsun Sayek ve İskender Sayek çiftinin kızı olarak Buffalo, New York’ta doğdu. Annesi hekim, babası tıp profesörüdür. Anne tarafından Niğdeli, baba tarafından Arsuz, Hataylıdır.

Sayek sırasıyla Çankaya İlkokulu’ndan, 1989’da TED Ankara Koleji’nden, 1993’te de Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1999 yılına kadar Duke Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. 2002’de inşaat mühendisi Mert Böke ile evlendi ve bu evliliğinden Can ve Aksel adını verdiği iki oğlu oldu. 2003’te Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2010 yılında ise doçent oldu.


2014’te Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi’ne seçildi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde CHP’nin İzmir 1. bölge milletvekili adayı oldu ve meclise girdi. Kasım 2015’teki erken genel seçimlerde yeniden aynı şehirden milletvekili seçildi. Aynı zamanda CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsüdür.

Muharrem İnce kimdir?

Muharrem İnce kimdir?

2002 ve 2015 yılları arasında yapılan tüm genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova milletvekili olarak meclise giren Muharrem İnce, 2 dönem CHP Grup Başkanvekilliği görevini sürdürmüştür. 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi’nin ardından 18 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen 18. Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu ile yarışmak için Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etmiştir.

İnce, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) ve Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren konuşmalarıyla tanınmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 25 Aralık 2009 tarihinde yaptığı AK Parti Hükümetinin çalışmalarını eleştirdiği 10 dakikalık konuşma internette paylaşma rekorları kırmış, birçok gazete ve derginin internet sitesinde yüz bini aşkın yorum almıştır.

İlk defa 2002 Türkiye genel seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova milletvekili olarak meclise girdi. 2007, 2011 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar CHP Yalova milletvekili olarak meclise giren İnce, 24. dönemde Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türk Grubu üyesi oldu.

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nde tekrar CHP Yalova milletvekili olarak meclise girdi. 14 Ağustos 2014 tarihinde grup başkanvekilliğinden istifa edeceğini açıklamıştır. 19.11.2015 tarihinde Olağanüstü Kurultay için 500 imza toplamış ancak yeterli imzaya ulaşamadığı için Olağanüstü Kurultay yapılmamıştır.

Fikri Sağlar kimdir?

Fikri Sağlar kimdir?

Durmuş Fikri Sağlar, Galatasaray Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Önce Sosyaldemokrat Halkçı Parti’yi ardından Cumhuriyet Halk Partisi’ni XVII., XVIII., XIX., XX Dönemlerde İçel Milletvekili olarak temsil etti. SHP’de çok genç yaşta genel sekreterlik yaptı. 49. 50. ve 52. Hükümetlerde Kültür Bakanlığı yaptı ve 50. Hükümet’te revizyon sonucu Kültür Bakanlığı’ndan Devlet Bakanlığı’na getirildi. Susurluk Kazasının ardından kurulan TBMM Susurluk Komisyonunda üyelik yaptı. 18 Nisan 1999 tarihindeki genel seçimlerde CHP %8,71 oy alıp baraj altında kalınca milletvekilliği sona erdi.

2004 Türkiye yerel seçimlerinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığını koyduysa da seçilemedi. 2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 25. dönemde tekrar Mersin milletvekili olarak meclise girdi.


Tiyatro sanatçısı Serap Sağlar ile evli olup Yankı Sağlar ve tiyatro sanatçısı Gerçek Sağlar’ın babasıdır. Toros Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir. Birgün gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

2019 seçimlerinde Erdoğan’ı bekleyen korkunç senaryo