Emeklilik yaşı 72’ye mi çıkacak? Müezzinoğlu’ndan açıklama

Emeklilik yaşıyla ilgili konuşan Müezzinoğlu, gelişmiş ülkelerde emeklilik yaşının 72 olduğunu, Türkiye’de ise 52 olduğunu ifade ederek bu sistemin sürdürülemeyeceğini söyledi. Ancak OECD ülkelerinde emeklilik yaş ortalaması Bakan’ın söyledikleriyle çelişiyor.

Emeklilik yaşı 72’ye mi çıkacak? Müezzinoğlu'ndan açıklama

Katıldığı canlı yayın programında gündeme dair soruları yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili hazırlanan düzenlemenin yarın bakanlar kuruluna sunulacağını da açıkladı. Mehmet Müezzinoğlu’nun konuşmasından satır başları:

Emeklilik yaşı 52

“Gelişmiş ülkelerde ortalama emeklilik yaşı 72 bizde daha yeni 52 oldu. Bu ülkeler emeklisine 17 yıl maaş öderken biz 27 yıl maaş ödüyoruz.


Bunu yapmak istersek gençlerden alarak devam edebiliriz. Bu sistemi sürdüremeyiz. Genç nüfusun çalışma geleceği için emekli yaşını düzenliyoruz.

65’ten önce emekli olan tek bir ülke yok

65 yaşından önce emeklilik olan tek bir ülke yok. Almanya şuanda 67’yi tartışıyor. 2036 yılında kadınlar 58, erkeklerde 60’dan önce emekli olamayacaklar. Biz ortalama 52 olan emekli olma yaşını daha yukarı çıkarmamız gerekiyor. Biz bugün yaşa takılmayı kaldırsak bütçeye 450 milyara mal oluyor.

Diğer ülkelerde emeklilik yaşı ne durumda?


OECD ülkelerinde emeklilik yaşı ortalaması erkeklerde 65, kadınlarda 63. İşte diğer ülkelerde emeklilik yaşları:

ülkelere göre emeklilik yaşı oecd ülkeleri

Yeni Havalimanında 1453 kamyon ile rekor denemesi