Sözcü’ye operasyon ile tabana mesaj verilmeye çalışılıyor

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, “Atatürk’ün doğum günü olan 19 Mayıs’ta Sözcü’ye operasyon yapılarak tabana mesaj vermeye çalışıyorlar” dedi.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal sözcü operasyon 19 mayıs 2017

“Neden 19 Mayıs’ı seçtiler?”

Yapılan algı operasyonunun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na denk getirilmesi hakkında açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Mustafa Kemal Atatürk’e soruyorlar doğum günü nedir diye 19 Mayıs 1919 diyor. Bu değerlerin çevresinde oldu Sözcü hep. Ne pahasına olursa olsun bu bağlamda da buna bir saldırıdır. Bilinçli tasarlanmış bir saldırıdır. Allah’ın günü mü yok 19 Mayıs’ı seçtiler. Sözcü ve FETÖ isimlerini yan yana getirenlere kayyum atamak lazım. Kayyum kime denir? Akli muhakemesini yapamayan doğru düzgün veremeyen yere atanır” diye konuştu.

Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım’a hakaret eden terbiyesizler hakkında gözaltı kararı çıktıktan sonra Sözcü’ye algı operasyonu yapılmasını ‘denge politikası’ olarak değerlendiren Tanal, “Atatürk’e ve annesine hakaret edenleri gözaltına aldıktan sonra Sözcü’ye operasyon yapılarak tabana mesaj verilmeye çalışılıyor” sözlerini kullandı.


“Yandaş medyaya haberi kim uçurdu?”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Sözcü’nün sahibi Burak Akbay’ın Sarıyer’de bulunan evine emniyet mensuplarının sabah 7:30’da gittiklerini belirterek, “Ancak iktidara yakınlığıyla bilinen yandaş medyanın canlı yayın ekipleri ve muhabirleri Sözcü’nün merkez binasının bulunduğu Halkalı’da sabah 6’dan itibaren nöbete duruyorlar. Yani Sözcü Gazetesinin sahibinin evinde emniyet 7:30’da bulunuyor. Bir buçuk saat önce yandaş medya gazete binası önüne gidiyor. Bunlara kim haber verdi? Kuşlar mı haberi uçurdu” açıklamasında bulundu.

Soruşturmada gizlilik ilkesi bulunduğunu belirten Tanal, “Yandaş medyayı basamak olarak kullanıp soruşturmanın gizlilik ilkesi kim ihlal etti? Haksız bir şekilde Sözcü gazetesinin lekelenmesi için haksız ve hukuksuz olan bu operasyon bilgisini verenler emniyet mensupları mı? Yoksa savcılar mı bunu basına servis edenler? Kimse bu kişiler suç işlemişlerdir. Saat altından itibaren Sözcü’nün merkez binası önünde duran yandaş medyaya haberi servis edeler için Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı’nın ve İçişleri Bakanlığı’nın derhal işlem yaparak soruşturmanın gizliliğini ifşa ederek servis yapanları, bilgi verenler hakkında resen soruşturma yapması gerekmektedir. Aksi takdirde hukukta sukut ikrardan gelir ilkesi gereği Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı Yandaş medyaya Sözcü Gazetesi’yle ilgili operasyonu servis edenler hakkında işlem yapmazsa bunun talimatla yapılan bir operasyon olduğu tescil edilmiş olacaktır” dedi.


“Operasyon maksatlıdır”

“Sözcü’ye yapılan operasyon maksatlıdır, amaçlıdır. Objektif değildir. Bu soruşturma bir siyasi sopa olarak muhaliflere bir susturma operasyonudur. Hukuksuzdur. Bunu yapanlar talimat verenler kanunu kanun kılıfının arkasına sığınarak işlem yapanlar mutlak suretle bağımsız yargı önünde hesabını vereceklerdir. Burada Sözcü bir kamu hizmeti ifa ediyor. Nasıl bir binayı ayakta tutan kolonlar varsa. Devleti ayakta tutan kolonlar vardır. Yasama yürütme yargı basın.

Basını bu şekilde siyasi çekişmelerin içine çekerek muhalif çekişmelere getirerek onları yok etmek temel hak ve özgürlükleri yok etmektir. Ülkemizin milli birlik ve beraberliğinin altına dinamit sokmaktır bu. Bugüne kadar Sözcü ülkenin beraberliğinden yana oldu. Sözcü’ye yapılan operasyon milli beraberliğe yapılmıştır. Bunun hukuk önünde meşru yollardan hesabı sorulacaktır. Dün nasıl TSK’ya Ergenekon balyozdan yapıldıysa Sözcü orada dimdik durdu. Yine duracaktır. Sözcü terör ve teröristin karşısında oldu.


Aklını peynir ekmekle mi yemiş diyeceğiz. Burada eğer terörist arıyorlarsa terörist basın arıyorlarsa bugüne kadar siyasi iktidara basın bültenliğini yapanlara baksınlar geçmişte boy boy 2014 – 2013 tarihinden önceki yandaş basın bültenlerine baksınlar kimin yardım ve yataklık ettiğinin adresleri bellidir.”

Sözcü’nün avukatı Celal Ülgen’den operasyon açıklaması


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.