Muharrem İnce’den Kılıçdaroğlu’na: Basiretsizsin!

Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nun “Saray düğmeye bastı, bazı milletvekili arkadaşlarımız da buna alet oldu” sözlerine çok sert tepki gösterdi…

Muharrem İnce'den Kılıçdaroğlu'na: Basiretsizsin!

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Saray düğmeye bastı, bazı milletvekili arkadaşlarımız da buna alet oldu” sözlerine çok sert tepki gösterdi.

Kurultay çağrısı yapan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’den bu sözlere “Saray düzenine muhalefet edersen dış mihrakların, basiretsiz CHP yönetimine muhalefet edersen sarayın adamısın! Alayınıza Hayır!” sözleriyle karşılık geldi.


İnce, “Bana Sarayın talimatıyla hareket ediyorsun diyen kişinin alnını karışlarım, dünyayı dar ederim, basiretsizliğinizi iftirayla kapatamazsınız” ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce'den Kılıçdaroğlu'na çok sert sözler twitter tepki

Ne olmuştu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fikri Sağlar’ın ihraç talebinin görüşüldüğü toplantıda, ‘Saray düğmeye bastı, bazı milletvekili arkadaşlarımız da buna alet oldu’ dedi. Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinden ayrılan ancak Parti Meclisi üyeliği devam eden Selin Sayek Böke de toplantıda söz alırken, Genel Başkan ile fikir ayrılıkları yaşadığını, bu koşullarda o makamda oturmasının etik olmadığını söyledi.


Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın iktidara yakın olarak bilinen Akşam gazetesinde Kılıçdaroğlu’nu eleştirmesi sonrası ihraç talebi gündeme gelmiş, konu dün Parti Meclisi’nde oylanmıştı.

CHP PM, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Deniz Baykal, Fikri Sağlar, Muharrem İnce’nin çıkışları ile Selin Sayek Böke’nin Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinden istifasını isim vermeden değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Saray düğmeye bastı ve bazı milletvekili arkadaşlarımız buna alet oldu” dedi. Kılıçdaroğlu, Fikri Sağlar’ın röportajı Akşam gazetesine vermesini de ayrıca eleştirdi. Fikri Sağlar, Akşam gazetesine konuştuğunu bilmediğini söyledi, “üzgünüm” dedi.

“Böke proje ürünü”

Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinden ayrılan ancak Parti Meclisi üyeliği devam eden Selin Sayek Böke de toplantıda söz aldı. Sayek Böke, Genel Başkan ile fikir ayrılıkları yaşadığını, bu koşullarda o makamda oturmasının etik olmadığını, aslında “sine-i millet” açıklamasından sonra yaşananların ardından istifa etmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine söz alan bir Parti Meclisi üyesi Sayek Böke’ye, Parti Meclisi’ne Kılıçdaroğlu’nun listesinden girdiğini hatırlatarak etik olanın buradan da istifa etmesi olduğunu ifade etti. Ayrıca Böke’nin istifasının Sağlar için olağanüstü toplanan PM’den bir gün önce olması da Böke’ye “Bir proje olduğunuzu gösterdiniz” sözlerinin söylenmesine neden oldu.

“Başka istifa beklemiyorum”


CHP’liler PM toplantısı öncesinde gazetecilere, Sağlar ve Böke’nin istifasına ilişkin konuştu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Böke’nin istifasını “Yaşadıklarımızın hiçbiri sürpriz değil” diye değerlendirdi. Başka istifa olup olmayacağına yönelik de “Siyasette her şey mümkün hiç bir şey imkansız değil ama ben beklemiyorum” dedi. Olağanüstü kurultay tartışmalarına “Öyle bir tartışma başlamadı ki bitsin. Bir iki kişi bir şey talep ediyor diye bu işler olmaz. Kurultayın toplanma şekli bellidir. 3 şekilde genel başkan toplar, PM toplar, seçimli isteniyorsa 650 imza ile toplanabilir” ifadelerini kullandı.

CHP’de deprem: Selin Sayek Böke istifa etti